Čūla uz kājām – ārstējams defekts

vēnu centrs logo

Igors Pļava

Sandis Kalns

vēnu centrs logo
Ķirurgs – flebologs Dr.med. Arnolds Kadišs portālam www.vesels.lv stāsta par čūlu ārstēšanas iespējām.

Kurā brīdī kāju vēnu saslimšanai pievienojas ādas iekaisums?
Parasti tas notiek, ja ilgstoši nav ārstētas virspusējo vai dziļo vēnu, kā arī limfātiskās sistēmas problēmas. Ar laiku apakšstilbā parādās tūska, bet atteces traucējumu dēļ rodas pārmaiņas ādā – tajā izveidojas pigmentācijas plankumi, āda arī kļūst cietāka un sāpīgāka. Brīdi, kad notikusi apakšstilba ādas mikrotraumatizācija, cilvēks var pat nepamanīt, tomēr sekas ir nopietnas, jo infekcija izraisa iekaisumu un ādas defekta palielināšanos izmēros. Šis ādas defekts tad arī ir trofiskā čūla. Salīdzinoši retāk čūlu izveidošanās iemesls uz kājām ir artēriju saslimšanas. Mums – flebologiem – lielākoties jādakterē vai jāoperē vēnu patoloģiju izraisītās trofiskās čūlas.

Redzēti cilvēki, kam iekaisums ir gandrīz pa visu apakšstilbu. Vai tik liela čūla nesāp?
Parasti venozās čūlas neizraisa izteiktas sāpes. Pacientam var būt jau nopietnas izmaiņas dziļajās vai virspusējās vēnās, bet viņš saka: jā, neglīti izskatās, taču tas man netraucē. Tādēļ nav reti gadījumi, kad pacients ar trofisko čūlu sadzīvo piecus vai pat desmit gadus, līdz nolemj atnākt pie vēnu speciālista uz konsultāciju.

Dažs labs savu slimo kāju cenšas atveseļot ar paziņu ieteiktām ziedēm. Reizēm tās tiešām palīdzot.
Jā, dažreiz tā varētu būt, tomēr tas nav uz ilgu laiku. Pirmajā, varbūt arī otrajā reizē trofiskā čūla sadzīs, bet trešajā reizē vairs neviena ziede nepalīdzēs. Tādēļ, runājot ar saviem pacientiem, vienmēr uzsveru, ka tikai kompleksa pieeja šai veselības problēmai var sniegt pozitīvu rezultātu.

Pastāstiet tuvāk, kas ietilpst trofiskās čūlas ārstēšanas kompleksajā terapijā?
Uzsākot ārstēšanu, noteikti nepieciešams izmantot kompresijas terapiju. Ārsts katras divas līdz četras dienas maina medicīniskos kompresijas pārsējus, kas nodrošina tūskas mazināšanos kājā (čūla vienmēr saistīta ar tūskas izveidošanos), un pie viena veic manipulācijas, lai attīrītu čūlas skarto ādu. Pacientam pēc ārsta ieteikuma jālieto arī medikamenti. Kompresijas terapijai trofiskās čūlas sadziedēšanā ir ļoti liela nozīme, bez tās neviens cits moderns līdzeklis nepalīdzēs. Reiz kādam savam pacientam, kura čūlas stāvoklis pieļāva kompresijas vēnu zeķu valkāšanu, ieteicu iztikt tikai ar šīm zeķēm, izslēdzot jebkādu ziežu lietošanu. Pacients bija patiesi iepriecināts, kad divu mēnešu laikā čūla ļoti labi sadzija.  
Paralēli kompresijas terapijai pacientam veicam arī mehānisko limfodrenāžu, kas palīdz gan mazināt tūsku, gan veicina atplūdi no kājas, gan palīdz atveseļoties. Atšķirībā no cilvēkiem labi zināmās masāžas salonos izmantotās limfodrenāžas medicīniskā limfodrenāža ir augsta spiediena. Īpaši nozīmīga šī procedūra ir pacientiem ar ielaistu trofisko čūlu, tātad arī izteiktu tūsku.      

Ja, neraugoties uz pareizu ārstēšanu, trofiskā čūla nesadzīst arī gada laikā?
Tādā gadījumā pacientam rekomendējam veikt Shave operāciju. Starp citu, vēnu operācijas ir lietderīgas arī situācijās, ja čūla dzīst vai pat jau sadzijusi, jo tas nodrošina noturīgāku efektu, ka čūla neatkārtosies. Savukārt pacientiem ar nedzīstošu trofisko čūlu un ielaistu virspusējo vēnu saslimšanu vispirms iesakām tikt galā ar šo vēnu patoloģiju, veicot operāciju. Pateicoties lāzerķirurģijai, operācija ir mazinvazīva (pacientam saudzīga) un droša.  
Ja trofiskā čūla izrādās terapijas rezistenta – tāda, kas nepadodas ārstēšanai ar konservatīvām metodēm, – pacientam iesakām veikt Shave operāciju. Tās būtība – ar veselo ādu izārstēt slimo ādu. Minētās operācijas laikā ar speciālu elektrisko aparātu no slimnieka augšstilba ādas tiek noņemta pavisam plāna ādas virskārtiņa, ko novieto uz čūlas skartās vietas (attīrītas) un nostiprina. Kaut arī operācija ir neilga – tā norise kādas 20 līdz 30 minūtes – un nesarežģīta, pacientam to veicam vispārējā narkozē. Parasti pēc šīs operācijas čūla sadzīst ļoti labi, tāpat kā vieta, no kuras noņemts ādas slānītis (apmēram divu nedēļu laikā). Labo rezultātu dēļ Shave operācija ļoti plaši tiek izmantota citās valstīs, piemēram, Vācijā. Latvijā Shave operācija pieejama Dr. Mauriņa Vēnu centrā. Vien jāpiebilst, ka šī ķirurģiskās ārstēšanas metode pieļauj to izmantot pat ļoti cienījamu vecumu sasniegušam pacientam.     
Mūsdienās pieejamas tik daudzas un dažādas trofisko čūlu ārstēšanas iespējas. Atliek tikai atnākt pie flebologa.
Varu noteikti apgalvot, ka virspusējo vai dziļo vēnu saslimšanu dēļ radušās čūlas iespējams izārstēt.

Vairāk par šo tēmu:

Vēnu vasara- vasaras vidū!

Vai vēnu problēmas, medicīniskas un kosmētiskas, var risināt vasarā? Vēl pirms dažiem gadiem valdīja uzskats, ka jāgaida līdz rudenim, ja vien nav runa par akūtu

Lasīt »

Vēnu operācijas vasarā!

Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā aizrit gadskārtējās akcijas Vēnu pavasaris pēdējās dienas. «Šis pasākums ir veiksmīgs un mēs secinām, ka tamlīdzīgu akciju rīkošana ir pamatota, jo

Lasīt »

Veselām un skaistām kājām

Estētiskās problēmas var sarūgtināt tikpat stipri kā medicīniskās, reizēm pat vairāk. Ja ir runa par vēnām, tad cilvēks pats nemaz nevar noteikt, kur beidzas vienas

Lasīt »

Flebologi oktobrī aicina pedagogus

“Oktobris tradicionāli ir skolotāju mēnesis, tāpēc līdzīgi kā citus gadus mēs šajā mēnesī vēlamies atbalstīt skolotājus, piedāvājot viņiem izdevīgākus nosacījumus vēnu problēmu diagnostikai un ārstēšanai,”

Lasīt »