Sandra Magone “G. Miežis Ārsts”
Galvas utu (Pediculus humanus capitis) galvenā atrašanās vieta ir cilvēka mati, bet, intensīvi vairojoties, tās izplatās arī citā ķermeņa augšdaļas apmatojumā (uzacīs, skropstās, bārdā u.c.). Optimālā temperatūra utu attīstībai un vairošanai ir 32°C. Netiešie utu pārnešanas ceļi mēdz būt – inficēto cilvēku ķemmes lietošana, cepuru, šallu, citu galvassegu lietošana, dvieļu un segu lietošana, drēbju pielaikošana.
Utis un gnīdas vislabāk ir konstatēt uz matu stiebriem, kas tuvāk ādai, kur visbiezākie mati, jo utis izvairās no gaismas. Galvas utis apkārtējā vidē – gultās, segās, paklājos – spēj izdzīvot līdz pat 10 dienām, bet gnīdas ārējā vidē – 2 nedēļas.
Galvenais aizsargāšanās veids ir personīgās higiēnas ievērošana. Tā kā pedikuloze vairāk tiek novērota pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, cīņā ar utīm jāiesaistās iestādes medicīnas personālam sadarbojoties ar bērnu vecākiem. Ja tiek konstatēts inficēšanās gadījums, būtu abām pusēm viena otru jābrīdina.
Atrodot uti vai gnīdu, nepieciešamas par līdzekļu lietošanu konsultēties pie ģimenes ārsta jeb farmaceita.
Efektīvie profilakses pasākumi:
– Nelietot citu peronu lietas kā matu ķemmes, cepures, šalles, gultas veļu, dvieļus, apģērbu utt.;
– Rūpīgu sekot līdzi savai personīgai higiēnai;
– Ja konstatēts inficēšanās gadījums – izvairīties no kontakta ar citiem cilvēkiem līdz netiek veikta efektīva ārstēšanās, un ir brīvs no insektiem un gnīdām;
– Pēc inficēšanās veikt vides un telpas uzkopšanu, pārliecinoties, ka gnīdas nesaglabājas ārējā vidē;
– Skolās un bērnudārzos nodrošināt drēbju atsevišķu glabāšanu;
– Koplietošanas lietas rūpīgi mazgāt un apkopt pēc katras lietošanas reizes, mainoties personai.