Alerģiskās iesnas

Uldis Mežs

Zane Broka

Deguns pirmais tiešā veidā saskaras ar ieelpojamo gaisu. Gaisā ir daudz cilvēka organismam svešu un nepieņemamu vielu, ko sauc par alergēniem.

Alergēnu ir tūkstošiem, un arī cilvēku atbildes reakcija uz tiem ir dažāda. Viens no alerģijas – organisma atbildes reakcijas uz alergēnu – veidiem ir alerģiskās iesnas. Deguna gļotāda uzbriest, no deguna var izdalīties bezkrāsains šķidrums, degunā var kņudināt, liekot šķaudīt.
Alerģiskās iesnas iedala sezonālās (izpaužas tikai attiecīgā alergēna pastāvēšanas laikā) un pastāvīgās iesnās (izpaužas nepārtraukti).
Sezonālās alerģiskās iesnas parasti ir pavasarī un rudenī. Plaukstošie pumpuri, ziedu smaržas, ziedputekšņi un daudz kas cits var darboties kā alergēns un izraisīt nepatīkamos simptomus. Ir cilvēki, kuri nedrīkst uzturēties siena pļavā, jo, tiklīdz viņi tur nonāk, acis sāk asarot, deguns tecēt un nāk šķavas. Alerģiskais process sākas. To sauc par siena drudzi.
Pastāvīgajām alerģiskām iesnām simptomi pastāv visu laiku, jo arī alerģiskais process norit nepārtraukti.
Visu alerģisko iesnu gadījumā asinīs izdalās bioloģiski aktīvas vielas, piemēram, histamīns. Pacientam novēro pārmaiņas arī deguna gļotādā, kā arī iespējamas novirzes asinsainā.
Protams, ir labi, ja cilvēks var izvairīties no turpmākas alergēna iekļūšanas organismā un tā pasargāt sevi no alerģiskas reakcijas. Ko darīt, ja alergēns nav zināms vai arī izvairīties nav iespējams, vai izvairoties atvieglojums nerodas? Kā palīdzēt cilvēkam, lai viņam nebūtu jāstaigā ar asarojošām acīm, tekošu degunu un pilnām kabatām ar mutautiņiem?
Viena no iespējām ir lietot pretalerģijas zāles, ko sauc par antihistamīniem. Vislabāk būtu lietot jaunākās paaudzes antihistamīnus. To darbības pamatā ir spēja samazināt alerģisko reakciju izraisošo bioloģiski aktīvo vielu izdalīšanos un bremzēt alerģisko procesu. Deguna gļotādas tūska samazinās un cilvēks var brīvāk elpot. 
Zinātnieki ir konstatējuši, ka alerģiskas iesnas var pāriet daudz nopietnākā slimībā – astmā. Tāpēc svarīgi pievērst uzmanību maziem bērniem, kas bieži šņaukājas. Cilvēkam pieaugot, arī alergēnu loks paplašinās. Alerģiskās iesnas ir kā brīdinājums pacientam un arī ārstam, ka jāsāk ārstēties. Atcerieties, ka alerģiskās iesnas var būt sākums daudz nopietnākai problēmai! √

Vairāk par šo tēmu:

Atkal saaukstēšanās?

Cilvēks mūžā parasti ir ieguvis krietnu saaukstēšanās pieredzi, tādēļ it kā zina, kas tādās reizēs darāms. Tomēr katru gadu nedaudz mainās saaukstēšanās slimību izraisītāju –

Lasīt »

Kā izvēlēties veļas pulveri?

Veļasmašīna un automātiskā veļas mazgāšana ir iespējams viens no mazāk novērtētajiem cilvēces panākumiem. Līdz ar tās izgudrošanu, drēbju mazgāšana pārvērtās no vairāku stundu garas drēbju

Lasīt »