Kas būtu jāzina iegādājoties ergonomisku krēslu?

Igors Pļava

Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka dienas laikā cilvēks sēdus stāvoklī pavada vismaz 13 stundas, kas no visa mūža ilguma sastāda 80 tūkstošus stundu. Ergonomisks krēsls sēdēšanu padara daudz ērtāku, palīdz justies komfortabli. Tas sēdēšanas laikā atbalsta visas svarīgākās cilvēka ķermeņa daļas.

 

Izvēloties krēslu ilgstošai lietošanai vajadzētu pārbaudīt, vai konkrētais krēsls nodrošina ķermeņa atbalstu visā kustību diapazonā un jāizmēģina pēc iespējas vairāki krēslu varianti – to dažādie stāvokļi un sajūtas, sēžot katrā no tiem.

Jāraugās, vai krēsls ļauj atgāzties tik tālu, cik vēlaties, ļauj liekties dažādos virzienos un seko jūsu kustībām. Jābūt pārliecinātam, ka tieši šis ir tas krēsls, kurā jutīsieties vislabāk.
Svarīgi ir apzināties, kādu krēslu vēlaties iegādāties. Tādu, kurā komfortabli varēsiet justies visas dienas garumā vai tādu, uz kura sēdēsiet tikai pāris minūtes dienā. Vai plānojat to lietot ilgtermiņā vai tikai īpašos gadījumos. Un, protams, savām sajūtām.
Ja krēslu pērkam īslaicīgai lietošanai, tā ergonomiskums nebūs tik svarīgs, bet ikdienas lietošanai – ļoti būtiska.

Kā uzskata Rīgas Krēslu fabrikas valdes priekšsēdētājs Aldis Circenis, biroja krēslu nebūtu ieteicams iegādāties būvmateriālu veikalos vai lielveikalos, bet apmeklēt kādu no specializētajiem biroja mēbeļu saloniem, jo citur pārsvarā ir nopērkama Ķīnā ražotā masu produkcija, kas pēc saviem darbības principiem, iespējams, attāli atgādina zīmolu produkciju, bet ir daudz nekvalitatīvāka un neizturīgāka. Tā nav attiecīgi testēta un paredzēta ilgtermiņa lietošanai.

Būvmateriālu veikalos un tirdzniecības centros nopērkamie krēsli maksā no 40€ līdz 100€. Biroja mēbeļu salonos, kas pēc to nopirkšanas garantē preces apkopi, remontu un vajadzības gadījumā arī maiņu – no 200€ līdz pat 1500€. Ergonomisku un augstas kvalitātes krēslu iespējams iegādāties jau par 200€ – 400€

Kā piebilst Circeņa kungs, raugoties pēc jauna krēsla, nevajadzētu sev noteikt izmaksu limitu, jo bieži vien gadās tā, ka par pārdesmit latiem dārgāks krēsls būs daudz kvalitatīvāks nekā izvēlētais „lētais” analogs. Šādos gadījumos droši vien būtu lietderīgāk piemaksāt šos pārdesmit  latus un pirkt kvalitatīvāko preci.

Uzticēties profesionālim vai jautāt ārsta padomu?

Kā uzskata Circeņa kungs, ar ārstu ir jākonsultējas gadījumos, ja cilvēkam jau ir kādas muguras kaites. Citos gadījumos var uzticēties krēslu nozares profesionāļiem. Viņu uzdevums ir atbildēt uz visiem interesenta jautājumiem un piedāvāt vislabāko risinājumu. Protams, ar piebildi – ja nozares pārstāvis tik tiešām ir profesionālis nevis koncentrēts uz vieglu peļņu.

Augstvērtīgākie šā segmenta ražojumi un to ražotāji

Visaugstvērtīgākie ir amerikāņu kompānijas „Herman Miller” ražotie ergonomiskie krēsli. Pirms 20 gadiem šis uzņēmums tirdzniecībā laida ergonomisko krēslu – Aeron, kurš šodien jau kļuvis par biroja krēslu ikonu. Šo krēslu sēdeklī un atzveltnē tiek izmantots sietveida materiāls, kas nodrošina vienmērīgu temperatūras sadalījumu. Cilvēks, sēžot šajā krēslā, nesvīst. To cena svārstās no 1200€ – 2000€, atkarībā no aprīkojuma pakāpes. Aeron krēsli bija pirmie ergonomisko krēslu tirgū, kuriem tika nodrošināts speciāls spilvens jostas vietas atbalstam. Katrs lietotājs to var pieregulēt atbilstoši savai nepieciešamībai un sajūtām – gan vertikālajā, gan horizontālajā virzienā. Pateicoties šim spilvenam cilvēka muguras starp skriemeļu diski netiek saspiesti un jostas vietas S izliekums neiztaisnojas. Sēdēšana ir daudz ērtāka un komfortablāka. Latvijā jau daudzus gadus šos krēslus lieto „Swedbank” darbinieki.

Pēc Aeron krēslu parādīšanās tirgū šīs priekšrocības savos ergonomiskajos krēslos sāka izmantot arī citi ražotāji. Uzņēmums „Herman Miller” savai produkcijai dod 12 gadu garantiju. Mehāniskajām daļām, ko neražo pats uzņēmums, piemēram, pneimatiskajai atsperei –  3 gadu garantiju, sietam – 5 gadu garantiju.

Augstas kvalitātes ergonomiskos krēslus piedāvā arī „Human Scale”, „Interstuhl”, „Vitra, Okamura” u.c.

Vairāk par šo tēmu:

Ergonomiski krēsli

Sandis Kalns Ergonomiski krēsli Rīgas krēslu fabrikā   Skandināvu pētījumi rāda, ka sēdēšanai nepiemērots darba krēsls noved pie muguras sāpēm, pat invaliditātes. Kā no tā

Lasīt »