Kā izvēlēties veļas pulveri?

Kārlis Auce

Veļasmašīna un automātiskā veļas mazgāšana ir iespējams viens no mazāk novērtētajiem cilvēces panākumiem. Līdz ar tās izgudrošanu, drēbju mazgāšana pārvērtās no vairāku stundu garas drēbju beršanas par vienkāršu drēbju ielādēšanu mašīnā un veļas pulvera pievienošanu.  Bet, kā vienmēr, šīs pārmaiņas nenāk bez savas cenu zīmes. Veļas pulveriem pievienotās ķīmiskās vielas, kas tik lieliski notīra netīrumus no drēbēm, ir atbildīgas arī par dažādām veselības problēmām, piemēram, ādas iekaisumiem, alerģijām, dažkārt tie pat ir vainojami dažādu plaušu slimību izraisīšanā.

Ja pievērš uzmanību ikdienā nopērkamo veļas pulveru iepakojumam, var pamanīt, ka uz tā ir brīdinājums, ka jāizvairās no tieša kontakta ar ādu. Iemesls šādam brīdinājumam ir veļas pulveru lieliskā spēja izšķīdināt taukus, olbaltumvielas, cieti utt, izmantojot enzīmus. Diemžēl šādas vielas atrodas ne tikai uz netīrām biksēm. Cilvēkiem uz ādas un matiem atrodas dabīgas eļļiņas, kas aizsargā no mikrobiem un citiem ārējiem faktoriem, pret kurām veļas pulveri iedarbojas tāpat kā pret olīveļļas traipu uz krekla. Tas var izraisīt ādas kairinājumu vai pat izsitumus un cilvēkos ar jutīgāku ādu izsitumi var parādīties valkājot drēbes, kurām ir pievienots pārlieku daudz pulvera. Bieži šie kairinājumi ir atbildīgi par dažādām alerģiskām reakcijām, kuras pirmajā brīdī nešķiet saistītas ar veļas pulverī mazgātām drēbēm. Veļas pulverī esošās ķimikālijas var nokļūt cilvēka elpošanas sistēmā un plaušās, nodarot tur bojājumus un izraisot dažādas alerģiskas reakcijas. Tāpēc, ja cilvēkam ir ilgstošas ādas vai plaušu problēmas un alerģijas, ir vērts padomāt par tādu veļas pulveru iegādi, kas nesatur šos enzīmus vai petroķimikālijas (uz naftas bāzes veidotas ķimikālijas), kas, ļoti iespējams, ir atbildīgi par šīm kaitēm. Tā vietā ieteicams lietot dabīgus, bioloģiskus veļas pulverus, kas nesatur šīs vielas.

Vairāki pētījumi arī liek domāt par veļas pulveros esošo vielu augošo ietekmi uz endokrīno sistēmu un cilvēku hormonālo balansu. Dažām no pulveros izmantotajām ķimikālijām piemīt estrogēnam esošās īpašības. Tie ir sintētiskie estrogēni, kas var samazināt vīriešu auglību un paaugstināt krūts vēža risku sievietēs. Šādu sintētisku hormonu iebrukšana ķermenī, izraisot hormonālo disbalansu, veicina dažādu veselības problēmu rašanos, piemēram, sirdsslimības, depresiju vai pat garīgos traucējumus.

Tomēr vislielāko ietekmi ķīmiski, nebioloģiskie veļas pulveri atstāj uz dabu un apkārtējo vidi. Daudzi no šiem pulveriem satur fosfātu. Lai gan daudzās valstīs šī viela jau ir aizliegta tās kaitīgās ietekmes dēļ, tā vēl joprojām ir populāra veļas pulveru sastāvdaļa daudzās pasaules vietās, tai skaitā arī Latvijā. Šādi veļas pulveri nonākot saldūdenī izraisa aļģu ziedēšanu, kuras sāk lielā ātrumā patērēt ūdenī esošo skābekli, apdalot pārējās dzīvības formas  un veicinot eitrofikācijas procesu, kura rezultātā saldūdens ekosistēma lēnām izmirst. Ķīmiskajos veļas pulveros esošie enzīmi iedarbojas uz ūdens dzīvniekiem līdzīgi kā uz cilvēkiem. Tie sašķeļ zivis apņemošās aizsarggļotas, kas sastāv no taukvielām, padarot tās daudz uzņēmīgākas pret slimībām un baktērijām.

Drēbes mēs visi valkājam katru dienu un gandrīz katrs apģērba gabals tiek mazgāts veļas mašīnā, izmantojot veļas pulveri. Tādēļ ir svarīgi padomāt kādām vielām ķermenis ikdienā tiek pakļauts un kāds veļas pulveris tiek izmantots. Liela iespēja, ka, lai gan nav redzamas tūlītējas sekas ķīmisku pulveru izmantošanai, ilgtermiņa sekas noteikti ir gandrīz neizbēgamas gan cilvēkam, gan apkārtējai videi, tādēļ ļoti ieteicams iegādāties bioloģiskus pulverus, kas ir brīvi no kaitīgām ķimikālijām. Tādi veļas pulveri, kā Vācijā ražotais Sonett, kas pieder pie tā saucamajiem ekoloģiski apzinīgajiem veļas pulveriem, ir ieteicama alternatīva, jo to sastāvdaļas ir bioloģiski sadalāmas un neizraisa alerģijas. Šis pulveris savās sastāvdaļās izmanto augu valsts un minerālu izejvielas. Tajā nav ne ķermenim un videi kaitīgo enzīmu, smaržvielu, konservantu, ne dabai īpaši kaitīgās petroķīmiskās vielas.

Vairāk par šo tēmu:

Sagatavojies alerģijai laikus

Dainis Sermulis „Alerģija pret kaķu spalvām un mājas putekļiem man tika atklāta sešu gadu vecumā. Šī iemesla dēļ mums mājās nekad nav bijis kaķis, savukārt

Lasīt »

Alerģija no emocijām?

Dr. Ērika RutkovskaPsihosomatikas un psihoterapijas ārstsRīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas klīnika Alerģiju izraisa dažādu faktoru kopums, emocijām to izcelsmē ir liela nozīme. Āda demonstrē cilvēka izjūtas

Lasīt »