Darbam arvien vairāk notiekot pie rakstāmgalda un ar datoru, pamazām sāk aktualizēties ar to saistītās profesonālās kaites – roku locītavu sāpes, muguras un kakla sāpes un citas. Biroju iekārtojums mūsdienās ir novecojis. Jau par klasiku kļuvušie parastie biroja galdi un biroja krēsli var ilgstoši lietojot nodarīt nopietnu kaitējumu veselībai. Sen jau zināms fakts, ka ilgi pavadīt vienā pozā nav veselīgi, it īpaši sēžot, tomēr līdz šim Latvijā nekas īsti daudz nav darīts, lai šo problēmu atrisinātu. Rietumvalstīs šai problēmai tiek pievērsta lielāka uzmanība un veselībai draudzīgs biroja aprīkojums, kā piemēram augstumā maināmi biroja galdi ir iekļuvuši pat stadarta IKEA sortimentā.
Šajā rakstā ir sīkāk aprakstīts nesen ir izgudrots un klajā nācis jauns lietotājam revolucionāri veselīgs galds, kas ne tikai ļauj izvairīties no šīm ar biroja darbu saistītām veselības problēmām, bet arī padara darba ikdienu aktīvāku, interesantāku un ērtāku. Šī galda unikalitāte slēpjas tajā, ka var mainīt ne tikai virsmas augstumu , bet arī tā virsmas leņķis nepārtraukti darba laikā mainās tādejādi nemanāmi mainot arī lietotāja pozu un tādejādi izvairoties no satisko darba pozu radītām problēmām.
Vecais, klasiskais biroja iekārtojums un tā sekas
Vidējā Latvijas biroja darba vieta nav pārāk saudzīga pret darbinieka ķermeni. Tajā bieži sastopami vienāda augstuma galdi un pret to attiecīgi noregulēts datorkrēsls, kuru neizkustinot, darbinieks bieži pavada sēžot vairākas nedēļas vai pat mēnešus, tādējādi pakļaujot savu ķermeni konstantam noslogojumam. Krēsla atzveltne it kā ierobežo ķermeni, kas liek tam atrasties neērtā saspringuma pozā. Toties galda nekustīgā virsma bieži liek cilvēkam pārlieku saliekties. Šādi pavadot lielāko daļu dzīves, var iegūt nopietnas veselības problēmas, kuras ārstēt nebūt nav lēti. Muskuļi visu laiku ir sasprindzināti, kas visbiežāk noved pie dažādām muguras sāpēm. Ilgstoša nekustība arī slikti ietekmē asinsriti, tādējādi pieaug augsta asinspiediena vai insulta risks.
Ķermenim dienā ir vajadzīga aktivitāte. Pamostoties, ir ieteicams vismaz 40 minūtes pavadīt kustībā, tādējādi pamodinot ķermeni. Tad nostabilizējas asinsrite, muskuļi izstiepjās un cilvēks ir gatavs darba dienai. Diemžēl cilvēki bieži izkāpjot no gultas taisnā ceļā dodas sēdēt pie brokastu galda, pēc tam aiz mašīnas stūres un visbeidzot pie biroja galda. Nereti ķermenis visu dienu nemaz nav kārtīgi izkustējies, vairāk pavadījis sēdus kā kustībā, tādējādi nemaz kārtīgi “nepamostoties”. Ar šādām ligām nomocīts darbinieks izjūt mazāk entuziasma darba vietā un ir daudz mazāk produktīvs. Gada laikā mazāk produktīvs darbinieks rada krietni mazāk jaunradītās vērtības un arī pats jūtas sliktāk.
Kas ir svarīgs veselīgam darbam pie rakstāmgalda?
Muguras, kakla, locītavu sāpes un citas datora izraisītas problēmas.Ar šādām ligām nomocīts darbinieks izjūt mazāku prieku strādāt, tādējādi arī samazinās darba ražīgums. Tādēļ darba devējam ir ieteicams ieguldīt līdzekļus veselīgas un ērtas darba vides izveidē. Viens no svarīgākajiem biroja darba vides elementiem ir galds. Kas tad ir svarīgs veselīgam rakstāmgaldam?
Galda nozīmi darbam un veselībai nekad nevar pārvērtēt. Tam ir jābūt harmonijā ar mūsu augumu. Ļoti nozīmīgs ir galda augstums, tam ir jābūt tādā augstumā, lai cilvēkam nevajadzētu nedabīgi saliekties. Tā kā cilvēks ir kustīga būtne, viens galda līmenis, lai cik pielāgots tas būtu, agrāk vai vēlāk noslogo organismu. Šai problēmai ar statisku darba pozu lielisks risinājums ir regulējamie galdi ar pastāvīgi kustīgu virsmu, kuras kopīgo augstumu var mainīt atkarība pēc cilvēka auguma un pozas. Šie galdi ir piemēroti jebkāda vaida biroja darbiem. Aprīkoti ar īpašu pulti tie dod cilvēkam iespēju jebkurā brīdī izmainīt virsmas augstumu, tādā veidā nodrošinot regulāru stāvokļa maiņu. Atšķirībā no parastajiem stāv- vai sēžgaldiem, šie kustīgie galdi nenoslogo muguras disku, tādējādi nodrošinot vielmaiņu mugurkaulā. Pie šī galda var atrasties gan sēdus, gan pussēdus, gan stāvus pozīcijā.
Regulējamais galds sākums un nākotne
Šis revolucionārais izgudrojums – galds ar patstāvīgi visu laiku lēni kustīgu virsmu, radās pavisam nejauši pirms 20 gadiem. Šis galds ir zviedru inženiera Svena Motskes iztēles auglis, kas piedzima pēc gadiem ilga nogurdinoša darba pie nekustīga galda, kas Svenu noveda pie muguras sāpēm un krampjiem rokās. Meklējot risinājumu savām veselības problēmām, viņš daudkārt apmeklēja ārstu, kur noskaidroja, ka visu problēmu sakne ir strādāšana stundām ilgi sēžot vienā pozā. Nevēlēdamies mainīt profesiju un būdams inženieris ar pietiekamu iztēles devu, viņš nolēma izveidot galdu, pie kura varētu strādāt nenoslogojot ķermeni. Pēc daudziem nepilnīgiem prototipiem, un ilgiem izmēģinājumiem, beidzot radās galda modelis, kas ir tik pat stabils kā parasts stāvgalds un spēj pacelties no 70 līdz 120 cm augstumam. Toties tā virsma visu laiku atrodas lēnā kustībā, tādejādi ļaujot vienlaicīgi srādāt pie datora un nepārtraukti mainīt pozu. Galda kustība ir lēna, līgana un nemanāma, kā arī precīzi aprēķināta tā, lai netraucētu strādāt un būtu praktiski nemanāma, bet tās efekts uz noguruma un statiskās slodzes mazināšanu ir ļoti ievērojams.
Šī tehnoloģija ir sarežģīta, tāpēc piemēram aplūkosim šobrīd Latvijā vienīgo pieejamo šāda veida galdu. To mums nācās meklēt pie viena no veselīgās biroja darba vides līderiem Salons AIS. Biroja galds tik tiešām ērti cilājās uz augšu un leju, kas ļauj ne tikai iestādīt ērtāko augstumu un to mainīt, bet arī radoši izpausties izvēloties dažādas darba pozas un dažādus inovatīvus sēdēšanas risinājumus. Un jā, tik tiešām, galda daļa ar klaviatūru visu laiku kustās uz augšu un leju, vienlaicīgi mainot arī leķņi. Interesanti atzīmēt, ka kustība ir pietiekoši nemanāma, lai to neiviērtou sttrādājot, bet pietiekoši liela, lai tā sasniegtu savu mērķi – samazinātu statisko slodzi strtādājot ar datoru. Galda kustībai un stabilitātei ir svarīgi kvalitatīvi un stabili galda rāmji, jo galda drebēšana darba laikā var būt visai traucējoša un kaitinoša. Šajā gadījumā tie ir Dānijā ražotie Linak galda rāmji, kas nodrošina vajadzīgo stabilitāti. Trīsdaļīgās vai divdaļīgās galda kājas ar vītnstieņiem, nodrošina stabilu darba virsmu un ātru un vieglu kustību. Pie galda virsmas atrodamā pults raida signālus uz mazu procesoru, kas iedarbina motoru galda kājās, kas kustina kājas uz augšu vai leju. Lai kustīgā galda virsma būtu lietotājam droša, galds ir aprīkots ar sensoriem, kas apstājas, ja sajūt kādu objektu savā ceļā. Potenciāli kustīgs galds var izraisīt negadījumus, piemēram, pacelties zem atvērta loga, vai pat saspiest lietotāja roku vai kāju, tāpēc šim kustīgā galda aspektam ir vērts pievērst īpašu uzmanību.
Tagad arī Latvijā patērētājiem pirmo reizi ir pieejami šādi biroja galdi, jo uzņēmums Salons.lv ir sācis ražot un izplatīt šādus galdus Latvijā.
Veselībai labvēlīga biroja galda izvēle un pilnā funkcionaliāte ir jautājums, kas pārsniedz viena raksta robežas. Interesenti vairāk informācijas ir iespējams gūt piemēram Salons AIS (www.salons.lv) ar kuru tehnisko zināšanu palīdzību ir tapis šis raksts. Izsakot interesi domājams, ka saņemsiet daudz plašas un kvalitatīvas informācijas vai pat varēsiem iegādāties kādu veselībai īpaši draudzīgu biroja mēbeli.
Ņemot vērā, ka Skandināvijas valstīs pie biroja galda gūtās rokas un muguras problēmas ir viens no galvenajiem darba vietas izsauktajiem invaliditātes cēloņiem, tad ir vērts papūlēties kvalitatīva un veselīga biroja aprīkojuma izveidošanā un iegādē.