Pakāpeniski palielinoties saslimšanai ar gripu, Veselības ministrija atgādina, par nepieciešamajiem profilakses pasākumiem, kurus nepieciešams īstenot, lai izvairītos no saslimšanas.
Ieteikumi iedzīvotājiem, lai pasargātu sevi no saslimšanas ar gripu:
1. Imunitātes stiprināšanai ir svarīgs pilnvērtīgs uzturs
• Iekļaujiet savā ēdienkartē pēc iespējas vairāk produktus, kas satur fitokomponentus. Tie ir bioķīmiski savienojumi, kas palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem un saglabāt veselību. Šīs vielas ir svaigos kāpostos, ķiplokos, lociņos, citrusaugļos, jāņogās. Lieto uzturā skābpiena produktus, jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē imūno sistēmu. Nozīmīga loma ir C vitamīnam. Tas veicina interferona izstrādi organismā, kas darbojas vīrusiznīcinoši. Tāpēc ēd daudz kivi, mežrozīšu augļus, kāpostus, saldos piparus, apelsīnus un greipfrūtus. Daudz dzer zāļu tējas, svaigi spiestas sulas, minerālūdeni.
2. Izvairieties no cieša kontakta ar slimiem cilvēkiem
• Cilvēki ar vienu vai vairākiem šādiem simptomiem: drudzis, klepus, sāpes rīklē, ķermeņa sāpes, galvassāpes, drebuļi un nogurums var būt inficēti ar gripu vai kādu citu vīrusu.
• Uzturēties vismaz viena metra attālumā no personas ar gripas simptomiem un izvairīties no cilvēku pārpildītām vietām. Ja ievērot attālumu nevar, samaziniet, cik vien iespējams, cieša kontakta laiku ar cilvēkiem, kuri varētu būt slimi. Ja nevar izvairīties no kontakta ar slimiem cilvēkiem vai cilvēku pārpildītām vietām, samaziniet šādu situāciju laiku, ciktāl iespējams.
• Bez vajadzības neapmeklējiet cilvēkus, kuri ir slimi.
3. Bieži mazgājiet rokas
• Bieža roku mazgāšana vai dezinficēšana palīdzēs izsargāties no vīrusiem.
• Rūpīgi nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni, it īpaši, pēc klepošanas vai šķaudīšanas. Netīro roku dezinficēšana ar spirtu saturošiem līdzekļiem samazina gripas vīrusu daudzumu, tomēr mazgāšana ar ziepēm un ūdeni ir efektīvāka.
• Roku mazgāšanai nevajadzētu būt tikai ātrai noskalošanai ar ūdeni; katru reizi mazgājiet rokas vismaz 20 sekundes.
• Pēc mazgāšanas ar ziepēm un ūdeni rūpīgi nosusiniet rokas, ja iespējams, ar vienreiz lietojamiem papīra dvieļiem vai silta gaisa žāvētāju.
4. Izvairieties no pieskaršanās acīm, degunam vai mutei
• Bieži vīrusi izplatās, ja persona aizskar kaut ko, kas satur izraisītājus, un pēc tam pieskaras (sava vai citas personas, piemērām, bērna) acīm, degunam vai mutei.
5. Vakcinējaties pret gripu
Tuvojoties gripas sezonai, Veselības ministrija atgādina, ka efektīvākā profilakse ir vakcinācija un arī šogad valsts atsevišķām iedzīvotāju grupām apmaksā vakcināciju pret gripu. Lai saņemtu daļēji valsts apmaksātu vakcīnu pret gripu, iedzīvotājiem jāvēršas pie sava ģimenes ārsta. Pretgripas vakcīnas 50% apmērā valsts apmaksā:
• bērniem no sešu mēnešu vecuma līdz divu gadu vecumam
• pieaugušajiem virs 65 gadiem
• pacientiem, kuri slimo ar hroniskām plaušu, sirds, vielmaiņas un nieru slimībām
• pacientiem ar imūndeficīta sindromu
• pacientiem, kuri saņem imūnsupresīvo terapiju
• pacientiem līdz 18 gadu vecumam, kuri ilgstoši saņem terapiju ar acetilsalicilskābi jeb aspirīnu.
Gripas pazīmes:
Ļoti akūts slimības sākums – strauji ar drebuļiem paaugstinās ķermeņa temperatūra līdz 38C – 40C, stipras galvas sāpes, muskuļu un locītavu sāpes, kasīšanās sajūta rīklē, sauss kairinošs klepus, sāpes aiz krūšu kaula un izteikts nespēks.
Tomēr jebkurā gadījumā neaizmirsti konsultēties ar savu ģimenes ārstu.
Slimas personas pasākumi, lai pasargātu ģimenes locekļus un citas personas no saslimšanas:
1. Ja cilvēkam parādās gripai līdzīgie simptomi, nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu. Slimniekam jāpaliek mājās un izolē atsevišķā istabā, ja tas nav iespējams, slimnieka gultu jānorobežo ar vismaz 1,5 metru augstu aizslietni. Rūpīgi jāvēdina telpas. Slimniekam jālieto atsevišķus traukus un higiēnas piederumus. Deguna šņaukšanai jāizmanto vienreizlietojams mutautiņš (salvetes), kas pēc lietošanas jāiznīcina. Visiem jārūpējas par roku tīrību, ja rokas nav iespējams mazgāt zem krāna ūdens, tās jātīra ar mitrām salvetēm, salvetes pēc lietošanas jāizmet. Jādzer daudz šķidruma – tējas, dabīgas sulas, minerālūdens; Medikamentu lietošanu jāsaskaņo ar ārstu.
2. Ievērojiet pareizu elpošanas higiēnu
• Elpošanas higiēna nozīmē citu cilvēku pasargāšana no saviem potenciāli infekcioziem deguna vai mutes izdalījumiem.
• Ja esat slims, klepojot vai šķaudot aizsedziet muti un degunu ar salveti, vai ( ja nav salvetes) ar saliektās rokas elkoņa iekšējo virsmu, nevis plaukstu.
• Salvetes pēc lietošanas izmetiet atkritumu tvertnē.
3. Bieži mazgājiet vai tīriet rokas
• Bieža roku mazgāšana vai dezinficēšana palīdzēs pasargāt citas personas no izraisītājiem, kuri varētu būt Jūsu organismā. Rūpīgi nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni, it īpaši, pēc klepošanas vai šķaudīšanas. Roku dezinficēšana ar spirtu saturošiem līdzekļiem samazina gripas vīrusu daudzumu uz netīrām rokām, taču mazgāšana ar ziepēm un ūdeni ir efektīvāka.
• Roku mazgāšanai nevajadzētu būt tikai ātrai noskalošanai; katru reizi rūpīgi mazgājiet rokas vismaz 20 sekundes.
• Pēc mazgāšanas ar ziepēm un ūdeni, nosusiniet rokas, ja iespējams, ar vienreizlietojamiem papīra dvieļiem vai ar silta gaisa žāvētāju.
4. Palieciet mājās, neapmeklējiet darbu vai skolu un ierobežojiet kontaktus ar citiem, ja esat slims. Papildus iepriekš aprakstītajiem higiēnas pasākumiem, ja iespējams, veselām personām ir jāietur vismaz viena metra distance no personas ar gripas simptomiem. Pieaugušie, kuri ir slimi, var inficēt citus apmēram piecas dienas pēc simptomu parādīšanās, un bērni ir infekciozi apmēram septiņas dienas pēc simptomu parādīšanās. Tomēr ir lietderīgi uzskatīt personu par infekciozu visu laiku, kamēr ir simptomi.
Sejas masku izmantošana:
Trūkst pierādījumu tam, ka sejas masku valkāšana (piemēram, ķirurģisko) ārpus veselības aprūpes iestādēm gripas sezonas laikā, vai epidēmijas laikā nodrošinātu efektīvu aizsardzību vai samazinātu vīrusu pārnešanu, un ECDC neiesaka to izmantošanu. Tomēr cilvēki arī sabiedriskajās vietās var izvēlēties lietot sejas masku. Ja sejas masku pareizi lieto un pareizi iznīcina, ir maza iespēja, ka tas radīs problēmas vai palielinās inficēšanās risku. Pēc noņemšanas sejas masku vislabāk ielikt plastikāta maisiņā, kuru pēc tam cieši jāaizver. Šo maisiņu var izmest parastos mājsaimniecības atkritumos. Pēc tam jānomazgā rokas kā aprakstīts iepriekš. Sejas maskas lietošana būtu jāveic vienlaikus ar citiem iepriekš aprakstītajiem pasākumiem, lai mazinātu infekcijas izplatīšanas risku.
Sejas maskas izmantošana slimniekiem, lai aizsargātu citas personas no gripas vīrusiem. Sejas maskas lietošana cilvēkiem ar gripas simptomiem var palīdzēt apturēt elpceļu sekrētu izdalīšanu vidē, ja persona klepo vai šķauda un samazināt infekcijas risku personām, kas atrodas ciešā kontaktā. Sejas maskas lietošana slimam cilvēkam var būt lietderīga šādās situācijas:
• ja jums parādījās slimības simptomi un jūs dodaties uz mājām vai ārstniecības iestādi,
• ja tiekat aprūpēti mājās (lai pasargātu ģimenes locekļus vai citas personas)
• citos gadījumos, ja citādi nevar izvairīties no tiešas saskares ar veseliem cilvēkiem.
Sejas maskas izmantošana veselai personai, kura kopj slimnieku ar gripas simptomiem. Sejas maskas izmantošana veselām personām ir paredzēta, lai novērstu nejaušu saskari personas mutes un deguna ar piesārņojumu no rokām un no slimu cilvēku klepus un šķavām. Cilvēkiem, kas ir veseli, sejas maska var nodrošināt papildu aizsardzību šādos gadījumos:
• ģimenes locekļiem vai citām personām mājās vai citur ārpus veselības aprūpes iestādēm, kuras aprūpē slimnieku ar gripas simptomiem vai ir ciešā kontaktā ar to (viena metra robežās).
• aprūpētājiem, ja persona ar gripas simptomiem lieto inhalatoru elpceļu ārstēšanai; izvērtēt respiratora tipa maskas lietošanu.
Kā pareizi lietot un rīkoties ar sejas masku?
1. Sejas maskas jāapliek cieši ap muti un degunu un stingri jāsasien. Sasieniet saites vai elastīgās lentes uz galvas vidus un kakla. Nostipriniet maskas elastīgās malas uz virsdegunes. Nostipriniet maskas elastīgās malas uz sejas un zem zoda.
2. Kamēr tiek nēsāta maska, izvairieties no pieskaršanās sejas maskai ar rokām. Ikreiz, kad lietotā maska tiek aizskarta, piemēram, noņemot sejas masku, rokas ir jānotīra, mazgājot ar ziepēm un ūdeni vai ar spirtu saturošu roku dezinficēšanas līdzekli.
3. Nomainiet sejas masku, kad tā kļūst mitra. Pēc ilgstošas lietošanas sejas maska var kļūt mitra. Šajā brīdī tā būtu jāaizstāj ar jaunu vai tīru un sausu sejas masku.
4. Pareizi noņemiet un atbrīvojieties no sejas maskas. Atcerieties, ka respiratora vai ķirurģiskās maskas ārējā virsma ir piesārņota. Atsieniet vai saplēsiet apakšējās saites, pēc tam – augšējās saites vai elastīgo lentu, un noņemiet respiratoru vai masku, turot tikai aiz saitēm. Izmetiet pareizi. Vienreizlietojamās sejas maskas ir jāiznīcina pēc vienas lietošanas. Pēc noņemšanas sejas maskas vislabāk ielikt plastikāta maisiņā un maisiņu cieši aizvērt. Šo maisiņu var izmest parastos mājsaimniecības atkritumos.
5. Pēc sejas maskas noņemšanas ir jānotīra rokas, mazgājot ar ziepēm un ūdeni vai ar spirtu saturošu roku dezinficēšanas līdzekli.
LR Veselības Ministrija