Lai kārpas un pinnes netraucē

Igors Pļava

Saistītie produkti – Eucerin DermoPURIFYER līnija un Nivea matu kopšanas līdzekļi

Inga Melberga

 

Visgludākā, maigākā āda ir bērniem aptuveni līdz 11 gadu vecumam. Iestājoties agrīnajai pubertātei, lielākajai daļai jauniešu parādās pirmās pinnes un pūtītes un deguns sāk spīdēt,

 

Kas notiek ar ādu?
Parasti ādas problēmas, pareizi kopjot ādu un ievērojot veselīgu dzīvesveidu, ar laiku Izzūd. Šīs parādības izraisa organismā notiekošās hormonālās pārmaiņas, tomēr ar pareizu ādas kopšanu iespējams ar tām mierīgi sadzīvot. Kā jauniešiem rūpēties par savas ādas labsajūtu un izskatu, konsultē ģimenes ārste Inga Zemīte.
Hormoni – androgēni un estrogēni pubertātes vecumā sāk darboties aktīvāk, tie provocē arī tauku dziedzerus naskāk strādāt, un uz ādas parādās lieka tauku kārtiņa, paplašinās poras. Ikdienā apkārtējās vides Iedarbībā tur nokļūst arī putekļi un citi netīrumi, tādējādi nosprostojot poras, samazinot ādas spēju elpot un radot labvēlīgu vidi dažādām baktērijām. Tā rodas iekaisumi: apsārtums, strutu pūslīši. Pinnes (nosprostotas poras, melnie punkti – komedoni, strutu pūslīši, zemādas mezgli) ir iedzimta īpatnība. Ja kādam no vecākiem pusaudža gados nācās cīnīties ar šādu likstu, tā, iespējams, piemeklēs arī atvases. Turklāt kā puišus, tā meitenes.
Parasti problēmas parādās uz sejas tā saucamajā T zonā – uz zoda, pieres un deguna. Smagākos gadījumos izsitumi parādās arī uz vaigiem, dekoltē zonas, muguras, kur tuvu ādas virskārtai atrodas daudz tauku dziedzerīšu.

Arī kārpas
Tā kā hormonālās pārmaiņas ietekmē arī imūnsistēmas līdzsvaru un ne vienmēr pusaudži pietiekami ievēro higiēnu, it sevišķi, pulcējoties kopējās telpās skolā, lietojot viens otra sadzīves priekšmetus, bieža parādība ir vīrusu infekcija – plakanās kārpas, galvenokārt uz rokām. Iespējams, tās ar laiku pazūd pašas, atjaunojoties imunitātes līdzsvaram, bet, ja kārpu ir daudz un tās ir lielas, tās jālikvidē. Ieteicams doties pie dermatologa, var izmantot arī aptiekās nopērkamus līdzekļus kārpu likvidēšanai. Jāatceras, ka kārpas nav tikai kosmētisks defekts, tā ir infekcija, kas var izplatīties arī uz citiem cilvēkiem.
Pastiprinātā svīšana un tauku dziedzeru darbība rada arī labvēlīgu augsni dažādām sēnīšu infekcijām, tādēļ rūpīgāk jāseko līdzi higiēnai.

Kas notiek ar matiem?
Pastiprināta taukošanās raksturīga ne tikai sejas un dekoltē ādai. Taukaināki kļūst arī mati. Tieši pusaudža gados galvas matainajā daļā sev mājvietu rod specifiska sēnīšu infekcija, kas izpaužas kā blaugznu veidošanās, ko pavada nieze, bieži vien arī dedzinoša sajūta.
Vēloties sekot modei, jaunieši veido frizūras un izmanto daudz matu veidošanas līdzekļu. Ja tie ir matu tipam neatbilstoši, nekvalitatīvi vai mati netiek pietiekami bieži un kārtīgi izmazgāti, arī tie var radīt galvas ādas kairinājumu un blaugznas. Trauslu, lūstošu matu vaininieks var būt arī vitamīnu trūkums vai kāda nopietnāka saslimšana, tādēļ, problēmai saasinoties, jākonsultējas ar ārstu.
Ja mati ir taukaini, netīri, tie jāmazgā kaut divas reizes dienā! Ja blaugznas neizdodas likvidēt ar atbilstošiem kosmētikas līdzekļiem, jāmeklē dermatologa palīdzība.
Kaut arī bieži vien ādas problēmās vainojam uzturu – pārāk asus, treknus vai saldus ēdienus, daktere I.Zemīte neuzskata, ka pārtikas produktiem būtu izšķiroša nozīme jauniešu ādas izskatā. Protams, cita lieta, ja ir alerģiskas reakcijas uz kādu produktu vai iekšējo orgānu slimības, kas arī atspoguļojas ādas un matu izskatā. Ādas un matu stāvokli ietekmē arī nepilnvērtīgs uzturs, vitamīnu trūkums (ādas stāvoklim nozīmīgākie – A, E, C, kā arī B grupas vitamīni). Vitamīniem nabadzīgākajā sezonā -ziemā un pavasarī – kūres veidā var papildus ēdienkartei lietot kādus speciālos vitamīnu kompleksus matiem un ādai, taču, ja pinņu ir daudz, parādās strutaini, sāpīgi zemādas mezgli, iespējams, nepieciešama nopietnāka ārstēšana. Ļoti asu ēdienu cienītājiem caur tauku un sviedru dziedzeriem var izdalīties vielas, kas ādu kairina. Jāpaseko ēdienkartei, un, ja tiek piefiksētas pazīmes, ka pēc noteiktu produktu lietošanas uzturā ādas stāvoklis pasliktinās, ieteicams no šiem ēdieniem atturēties, vismaz uz kādu laiku.
Kopējai organisma labsajūtai palīdz kā vitamīniem, tā antioksidantiem bagāti produkti – augļi, dārzeņi, zaļā tēja, kas satur vērtīgus tonizējošus ekstraktus.

Kā palīdzēt ādai
Pa pusei nopietni, pa pusei jokojot, ir dzirdēts viedoklis, ka ādas problēmas izzudīs, uzsākot intīmās attiecības. Tas ir mīts un nekādā gadījumā nav iemesls pāragrām dzimumattiecībām. Tā kā ādas stāvokli tiešām ietekmē hormonu darbība, reizēm pinnes pazūd, sākot lietot hormonālās kontracepcijas līdzekļus, bet tas obligāti jāizvērtē ārstam.
Tā kā jauniešu ādai raksturīgas specifiskas problēmas, kosmētikas industrijas speciālisti ir izstrādājuši īpašus kosmētikas līdzekļus. Primārais ir ādas attīrīšana. Tā kā āda pastiprināti taukojas, jauniešiem paredzētie līdzekļi ir ar spēcīgāku attīrošo vielu sastāvu, antibakteriālām vielām, kā arī var saturēt spirtu. Ja āda ir izteikti taukaina, problemātiska, tīrīšanai piemērotākie ir želejveida vai krēmveida līdzekļi, kas jānomazgā ar ūdeni. Pēcāk ieteicams lietot toniku , kas neitralizēs ūdens kairinājumu un noņems palikušos netīrumus, kā arī sagatavos ādu turpmākai kopšanai – piemēram, mitrinoša krēma uzklāšanai .
Sausākas ādas īpašniekiem pietiek ar pieniņu un toniku, jo ūdens vēl vairāk var sausināt un kairināt ādu. Reizi nedēļā ādu var papildus attīrīt ar maigu skrubi . Labāk izvēlēties tādu, kurš atmirušās šūnas noņem ar sastāvā esošo enzīmu palīdzību, nevis mehānisko – lai ādu lieki nekairinātu. Jācenšas izvērtēt, kas ādai ir piemērotāks, jo, lietojot pārāk spēcīgu attīrošo kosmētiku, var panākt nevis taukošanās mazināšanos, bet pavisam pretēju efektu. Āda tiek pārlieku attīrīta, izjaukts pH līdzsvars un noņemta dabiskā aizsargkārtiņa, tādēļ dziedzeri, lai aizsargātos, pastiprināti sāk ražot taukus. Pārāk spēcīgi attīrošie līdzekļi var radīt arī ādas sausumu, iekaisumus, kas parādās kā sārti pleķīši un ādas lobīšanās.
Jutīgai, iekaisušai ādai diskomfortu var radīt arī smaržvielas un krāsvielas, kas ir kosmētikas sastāvā. Tad jāizvēlas neitrālāki, hipoalerģiski produkti.
Ja ir strutainas pinnes vai zemādas iekaisums, nekādā gadījumā nedrīkst tos mēģināt izspiest! Tas, ko redzam virs ādas, ir tikai neliela daļa no iekaisuma. Spiežot strutas, infekcija tiek iespiesta dziļāk audos. Ja ir spēcīga imunitāte, aktivizējas šūnu atjaunošanās un infekcija tiek iznīcināta, bet vājākas organisma aizsargspējas gadījumā tādā veidā var iedzīvoties iekaisumā, kuru likvidēt spēj vien mediķis. Turklāt spiežot tiek traumēti apkārtējie audi, un arī izsitumiem sadzīstot, paliek rētas, pigmenta plankumi. Protams, staigāt ar strutainiem pūslīšiem uz sejas un gaidīt, kad tie paši uzsūksies, ir visai netīkami. Tos var uzmanīgi noņemt – ar tīru nagu vai skalpelīti – un izdezinficēt ar spirtu.

Vai pinnes var uzveikt sauļojoties?
Dažkārt saules iedarbībā šķietami samazinās pinnes, tomēr šis efekts nav ilglaicīgs un saule vai solārijs nevar aizstāt pareizu ādas kopšanu. Ja, baudot sauļošanos, āda netiek pietiekami mitrināta, tā kļūst pārāk sausa. Lai aizsargātos no sausuma, dziedzeri pastiprināti sāk ražot taukus, un pinņu likvidēšanas efekts ir īslaicīgs. Atrodoties saulē, obligāti jāpasargā āda ar piemērotu UV staru aizsargkrēmu!

Kosmētikas knifi
Lai ārstētu atsevišķus izsitumus, dezinficētu un veicinātu dzīšanu, lieliski noder maskējošie pretpumpu plāksterīši, antibakteriālie zīmulīši. Tie jāklāj tikai uz konkrēto pumpu, jo sastāvs ir ļoti spēcīgs un spirtu saturošs – tas var kairināt veselo ādu.
■ Ādas problēmas var droši maskēt ar atbilstošu dekoratīvo kosmētiku. Apsārtumus labi slēpj zem miesas krāsas līdzekļa uzklāts zaļa pigmenta līdzeklis.
■ Taukainai ādai piemērotāki ir birstošie pūderi, maskējošie zīmuļi, jo tonālie krēmi ir treknāki, savukārt matējošie var veicināt poru nosprostošanos.

 

Vairāk par šo tēmu:

Maigas rūpes par jaunu ādu

Kā jauniešiem rūpēties par savas ādas labsajūtu un izskatu, konsultē ģimenes ārste Inga Zemīte un uzņēmuma Carlen Hair Collection vadītāja Jolanta Reihmane. Visgludākā, maigākā āda

Lasīt »

Pinnes ir jāārstē

Avène Cleanance Līva Freimane Uzskats, ka pinnes ir neiztrūkstošas pusaudžu perioda pavadones, ir aplams. Pat ja pinņu izpausmes visbiežāk novērojamas vecumā no 13 līdz 18

Lasīt »

Kārpas

Kārpa – pārragojies ādas veidojums, kas savā būtībā ir labdabīgs. Tomēr kā ikdienas komfortu ietekmējošs traucēklis, nav uzskatāms par sīkumu. Ja arī pašam kārpa nešķiet

Lasīt »