Ko Andrejs Leibovičs un Buks darīs ar nozagtajiem 3 miljoniem?

Igors Pļava

Redakcijai bieži ir ienākuši jautājumi par vienu no lielākajiem Latvijas farmācijas uzņēmumiem AS Olainfarm, kuram turklāt pieder arī aptieku ķēde, medicīnas pakalpojumus sniedzoši uzņēmumi un medikamentu vairumtirdzniecība. Šoreiz jautājums ir par to, kas notiek ar uzņēmuma akcionāriem nozagtiem vai izkrāptiem vairāk nekā 3 miljoniem eiro. Šo jautājumu mēģinājām noskaidrot aplūkojot dažādus publiskos avotus un AS Olainfarm gada pārskatus un no pieejamās informācijas izveidojot īsu kopsavilkumu par to, kā un kā interesēs no Olainfarm pazuda vairāk nekā 3 miljoni EUR.

Runa ir par koncerna Olainfarm bilances dzīlēs dziļi un rūpīgi paslēptu aktīvu – villu Taizemē, kura savulaik tika uzbūvēta par Olainfarm līdzekļiem un kura caur vairāku uzņēmumu ķēdi piederēja Olainfarm meitas uzņēmumam SIA First Class Lounge. Olainfarm bilancē šis aktīvs bija ielikts ar vērtību vairāk nekā 3 miljoni EUR. Publiskos medijos ir atrodamas fotogrāfijas, kur 2018. gada beigās vai 2019. gada sākumā daži tā laika Olainfarm padomes locekļi redzami atpūšamies šajā villā un tīksminoties par sevi.

2019. gada otrajā pusē, laikā kad AS Olainfarm valdes priekšsēdētājs bija Lauris Macijevskis, šī dārgā villa esot izgājusi no AS Olainfarm kontroles, jo Taizemes meitas uzņēmums, kam tā pieder, esot atteicies pakļauties AS Olainfarm administrācijai. Gada pārskatā par 2020. gadu AS Olainfarm publiski paziņoja, ka šis aktīvs – villa Taizemē, ir izgājis no uzņēmuma kontroles un uzņēmums šo aktīvu ir norakstījis zaudējumos, jo iepriekšējā Olainfarm padomes priekšsēdētāja, 2020. gada rudenī noslepkavotā Pāvela Rebenoka un viņa uzticības personu ieceltie uzņēmumu ķēdītes pārvaldnieki atteicās šīs Taizemes villas kontroli atdot likumīgajai AS Olainfarm vadībai.

Šis aktīvs vairs neparādījās AS Olainfarm bilancē, un šie 3 miljoni ir tādejādi ir tikuši nozagti vai izkrāpti AS Olainfarm akcionāriem.

Tā vietā lai cīnītos par šī vairāk nekā 3 miljonus vērtā īpašuma atgūšanu, AS Olainfarm valdes priekšsēdētājs Jānis Buks ar AS Olainfarm padomes locekļa Andreja Leiboviča svētību 2021. gada pašās beigās legalizē šo 3 miljonu zādzību un pārdod uzņēmumu SIA First Class Lounge, tās pašas vecās Olainfarm 2018. gada Padomes radiniekiem un uzticamības personām – tās padomes, kuras locekļi organizēja šī īpašuma neatdošanu AS Olainfarm.  Tūlīt, dažas nedēļas pēc šīs pārdošanas,  SIA First Class Lounge 2022 gada 4. janvārī vēlreiz steigšus maina īpašniekus – un īpašniece ir jau viena no Valērija Malgina mantiniecēm Irīna Maligina.

Tātad Olainfarm bilancē, pēc kuras ir tikušas aprēķinātas AS Olaifarm akciju vērtības Andreja Leiboviča un viņa grupējuma locekļu interesēs un uzdevumā  2021. gada laikā veiktajos AS Olainfarm akciju obligātajos atpirkumos un galīgajā akciju atpirkumā 2022. gada sākumā nav vairāk nekā 3 miljonu vērta īpašuma, kuru Jānis Buks un Andrejs Leibovičs ar vieglu roku ir pārdevis (domājams, ka pēc darījuma vērtībām var teikt – atdevis) kādām citām personām – domājams tām pašām, kurām jau bija kontrole pār šo villu Taizemē. 3 miljonus EUR sadalot uz visām akcijām iznāk, ka katras Olainfarm akcijas vērtību nozagtais vai izkrāptais  īpašums ir samazinājis par 21 centu. Dažiem akcionāriem šādi nozagtā vai izkrāptā summa summa ir mazāka, citiem lielāka, bet jebkurā gadījumā tā ir ievērojama summa, kuras zādzību Andrejs Leibovičs un Jānis Buks ir šādi legalizējuši.

Par Jāni Buku šeit droši vien nav lielu pārsteigumu, jau agrāk viņš ir parādījis savu uzticamību Leiboviča grupējumam un gatavību bez jautājumiem rīkoties kā vajag. Tā, piemēram, policijā ir bijusi un ļoti iespējams, ka vēl turpinās resoriskās pārbaudes lieta par iespējamu Jāņa Buka komerciālu uzpirkšanu Andreja Leiboviča grupējuma interesēs. Runā, ka tā it kā esot par maksājumiem Volejbola federācijai ar kuras līdzekļiem Jānis Buks varēja rīkoties vienpersoniski.

Toties ir  jautājums – ja Andrejs Leibovičs un Jānis Buks izvēlējās nodot (pārdot) citām personām  – Eihmane Žanetei, Vilderam Jānim – uzņēmumu, kurš kontrolē šo vairāk nekā 3 miljonus vērto aktīvu, kuru tūlīt pat šie, domājams, “zicīpašnieki” tālāk nodeva vienai no Valērija Malgina mantiniecēm, Irīnai Maliginai, ko Andreijs Leibovičs saņēma pretī par šiem 3 miljoniem, kas nozagti vai izkrāpti akcionāriem? Vai tiešām tā bija tikai vienkārša Ziemassvētku dāvana, kas pasniegta no AS Olainfarm akcionāru līdzekļiem? Un kā valdes priekšēdētājs Jānis Buks novērtēja vērtību uzņēmumam kurš kontrolē 3 miljonus lielu aktīvu, pirms to pārdeva Eihmanei Žanetei un Vilderam Jānim? Kā Olainfarm valdes priekšsēdētājs aprēķināja darījuma vērtību un, ja tā bija daudz mazāka par 3 miljoniem EUR, tad kā tika aprēķināti un nomaksāti nodokļi par šo darījumu?

Savukārt bērnu tiesības aizsargājošām organizācijām varētu rasties jautājums – kā šāds darījums ar  uzņēmumu, kurš kontrolē 3 miljonus vērtu, bet nobēdzinātu aktīvu, atbilst nepilngadīgās Annas Emīlijas Malginas interesēm, kura arī ir AS Olainfarm akcionāre un Valērija Malgina mantiniece?

Vesels.lv redakcija ir lūgusi komentārus AS Olainfarm revīzijas komitejas loceklim un AS Olainfarm padomes loceklim zvērinātam advokātam Sandim Petrovičam, kurš vienlaicīgi ir arī Irīnas Maliginas formālā uzticamības persona rīkojoties ar AS Olainfarm akcijām, bet uz šī raksta publicēšanas brīdi komentāri nav saņemti.

Vairāk par šo tēmu: