Glābsim traumētos zobus!

Arnis Kalniņš

Sporta nodarbības vai sadzīvisku traumu dēļ bieži cieš priekšzobi.

Zobu var:
•    Pilnīgi izsist (zobs vairs neatrodas savā anatomiskajā vietā).
•    Izkustināt (zobs atrodas alveolā — žokļa kaula ligzdā, kur atradies iepriekš, bet ir vairāk vai mazāk kustīgs).
•    Nolauzt.
Visos minētajos gadījumos svarīgi pēc iespējas ātri doties pie speciālista. Vilcināšanās rada neatgriezeniskas izmaiņas gan zobā, gan arī audos ap to.

Ja zobs ir pilnīgi izsists, svarīgi būtu to atrast. Ja zobs nokritis zemē, to vajadzētu noskalot ar ūdeni, lai atbrīvotu no netīrumiem. Tad zobu var palikt zem mēles, kur tam saglabāsies dabiskie apstākli: temperatūra, siekalas, dabīgā mikroflora. Tas gan nenozīmē, ka zobs mutē būtu jānēsā nedēļu.Ja pie ārsta pacients griezies tajā pašā dienā, tiek veiktas šādas manipulācijas. Vietējā anestēzijā iztīra alveolu, zobu apstrādā ar speciāliem medikamentiem. Zoba kanālu piepilda ar kanālu pildāmo materiālu. Tad zobu ievieto atpakaļ alveolā un, ņemot vērā tā attiecības pret blakus esošajiem zobiem, stabili fiksē. To var veikt ar metāla šinu un ligatūru vai kompozītu plombējamo materiālu palīdzību (2.att.) Pirmajās dienās var būt sūdzības par sāpēm, uzkožot uz zoba. Ieteicams 4 —5 dienas lietot antibiotikas un/vai pretsāpju līdzekļus (pēc vajadzības). Zoba ieaugšana parasti notiek 4 — 5 nedēļu laikā. Pēc tam, noņemot fiksāciju, zobu var izmatot pilnvērtīgi.Ja zobs ir kustīgsun atrodas alveolā, nevajadzētu domāt, ka viss pāries pats no sevis. Tiešām gadās, ka zobs pats nostiprinās, bet tikai nepareizā attiecībā pret blakus esošajiem zobiem. Šajā gadījumā kaut ko mainīt vairs nav iespējams. Tāpēc pēc iespējas ātrāk jāgriežas pie ārsta, kurs vietējā anestēzijā zobu novieto pareizā stāvoklī un fiksē stabili.
Nolauzta zoba gadījuma, ja turklāt vēl atvērusies pulpas kamera (nervu un asinsvadu kūlītis, kas atrodas zoba kanālā), doties pie ārsta piespiedīs zoba sāpes (jutīgums) pret temperatūras svārstībām.
Ja zobs nolūzis virs vai līdz ar smaganas malu, tad, sapildot zoba kanālu, kronīša daļu var atjaunot ar kroņa vai plombējamā materiāla palīdzību.
Ja lūzuma robeža ir zem smaganas malas, tad sakni var pavilkt līdz nepieciešamajam stāvoklim ar īpašas konstrukcijas palīdzību. Pēc tam uz šīs saknes var atjaunot zoba kroni.Ņemot vērā mūsdienu ārstēšanas metodes, ir iespējams ārstēt un saglabāt gandrīz visus traumētos zobus. Vai tas ir svarīgi, jāizlemj jums.

Vairāk par šo tēmu: