Jaunas iespējas seksuālo disfunkciju ārstēšanā

Uldis Mežs

Jānis Orbidāns

Zūd dzīvesprieks, pieaug neapmierinātība ar dzīvi, apātija – tās ir depresijas pazīmes. Parasti depresijas pacientiem novēro arī seksuālās disfunkcijas. To iemesli un patofizioloģija ir maz zināma. Apmēram 1/3 pacientu, kuru ārstēšanā neizmanto medikamentus, ir konstatēti libido (seksuālā noskaņojuma) un ejakulācijas (sēklas izšļākšanās) traucējumi, anorgasmija vai impotence.

Impotence, ko praktiskajā medicīnā sauc par erektīlo disfunkciju, ir samērā bieži sastopama slimība pasaulē. Tai ir daudz iemeslu:
• psihogēnie – 15% – depresija pēc tuva cilvēka zaudējuma, pastāvīgs stress, neveiksmes darbā, nogurums, neapmierinātība ar dzīvi;
• asinsvadu – 50% – piemēram, cukura diabēts, asinsvadu pārkaļķojums veciem cilvēkiem, sašaurināti asinsvadi hipertonijas pacientiem;
• nervu slimības – 15% – muguras smadzeņu slimības, izkaisītā skleroze un citas;
• hormonālie traucējumi – 5% – vīrišķo hormonu trūkums, narkomānija, sportistiem, kuri lieto anabolos steroīdus – stimulatorus;
• medikamentozie – 7% – medikamentu lietošana, kas ietekmē seksuālo aktivitāti un funkcijas;
• nezināmie – 8%.

Mana pieredze rāda, ka bieži erektīlās funkcijas traucējumu pamatā ir tikai psihogēnie faktori un šajā gadījumā pat modernais preparāts Viagra nedod vēlamo efektu. Tāpēc ārstēšanā jāizmanto psihoterapija, sporta nodarbības, fizioterapija, bet ļoti svarīgi ir izvēlēties pareizu medikamentu terapiju.
Zinātniskos pētījumos secināts, ka daudziem moderniem antidepresantiem kā nevēlams blakusefekts novērota seksuālu disfunkciju rašanās. Bieži pacientu kautrīguma dēļ šī informācija nenonāk līdz ārstam.
Viena no visbiežāk dzirdamajām vīriešu sūdzībām ir, ka “sievai nav noskaņojuma”, “sāp galva” un tā tālāk. Ir zināmi speciāli medikamenti, kas gan sievietēm, gan vīriešiem uzlabo seksuālo noskaņojumu.
Mana pieredze ir gūta, izmantojot jaunas paaudzes antidepresantus. Medikaments, protams, ir recepšu preparāts un lietojams ārsta uzraudzībā. Ārsts vienmēr labāk izvēlēsies pareizo medikamenta devu. Tas palīdz atrisināt daudzas problēmas, kas saistītas ar potences traucējumiem, kuru galvenais cēlonis ir psihogēnie faktori. Preparāts novērš dažādas seksuālās problēmas, piemēram, erekcijas un ejakulācijas traucējumus, traucētu orgasmu. Pacienti, lietojot medikamentu pareizās devās, pirmo efektu novēroja vidēji ceturtajā terapijas dienā, bet maksimālais rezultāts tika sasniegts apmēram desmitajā dienā. Īpaši jāpiemin labvēlīgā iedarbība uz libido pacientiem (gan sievietēm, gan vīriešiem), kuri ir pakļauti ilgstošam stresam, pārslodzēm darbā, sublimācijai (stāvoklis, kad problēmas pārņem visas domas un cilvēks nav spējīgs atslābināties).
Savā praksē sekmīgi lietoju šo preparātu vairāk nekā piecdesmit pacientiem, un visi atzīst, ka viņu seksuālās funkcijas ir uzlabojušās. Vairāk nekā 20% pacientu ir atrisinājuši savas potences problēmas, 50% turpina terapiju ar pārtraukumiem un lieto šo preparātu seksuālo funkciju pasliktināšanās gadījumā, 30% pacientu lieto medikamentu kombinētā veidā ar dažādiem citiem seksuālo funkciju uzlabojošiem preparātiem.

Vairāk par šo tēmu: