šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Sports – ceļš uz integrētu sabiedrību

Igors Pļava

Lai atbalstītu cilvēkus ar īpašām vajadzībām, kā arī, lai veicinātu atvērtāku un saliedētāku sabiedrību, 2009. gadā Lielbritānijas vēstniecība aizsāka “Vienotības kilometra” tradīciju Nordea Rīgas maratonā. „Vienotības kilometrs” bija īpaša distance, kurā tika aicināts piedalīties jebkurš cilvēks ar invaliditāti.

2009. gadā „Vienotības kilometra” distancē piedalījās 110 dalībnieku, 2010. gadā – 126 dalībnieki. Šogad pasākuma organizatori spēra soli uz priekšu, jo 5 km garajā distancē cilvēki ar invaliditāti varēja startēt kopā ar pārējiem dalībniekiem, šādā veidā vēl vairāk saliedējot sabiedrību.

Pasākuma norises laikā bija vērojama sinhrona pūļa darbība – dalībnieki steidzīgi gatavojas startam, finišējušie atgūst spēkus, līdzjutēji seko atbalstāmo gaitām vai vienkārši izbauda sponsoru un atbalstītāju piedāvātās aktivitātes. Ikviena sejā bija manāms patīkams satraukums, cilvēki pārvarēja komunikācijas barjeru – tie bija atvērti, labprāt iepazinās un komunicēja, neskatoties uz tautību, vecumu vai fizioloģiskajām iespējām, pūlī valdīja brīva atmosfēra, savstarpēja cieņa un draudzība.

Dalībnieki invalīdu iesaistīšanu maratona norisē vērtē pozitīvi. „Šis ir plaša mēroga pasākums, kurā piedalās dažādas sagatavotības sportisti gan profesionāļi, gan iesācēji. Dažiem no viņiem sports ir ikdiena. Iesaistīt cilvēkus ar invaliditāti ir apsveicama ideja, uzskatu, ka tā viņiem sniedz iespēju apliecināt, ka arī viņi ir daļa no sabiedrības, ne ar ko sliktāki, vismaz tādi paši,” pauda savu uzskatu Ģirts. Savukārt Pāvils bija nedaudz noraizējies par mūsu sabiedrības stereotipisko domāšanas veidu: „Attīstītākās un izglītotākās valstīs tā ir norma, ka visur tiek iesaistīti arī cilvēki ar invaliditāti, neesmu pārliecināts, vai mūsu sabiedrība ir pietiekoši izglītota šajā jomā.” Noslēdzoties maratonam kļūst skaidrs, ka Pāvela bažām nav bijis pamats, mūsu sabiedrība aug. Cilvēki ar invaliditāti atklāj, ka svarīgi ir ne tikai gaidīt no apkārtējiem, bet arī pašiem rīkoties, būt aktīviem un parādīt sevi kā pilnvērtīgu un neatņemamu daļu no sabiedrības un šis maratons ir lieliska iespēja to pierādīt.

Starp 5 km distances dalībniekiem bija Endrjū Sopers, Lielbritānijas vēstnieks Latvijā un viens no Vienotības kilometra idejas aizsācējiem. “Turpinot atbalstīt cilvēku ar īpašām vajadzībām līdzdalību Nordea Rīgas maratonā, mēs ceram, ka sabiedrība arvien labāk izpratīs ar invaliditāti saistītos jautājumos, kā arī to, cik daudz šie cilvēki spēj paveikt ar pavisam nelielu atbalstu. Atbalstīt un iedrošināt cilvēkus ar īpašām vajadzībām ir arī viena no galvenajām pamatnostādnēm Londonas olimpisko un paraolimpisko spēļu organizēšanā. Šīs spēles būs paraugs tam, kā valsts un visa sabiedrība kopumā uzņemas atbildību un palīdz cilvēkiem ar īpašām vajadzībām mainīt savu dzīvi,” viņš atzīst: „Latvija nav vienīgā valsts, kurā ir problēmas ar integrāciju un finansējuma piesaisti cilvēku ar invaliditāti atbalstam, tas ir pārbaudījums ikvienai sabiedrībai un valdībai. Lai uzlabotu situāciju, svarīgi ir informēt un izglītot sabiedrību kopumā, sākot ar jaunākajiem. Esmu pārliecināts, ka ar laiku viss nostāsies savās vietās.”

Paraolimpiskajiem sportistiem priekšā ir vēl lielāks izaicinājums – Paraolimpiskās spēles Londonā 2012. gadā, kur pirmo reizi Paraolimpisko un Olimpisko spēļu plānošana ir pilnībā integrēta. Šobrīd Latviešu sportisti aktīvi gatavojas Paraolimpiādei, kur dalību ņems pašmāju vieglatlēti, bet kvalifikācija vēl turpinās paraolimpiskajā loka šaušanā, džudo, peldēšanas distancē, riteņbraukšanā, kā arī paraolimpiskā iejādē.
Nordea maratons ir spilgts piemērs vietējās sabiedrības integrācijas līmeņa uzlabošanai, jo ikvienam tiek dota iespēja piedalīties skriešus, soļojot vai ratiņkrēslā. Lai gan Latvijai vēl tāls ceļš ejams, lai sauktos par pilnībā integrētu valsti, kur absolūti brīvi var justies ikviens sabiedrības loceklis, tomēr pirmie soļi tiek veikti, turklāt veiksmīgi.

Video no iepriekšējo gadu vienotības kilometra, raidījums „Kopā”: http://tv.delfi.lv/video/IUaVFyrS/
Iedvesmojoša intervija ar Paraolimpisko čempioni Taniju Greju-Tompsoni: http://www.youtube.com/watch?v=K5zpY3p1BZs
Vairāk foto un informācija par Paraolimpsikajām spēlēm Londonā 2012.gadā: http://ukinlatvia.fco.gov.uk/lv/news/?view=News&id=600340982

Vairāk par šo tēmu:

Ēdiet prātīgi

Kad neesat vienisprātis ar savu spoguļattēlu un svaru bultiņas rādījumu, laiks pieņemt nopietnu lēmumu. Būt vai nebūt pareizai ēšanai. Nepārdomātas diētas sekas ir muskuļu, nevis

Lasīt »