Kā gudri ietaupīt naudu uz veselības rēķina?

Igors Pļava

Veselības aprūpe kļūst arvien dārgāka un ne katram tā ir pa kabatai. Ja vien gadījums nav akūts vai ļoti steidzams, cilvēki ar savām veselības problēmām bieži vien nedodas pie ārstiem, neuzsāk vajadzīgo ārstēšanu un nepērk medikamentus, tādā veidā cenšoties ietaupīt naudu. Īstermiņā tas palīdz ietaupīt, taču veselības problēmu ignorēšana ilgtermiņā tikai pasliktinās situāciju gan veselības, gan finansiālajā ziņā. Ielaistu slimību ārstēšana ir ļoti nepatīkama, laikietilpīga un arī dārga. Šādos gadījumos cilvēki nereti vairs vispār nespēj nosegt ārstēšanās izmaksas, un tiek meklēti nebanku kreditori, kas varētu palīdzēt atrisināt finanšu problēmas. Beigās šiem cilvēkiem nav nedz naudas, nedz arī labas veselības, bet vieni vienīgi parādi. Ja tiešām vēlaties ietaupīt naudu uz veselības rēķina, to ir jādara gudri, nepasliktinot savu veselības stāvokli, bet gan saņemot visu vajadzīgo, lieki nepārmaksājot.

  1. Meklējiet lētākas alternatīvas nepieciešamajiem medikamentiem

Arī farmācija ir bizness, kurā darbojas ļoti daudzas zāļu ražotāju kompānijas. Kā jau jebkurā biznesā, arī šajā jomā valda konkurence, un daži spēlētāji stāv augstāk par citiem, tāpēc medikamentiem ar vienādām aktīvajām vielām var būt ļoti atšķirīgas cenas, kas ir atkarīgas no ražotāja. Ģimenes ārstiem un arī speciālistiem nereti ir noslēgti līgumi ar kādu zāļu ražotāju firmu, un tos medikamentus jums arī izrakstīs, neskatoties uz cenu. Ja savam ārstam īpaši piekodināsit, ka jums nav naudas un jūs nevarēsit atļauties pirkt dārgus medikamentus, visticamāk, jums tiks izrakstītas lētākas, bet ne sliktāks zāles. Ja runa ir par bezrecepšu medikamentiem, lētākas alternatīvas varat meklēt arī paši, piemēram, konsultējoties ar aptiekas farmaceitu.

  1. Salīdziniet cenas maksas medicīnas pakalpojumiem

Par laimi, liela daļa nepieciešamo medicīnas pakalpojumu cilvēkiem ir pieejami bez maksas, taču par citiem nākas maksāt no savas kabatas. Piemēram, dažādas plānotas operācijas un medicīniskās manipulācijas var izmaksāt pat simtiem un tūkstošiem eiro. Ir skaidrs, ka daudzi cilvēki šādas summas nebūs spējīgi maksāt pat tad, ja tas būs nepieciešams, tāpēc ir jāmeklē medicīnas iestāde, kur šo pakalpojumu varat saņemt lētāk. Cenas dažādiem medicīnas pakalpojumiem dažādās slimnīcās vai privātajās klīnikās var ievērojami atšķirties, tāpēc noteikti ir vērts kārtīgi izpētīt, kur saņemt konkrēto pakalpojumu būs izdevīgāk. Šeit gan jāpiebilst, ka svarīgi ir izpētīt arī iestādes un tajās strādājošo ārstu profesionalitāti, pieredzi un kompetenci šo pakalpojumu sniegšanā.

  1. Domājiet par imunitātes stiprināšanu

Arī tad, ja pagaidām jums ar veselību viss ir kārtībā, jūs varat taupīt naudu, laikus nodrošinoties pret liekiem tēriņiem. To var panākt, stiprinot savu veselību un imūnsistēmu. Cilvēki nereti pie savām saslimšanām lielā mērā ir vainīgi paši, jo nepiedomā pie sava dzīvesveida. Korelācija starp veselīgu ēšanu, aktīvu dzīvesveidu, kaitīgu ieradumu nepiekopšanu un veselības stāvokli ir pierādīta neskaitāmos pētījumos. Šādas nelielas pārmaiņas ikdienā jums neliks tērēt vairāk naudas, tieši pretēji, jūs varēsit mazliet ietaupīt uz atsevišķām izdevumu kategorijām, taču ilgtermiņā jūs ne tikai nezaudēsit, bet arī ļoti daudz iegūsit.

  1. Iegādājieties veselības apdrošināšanu

Veselības apdrošināšanas polises iegāde daudziem varētu šķist kā lieks un nevajadzīgs tēriņš, nevis naudas taupīšanas veids, taču veselības apdrošināšanas polises gandrīz vienmēr atmaksājas. Tā jūs pasargās no ļoti lieliem izdevumiem nopietnu saslimšanu gadījumā. Atkarībā no apdrošinātāja un polises veida tajā iekļauts dažādu medicīnisko pakalpojumu grozs, ko vajadzības gadījumā pilnībā vai daļēji atmaksā apdrošinātājs. Arī tad, ja jums paveicas, un nekādi nopietni medicīniskie pakalpojumi jums nav vajadzīgi, polises summu varat iztērēt veselības profilaksei, piemēram, varat iziet dažādas pārbaudes, analīzes un veikt citus profilaktiskus pasākumus, kas jums ļaus saglabāt veselību un vienlaikus ietaupīt naudu nākotnē.

Ja gribat taupīt uz veselības rēķina, dariet to gudri un neatstājiet novārtā sevi. Mums nav nekā dārgāka par savu veselību. Šie ieteikumi palīdzēs jums izvairīties no ļoti lieliem izdevumiem par veselības aprūpi un pamatā atstās vien nelielos izdevumus. Ja vienalga nevarat atļauties nodrošināt sev pienācīgu medicīnas aprūpi, sāciet ar savu finanšu sakārtošanu – saplānojiet savu budžetu, sāciet taupīt un apvienojiet aizdevumus šeit.

Vairāk par šo tēmu:

Korupcija veselības apdrošināšanā

Dr. Agris Auce Latvijas Profesionālo Apdrošināšanas Brokeru Asociācijas valdes loceklis SIA A TurboC 4U Apdrošināšanas brokeru valdes loceklis Latvijas sabiedrību 2009. gada aprīlī satrauca ziņa

Lasīt »