9 iemesli, kāpēc jāapmeklē zobu higiēnists

Igors Pļava

Zobu higiēnists ir salīdzinoši jauna profesija, kuru mūsu vecāki un vecvecāki nepazina. Latvijā Zobu higiēnistu asociācija dibināta deviņdesmito gadu nogalē, kas arī aizsāka higiēnistu profesionālās darbības attīstību Latvijā. Lai gan jau vairākas desmitgades zobu higiēnists ir neatņemama daļa no ikvienas zobārstniecības personāla, joprojām daudzi pacienti higiēnista pakalpojumus neuzskata par vajadzīgiem. Tomēr zobu higiēnistam un viņa veiktajam darbam ir milzīga ietekme uz sabiedrības zobu un mutes veselību ilgtermiņā. 

Esam apkopojuši vismaz deviņus iemeslus, kāpēc ikvienam 1–2 reizes gadā nepieciešams apmeklēt zobu higiēnistu.

•    Tiek veidoti labi zobu kopšanas paradumi

Regulāras vizītes pie zobu higiēnista ir ieradums, kas palīdz veidot pilnvērtīgus mutes un zobu aprūpes paradumus, nostiprināt savu zobārstniecības apmeklējumu rutīnu, kā arī rada pārliecību, ka darāt savu zobu veselības labā visu, kas vien ir iespējams, lai saglabātu skaistu smaidu līdz mūža galam.

•    Samazinās zobu bojājumu risks

Zobu higiēnists atbrīvo zobu virsmas no aplikuma, kas netiek notīrīts ar zobu suku. Tādā veidā būtiski tiek samazināts kariesa un zobu bojājumu risks. Ja zobu higiēna tiek veikta regulāri, apvienojot to ar pilnvērtīgu un pareizu zobu kopšanu mājās, tad iespējams izvairīties no nepieciešamības labot zobus.

•    Var agrīni pamanīt zobu bojājumus

Zobu higiēnists, rūpīgi notīrot visas pat grūti pieejamās virsmas, var ieraudzīt arī niecīgus bojājumus, kas citā situācijā paliktu nepamanīti. Šādā gadījumā zobu higiēnists rekomendēs pēc iespējas drīzāk doties pie zobārsta, lai likvidētu bojājumus, kamēr tie vēl ir nelieli, izvairoties no zobu sāpēm, apjomīgiem labošanas darbiem un izdevumiem vēlāk.

•    Mazāka iespēja ciest no sliktas elpas

Baktērijas un aplikums mutē, arī smaganu problēmas var būt iemesls sliktai elpai. Regulāras vizītes pie zobu higiēnista var ievērojami uzlabot situāciju un palīdzēt pat pilnībā novērst sliktu elpu, ja tās iemesls ir mutes dobumā, nevis saistīts ar iekšķīgām slimībām, piemēram, gastroenteroloģiskām problēmām.

•    Tiek noņemts zobakmens

Zobakmens ir nepatīkama problēma, no kuras mājas apstākļos nav iespējams atbrīvoties. Zobakmens veidošanās temps un apjoms katram cilvēkam var būt atšķirīgs – kādam tas veidojas daudz un ātri, citam ir pavisam nedaudz. Protams, tas arī atkarīgs no zobu kopšanas paradumiem. Zobu higiēnists ar speciāliem instrumentiem noņem zobakmeni, uzlabojot gan zobu veselību, gan izskatu.

•    Pēc higiēnas zobi izskatās baltāki

Ja zobu tonis ir pelēcīgs vai dzeltenīgs, tad pilnīgi iespējams, ka pēc zobu higiēnista apmeklējuma zobi izskatīsies daudz baltāki. Mīkstā un cietā aplikuma noņemšana un zobu pulēšana padara zobu virsmu ne tikai tīrāku un gludāku, bet arī atjauno dabisko toni. Protams, zobu iekrāsošanās notiek arī citu faktoru ietekmē. Ja problēma ir izteikta, pamanāmu rezultātu varēs sniegt zobu balināšana.

•    Iespējams saņemt noderīgus padomus

Zobu higiēnista profesija ietver ne tikai zobu un mutes dobuma apkopi, bet arī izglītojošu darbu. Zobu higiēnists pacientam arī sniedz noderīgus padomus attiecībā uz zobu kopšanu tieši viņu situācijā, var ieteikt piemērotu zobu pastu un suku, parādīt pareizu zobu tīrīšanas tehniku un citas svarīgas nianses, kas palīdzēs mājās pareizi rūpēties par zobiem. Īpaši būtiska šāda izglītošana ir bērniem, tāpēc viņi jau no divu gadu vecuma regulāri jāved pie zobu higiēnista.

•    Tas palīdz uzturēt veselīgas smaganas

Asiņojošas, sāpīgas, sarkanas vai zilganas smaganas – šādas pazīmes liecina, ka smaganas nav veselīgas. Regulāra zobu higiēna ir viens no veidiem, kā uzlabot smaganu stāvokli, izvairīties no saslimšanām un nepatīkamām sajūtām nākotnē.

•    Samazinās zobu zaudēšanas risks

Jo veselīgāki zobi un smaganas, jo nepieciešams mazāk manipulāciju, kā arī ievērojami samazinās risks zaudēt zobus. Katra zoba zaudējums ir liela traģēdija, ir jādara viss iespējamais, lai no tā izvairītos, jo tas negatīvi ietekmē sakodienu, zobu funkcijas, runu, sejas estētiku. Zaudētu zobu aizvietošana ir sarežģīts un dārgs process. Zobu higiēnista apmeklēšana var palīdzēt izvairīties no šāda nepatīkama scenārija.

 

Piesakiet vizīti pie zobu higiēnista “Dr. Apines zobārstniecības klīnikā” visai ģimenei.

 

Vairāk par šo tēmu:

Par iespējamu konkurenci aptieku tirgū

Zāļu un aptiekas produktu patērētāju asociācija (turpmāk tekstā ZAPPA) pilnībā atbalsta veselības ministra Hosama Abu Meri virzīto reformu zāļu cenu mazināšanā.Uzskatām, ka ilgstoši aptieku ķēdes,

Lasīt »

Cik ilgi jānēsā kompresijas zeķes?

Pakāpeniski pagātnē paliek iesīkstējušais stereotips, ka kompresijas zeķes ir domātas vienīgi vēnu varikozes ārstēšanai. Mūsdienās kompresijas zeķes iegādājas grūtnieces, biroju darbinieki, frizieri, pavāri, sportisti, ceļotāji

Lasīt »