Klimata kontrole mājās – kā justies labāk?

Igors Pļava

Mājās tīrs gaiss, normāls mitruma līmenis un patīkama iekštelpu temperatūra nodrošina  dzīvošanai labvēlīgus apstākļus. Kamēr telpās jūtamies komfortabli, grūti iedomāties, kā ir tad, kad nelabvēlīgs telpu mikroklimats bojā pašu mājokli, iedzīvi un negatīvi iedarbojas uz tajā dzīvojošo veselību. Tādēļ telpu mikroklimata nozīmi grūti pārvērtēt – tam ir izšķiroša nozīme cilvēku labsajūtas un veselības nodrošināšanā.

Kāds ir optimālais iekštelpu mikroklimats?

Telpās, kurās uzturamies regulāri, būtu jānodrošina sekojoši klimatiskie apstākļi:

  • Gaisa temperatūra: 18 – 24 0C;
  • Relatīvais gaisa mitrums: 40 – 55%;
  • CO2 līmenis: līdz 800ppm;
  • Optimālais gaisa apmaiņas cikls: 25 – 40 m3/h uz 1 iedzīvotāju.

Ventilācijas galvenais uzdevums ir nodrošināt telpās efektīvu gaisa apmaiņu. Diemžēl daudzos mājokļos ir problēmas ar telpu mikroklimatu, ko izraisa nepietiekoša ventilācija.

Kādas ir nekvalitatīvas ventilācijas blaknes? Tā ir palielināta CO2 koncentrācija gaisā, augsts mitrums līmenis, bezgaiss, pelējums. Ja Jūsu mājoklī ir paaugstināts mitrums, tad šajā rakstā https://220.lv/lv/g/mitrums-majas-ka-ar-to-tikt-gala atradīsiet informāciju, kā tikt galā ar lieko mitrumu mājā un uzlabot mikroklimatu.

Gaisa attīrītāji uzlabos gaisa kvalitāti cilvēkiem, kuriem ir alerģijas vai elpceļu saslimšanas, tomēr nenodrošinās pilnvērtīgu telpas ventilāciju.

Kā vienu no efektīviem risinājumiem labvēlīga mikroklimata izveidošanai iesaka uzstādīt gaisa rekuperatora sistēmu.

Kas ir gaisa rekuperators?

Rekuperatorsir iekārta, kura nodrošina telpās gaisa apmaiņu ar siltuma atguves sistēmu. Tās darbības rezultātā tiek atkārtoti izmantots līdz 90% telpas siltuma. Gaisa rekuperācijas mehānisms no telpas izplūstošā gaisa siltumenerģiju izmanto, lai sasildītu telpā ieplūstošo svaigo gaisu no ārpuses vai otrādi – atdzesē ieplūstošo gaisu, izmantojot izplūstošo gaisu. Rekuperators  nodrošina vienmērīgu gaisa apmaiņu telpāsm nezaudējot esošo siltuma enerģiju.

Rekuperācijas sistēmas darbības rezultātā:

  • Tiek samazināti patērētie energoresursi, līdz ar to būtiski samazinās apkures izmaksas aukstajos gada mēnešos un gaisa atdzesēšanas izmaksas siltajā laikā;
  • Uzlabojas gaisa kvalitāte, nodrošinot telpās svaigu un filtrētu gaisu;
  • Telpās izveidojas komfortabls iekštelpu mikroklimats.

Rekuperatorus iespējams iegādāties dažāda izmēra telpām, privātmājām un birojiem. Izvēloties rekuperatora modeli, svarīgi zināt telpas izmēru, telpas funkciju, cilvēku skaitu telpā un cik ilgi viņi tajā mēdz uzturēties.

Brīdī, kad tiek plānota jaunas energoefektīvas ēkas būvniecība vai veikts apjomīgs ēkas renovācijas projekts, svarīgi pieņemt izsvērtu lēmumu par piemērotākās apkures sistēms izvēli, kas būtu droša, viegli vadāma, ilgspējīga, ekonomiska, kā arī cilvēku veselībai un videi nekaitīga. Apkures iekārtas, kas nodrošina visas šīs prasības, ir siltumsūkņi, starp kuriem arvien lielāku popularitāti iegūst siltumsūkņi gaiss – ūdens. Tas ir multifunkcionāls un ekonomisks apkures risinājums, kas papildus apkurei nodrošina mājokļa ventilāciju un dzesēšanu, tādējādi realizējot pilnīgu mājokļa mikroklimata un komforta līmeņa kontroli. Gaiss – ūdens siltumsūkņi ir piemēroti energoefektīvām privātmājām ar platību līdz 200 m2.

Kā darbojas gaiss – ūdens siltumsūkņi?

Gaiss –  ūdens siltumsūkņa nosaukums jau pats par sevi raksturo darbības principu – no gaisa paņem siltumu un to novada uz ūdeni apkures sistēmā izmantojot elektroenerģiju. Siltumsūkņa ārējā blokā atrodas nesējgāze (freons), kura vārās pie ļoti zemas temperatūras – aptuveni mīnus 52 grādiem, tādējādi gaiss, kas ir siltāks par -52 grādiem, sasilda freonu, kurš tālāk šo termālo enerģiju ar kompresora palīdzību nogādā apkures sistēmā. Jo siltāka temperatūra ārā, jo efektīvāks būs siltumsūknis. Vasarā, lai nodrošinātu dzesēšanas funkciju, siltumsūknis darbojas pēc pretēja principa.

Gaiss  – ūdens siltumsūkņi kombinācijā ar saules paneļiem ir ilgtermiņā izdevīgs risinājums, kas ne vien uzlabo mikroklimatu telpās, bet pat mājai ļauj sasniegt nulles enerģijas patēriņu. Šo apkures sistēmu pilnīgi droši saukt par modernu, multifunkcionālu un vienlaikus mazas jaudas iekārtu, kas, kamēr vien māja uzņem saules enerģiju, bez maksas apgādā mājsaimniecību ar tai nepieciešamo komfortu.

Vairāk par šo tēmu: