Latvijas lasītājiem būtu svarīgi zināt, ka AH1N1 jau ir rezistenta pret Olainfarm ražoto medikamentu REMANTADĪNS. 2009. gada jūlijā ziņots, ka ir parādījušies pret citu medikamentu izturīgi AH1N1, jeb tā dēvētās cūku gripas (swine flue) paveidi.
Dānijas Veselības ministrija ir paziņojusi par pirmo zināmo H1N1 gripas paveidu, kas ir izturīgs pret pretvīrusu zālēm Tamiflu. Viņi gan uzsver, ka „neesot pierādījumu”, ka vīrus būtu izplatījies.
Šis gadījums visticamāk ir izolēts, bet liek apšaubīt daudzās Eiropas valstīs piekopto praksi dot nelielas Tamiflu devas cilvēkiem, kas ir bijuši kontaktā ar inficētajiem. Dāņu gadījumā sievietei, kas bija kontaktējusies ar cūku gripas inficēto, tika dots Tamiflu profilaksei, lai novērstu viņas saslimšanu, bet viņai vienalga parādījās simptomi. Pēc tam viņai tika dots Relenza, cits pretvīrusu medikaments, un viņa izveseļojās. Kopenhāgenas Valsts Serumu Institūts atklāja, ka viņas vīrusam bija mutagēns, kas tam deva izturību pret Tamiflu. Tiek uzskatīts, ka tas radās ārstēšanas laikā, nevis eksistēja jau pirms tam.
Līdz 2009. gada jūlijam Dānijā ir bijuši tikai 37 zināmi pandēmiskās gripas gadījumi, tāpēc tur vēl joprojām vīrusa izplatību cenšas ierobežot dodot Tamiflu cilvēkiem, kas bijuši saskarē ar inficētajiem. Eiropas Slimību kontroles un novēršanas centrs Stokholmā ir brīdinājis, ka eksistē ļoti maz pierādījumu, kas liecinātu, ka šāda aizkavējoša taktika varētu būt efektīva cīņā ar gripu.
Citi zinātnieki uzskata, ka vēl nav skaidrs vai šāda liela mēroga profilakse var būt attaisnojama, ņemot vērā iespējamo izturīgu vīrusu rašanās risku. Šveices kompānijā Roche, kas ražo Tamiflu uzskata, ka rezistentu vīrusu attīstība nav nekāds pārsteigums no zinātniskā viedokļa. Profilaktiskās devas ir divreiz mazākas par ārstēšanā izmantotajām, un zemas devas var veicināt izturīgo vīrusa paveidu rašanos.
Pret Tamiflu izturīgi vīrusi jau agrāk ir redzēti cilvēkiem, kas ārstēti no parastas gripas.
Arnold Monto, gripas speciālists Mičiganas Universitātē ir izteicies, ka testi bija maldīgi vedinājuši uz domām, ka Tamiflu izturīgie vīrusi būs vāji un nespējīgi izplatīties starp cilvēkiem. Par spīti tam pret Tamiflu izturīgi H1N1 vīrusi ir diezgan spējīgi izplatīties. Nezināmu iemeslu dēļ parastais sezonālais H1N1 vīruss pēdējo divu gadu laikā kļuvis gandrīz pilnībā izturīgs pret Tamiflu, un pašreiz lielākā daļa cilvēku H1N1 vīrusu ir Tamiflu izturīgi. Speciālisti izsaka bažas, ka cūku gripa arī varētu tāda kļūt mutācijas vai krustošanās rezultātā.
Medikamentu kokteilis ir viens variants šādos gadījumos, jo vienlaicīga imunitāte pret vairākiem medikamentiem ir maz ticama. Tamiflu un Relenza sajaukums gan var nebūt efektīvs, jo pirmais darbojas visā ķermenī, bet otrais tikai plaušās, tāpēc ir iespējams, ka daži vīrusu paveidi varētu izdzīvot arī pēc šādas dubultas ārstēšanas.
Izmantojot matemātiskus epidēmiju izplatīšanās un rezistences veidošanās modeļus zinātnieki līdz šim ir nonākuši pie secinājuma, ka galvenais faktors iespējamās pandēmijas izplatībā ir individuālo valstu stratēģija medikamentu izplatīšanā. Honkongas Universitātē šāds matemātisks iespējamās pandēmijas attīstības modelēšanas pētījums ir veikts pēc tam, kad apkopojot datus par dažādu valstu gatavošanos AH1N1 pandēmijai tika konstatēts, ka par spīti pret-medikamentu izturības rašanās draudiem, lielākā daļa valstu veido tikai viena medikamenta uzkrājumu. (atzīmēsim, ka pēc redakcijas nepārbaudītiem datiem Latvijas veselības ministrija, kurai jau tāpat nepietiek līdzekļu esot izveidojusi ievērojumu pret AH1N1 neefektīvā Olainfarm ražotā Remantadīna uzkrājumu vairāku miljonu latu apmērā – www.vesels.lv redakcija)
Lai noskaidrotu, vai divu medikamentu lietošana samazinātu medikamentu izturības rašanās varbūtību, ir, piemēram, izveidots gripas izplatīšanās matemātisks modelis ar teorētisku ‘slēgtu’ populāciju Honkongas izmērā – 6.8 miljoni. Modelī ārsti vai nu izrakstīja tikai vienu medikamentu, abus medikamentus vai arī izrakstīja vienu un pārgāja uz otru, kad pirmā krājumi beidzās. Rezultāti paredz, ka gadījumos, kad tika lietoti abi medikamenti, galējais inficēto skaits samazinājās no 68 līdz 58 procentiem. Arī medikamentu izturīga gripas paveida rašanās varbūtība samazinājās no 38 līdz tikai 2 procentiem. Arī iekļaujot modelī ceļošanas varbūtību uz citām pilsētām, rezultāti bija līdzīgi.
No matemātiskā modeļa arī redzams, ka līdzīgu rezultātu varētu panākt vienkārši nelietojot nevienu medikamentu līdz nav sasniegts noteikts inficēto skaits. Tiesa gan šis modelis tikai paredz vīrusa mutācijas, kas rodas medikamentu lietošanas rezultātā, un neparedz vīrusu krustošanās iespēju. Pie tam, iespējams, būtu grūti nodrošināt, lai inficētie cilvēki nelieto medikamentus, jo katram indivīdam medikamentu lietošana uzlabo viņa izredzes pārdzīvot cūku gripu arī tad, ja indivīds ir saslimis epidēmijas sākumā, kaut arī medikamentu lietošana epidēmijas sākumā palielina kopīgi pandēmijā cietušo skaitu. Tādēļ ir grūti sagaidīt, ka kopīgo sabiedrības interešu vārdā notiks atturēšanās no medikamentu lietošanas un tāpēc vienīgā labākā iespēja paliek divu medikamentu vienlaicīga lietošana.