Kārpas – kāpēc tās ir svarīgi pārbaudīt un ārstēt

Igors Pļava

Kārpas ir izplatītākā ādas slimība, kas rada lielu emocionālo diskomfortu, jo visbiežāk izaugumi atrodas uz sejas vai rokām, un ir vizuāli nepievilcīgi. Kārpas var izraisīt vairāk kā 150 dažādu vīrusu infekcija. Tā skar 7-10% cilvēku visā pasaulē, pārsvarā bērnus un pusaudžus. Lai gan kārpas šķiet nekaitīgs ādas izaugums, to laicīga ārstēšana var novērst nopietnu veselības problēmu vai pat ļaundabīgu audzēju attīstību!

Kārpas uzbūve un veidošanās

Tā ir ādas veidojums, kas sastāv no iekšējo audu serdes, no ārpuses atgādinot graudainu, izvirzītu ziedkāposta virsmu. Parasti uz kārpas ir melni punkti un tās pamatne ir pelēki brūna vai ādas krāsā. Izaugumi veidojas uz rokām, pirkstiem, uz ādas ap nagiem, elkoņiem, pēdām – visbiežāk tās ir vietas, kas pakļautas mikrotraumām un brūcēm, jo tieši traumu ceļā kāds no vīrusa veidiem iekļūst organismā un sāk progresēt gan ādā, gan gļotādā.

Spēcīga imunitāte ļauj cīnīties ar kārpu izraisošajiem vīrusiem

Ja ir spēcīga imūnā sistēma, vīruss var pāriet pats no sevis, jo ķermenis ar to ir spējīgs cīnīties. Novājinātas imunitātes gadījumā, vīrusa infekcija var progresēt un kārpu daudzums pieaugt, kļūstot par hronisku problēmu. Ja ir vairogdziedzera problēmas un vispārējais veselības stāvoklis nav stabils, vīrusa infekcija var piemeklēt biežāk un ārstēšana var būt sarežģītāka un ilgstošāka.

Kārpu veidi

Kārpu vizuālais izskats var būtiski atšķirties atkarībā no infekcijas izraisītāja.

  • Parastās kārpas aug uz roku pirkstiem, plaukstām un ceļiem, ir gaiši bālas un paceltas virs veselās ādas; 
  • Plakanās kārpas aug grupās, kas novietotas vienā līnijā un tās nereti iegūst skujoties vai kasoties; 
  • Plantārās kārpas mēdz attīstīties uz pēdas sabiezinājumiem. Šīs kārpas bieži jauc ar varžacīm to novietojuma dēļ. Tās rada sāpju sajūtu, īpaši, ja veido kārpu grupu un saaug kopā;
  • Diegveida kārpas mēdz augt uz sejas. Parasti ādas veidojums turas uz tievas ādas kājiņas;
  • Seborejiskas kārpas ir labdabīgi audzēji, kas visbiežāk parādās pēc 30 gadu vecuma;

Ir sastopamas arī gļotādas kārpas, kas parasti ir STS paveids. Šīs kārpas skar dzimumorgānus un ādu ap anālo atveri, tāpat tās var atrasties uz lūpām vai mutes gļotādā un radīt sāpes. Arī šīs kārpas ir ārstējamas, un diskrēts ādas ārsts palīdzēs efektīvi no tām atbrīvoties.

Reizēm kārpām piemīt vizuālas līdzības ar varžacīm, taču varžacis rodas pastāvīga spiediena vai berzes (parasti nepiemērotu apavu dēļ) rezultātā, nevis infekcijas ceļā.

Kārpas un saslimšana ar vēzi

Daži no vīrusu paveidiem izraisa rīkles un elpvadu papilomatozi, tāpat arī dzemdes kakla vēzi un anālā kanāla plakanšūnu vēzi. Latvijā ir pieejamas bezmaksas vakcīnas jaunām meitenēm, kas pasargā no dzemdes vēža. Kārpu pārbaude pie dermatologa ir svarīga, jo ārēji tik nekaitīgā kārpa patiesībā var būt ļaundabīgs audzējs.

Kādos gadījumos jāvēršas pie dermatologa

Ja ir izveidojušās kārpas, un tām ir kāds no šiem simptomiem, ir obligāti jāvēršas pie dermatologa, jo tie var norādīt uz ļaundabīga audzēja attīstību:

  • Redzams apsārtums;
  • Sākusies nieze;
  • Kārpa strauji paplašinās, maina savu formu;
  • Uz kārpas ir ilgstošas un nedzīstošas asiņojošas čūlas;
  • Ļoti liels kārpas izmērs.

Dermatologs efektīvi palīdzēs atbrīvoties no kārpām

Kārpas likvidēšana zinoša speciālista uzraudzībā samazinās infekcijas izplatību un līdzcilvēku inficēšanas riskus, kā arī mazinās emocionālo diskomfortu to vizuālā izskata dēļ, īpaši, ja ikdienā jākomunicē ar cilvēkiem.

Profesionālie un pieredzes bagātie dermatologi Prof. Jāņa Ķīša Estētiskās Dermatoloģijas klīnikā F. Sadovņikova ielā 20 Rīgā  diskrēti un iejūtīgi palīdzēs izveseļoties un uzlabot arī kopējo ādas stāvokli. Ļoti būtiski ir noteikt individuāli piemērotākās kārpu likvidēšanas metodes. Zvanot 28699111 vai rakstot info@dermatologs.com iespējams saņemt atbildes uz visiem interesējušajiem jautājumiem.
Atcerieties, ka aiz kārpas var slēpties arī ļaundabīgs audzējs!

Vairāk par šo tēmu:

Maigas rūpes par jaunu ādu

Kā jauniešiem rūpēties par savas ādas labsajūtu un izskatu, konsultē ģimenes ārste Inga Zemīte un uzņēmuma Carlen Hair Collection vadītāja Jolanta Reihmane. Visgludākā, maigākā āda

Lasīt »