šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Ādas vēža viroterapija

Pēteris Mežs

Viroterapija ir melanomas ārstēšanas veids, kurš mūsdienās gūst aizvien jaunus panākumus un pacientu atzinību. Viroterapijā izmanto vīrusu, kurš spēj atrast un iznīcināt ļaundabīgā audzēja šūnas. Šādu vīrusu sauc par onkolītisku vīrusu. Vīrusi ne tikai iznīcina vēža šūnas, bet arī mobilizē organisma imūnsistēmas dabīgās aizsargspējas, tai skaitā pret audzēja šūnām. Pasaulē pirmais ģenētiski nemodificētais onkotropais un onkolītiskais vīruss radīts un reģistrēts Latvijā.

Medikaments tiek ievadīts organismā ar intramuskulāras injekcijas palīdzību. Ārstēšana parasti notiek ambulatoriski pēc individuāli izstrādātas shēmas, atbilstoši lietošanas vadlīnijām. To, cik bieži un cik ilgi norisināsies terapija, noteiks ārsts, vadoties no pacienta sūdzībām, vispārējā veselības stāvokļa un analīžu un izmeklējumu rezultātiem. Daļa pacientu uzlabojumus savā pašsajūtā novēro jau pēc pirmajām injekcijām, taču vairumam tas parādās pēc 3-6 mēnešiem.

Kā ikkatrai terapijas metodei pozitīvais guvums var izpausties subjektīvi (pašsajūtas uzlabošanās) un objektīvi (salīdzināmas un mērāmas izmaiņas analīzēs un izmeklējumos). Pacientiem, kuri viroterapeitisko līdzekli saņem profilakses nolūkā, būtiskākais rādītājs ir subjektīvā pašsajūtas uzlabošanās, jo šeit pamata kritērijs ir laiks, cik ilgi cilvēks nodzīvo bez slimības recidīva. Jo tas ir ilgāks, jo lielāka iespēja arī kopumā nodzīvot ilgāk. Savukārt pacientiem, kuri medikamentu saņem jau izplatītas slimības ārstēšanā, būtiska ir slimības stabilizācija un metastāžu samazināšanās, ko vērtē pēc regulāri veiktiem izmeklējumiem.  Šādā situācijā būtiski ir tas, lai pielietotā terapija iespējami mazāk kaitētu pacientam un būtu vieglāk panesama.

Kā redzams video, viroterapija var palīdzēt arī pacientiem, kuriem ārsti vairs nav paredzējuši izdzīvot, un vēzis sasniedzis pārāk tālu attīstības stadiju.

Vairāk par šo tēmu: