Drošai grūtniecībai

Uldis Mežs

Jānis Kļaviņš

Mēnesi pirms apaugļošanās un vismaz trīs mēnešus pēc tam sievietei jāuzņem vismaz 400 µg folskābes dienā – iesaka veselības aizsardzības iestādes vairākās pasaules valstīs. Folskābei ir svarīga loma augļa attīstībā. Tā aizsargā nākamo bērnu no nervu caurulītes attīstības defektiem. Zinātnieki pierādījuši, ka folskābe pasargā asinsvadus no aterosklerotisko plātnīšu veidošanās.

Mātei par bērna aizsardzību jādomā vēl pirms grūtniecības iestāšanās. Neliela deva (400 mikrogrami dienā) folskābes – šī ūdenī šķīstošā vitamīna – efektīvi aizsargā augli no iedzimtas patoloģijas – nervu caurulītes defekta. Nervu caurulītes nepareiza veidošanās agrīnajos augļa attīstības periodos rada nopietnus veselības traucējumus. Tāpēc jāsāk uzņemt uztura bagātinātāju, kas satur folskābi, vismaz mēnesi pirms bērna ieņemšanas un jāturpina tā lietošana vismaz trīs pirmos grūtniecības mēnešus.
Var pārsteigt vitamīna lielās spējas, bet atzīts ir fakts, ka folskābe spēj samazināt nervu caurulītes attīstības defektu risku par 70–75%. Tas ir labākais, drošākais un vienkāršākais veids, kā pasargāt bērnu no iedzimtā defekta. Folskābei ir vairākas svarīgas funkcijas, un viena no tām‑– šūnā veidot mūsu ģenētiskās informācijas materiālu – DNS. Katrai šūnai daloties, folskābe ir iesaistīta šajā procesā. Ja uzturā trūkst šā svarīgā vitamīna, riskējat izjaukt ģenētisko “programmēšanu” jūsu augļa šūnās.

Maza piepūle, lai atrisinātu lielu problēmu

Nervu caurulītes attīstības defekti ir ļoti reti, bet komplikācijas, kas saistītas ar šīm iedzimtajām patoloģijām, var būt ļoti nopietnas, tāpēc jāizmanto visas iespējas izvairīties no šīs problēmas. Neskaitāmos zinātniskos pētījumos ir parādīts, cik efektīvi uztura bagātinātāji ar folskābi novērš agrīnās attīstības traucējumus. Saprotot, cik maza piepūle vajadzīga, lai atrisinātu tik lielu problēmu, ir skaidrs, kāpēc tik daudzās valstīs medicīnas aprūpes oficiālās iestādes veic nepieciešamos aizsardzības pasākumus, lai palīdzētu sievietei padarīt grūtniecību tik drošu, cik vien iespējams.

Neiztikt bez uztura bagātinātājiem

Teorētiski veselīga diēta ar lielu daudzumu augļu un dārzeņu varētu pietiekami apgādāt ar nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām pat grūtnieci, kurai īpaši jāpievērš uzmanība ikdienas maltītei. Rietumvalstu zinātnieki ir pierādījuši, ka gandrīz neviena sieviete neuzņem ar uzturu pietiekami daudz folskābes, lai iegūtu vēlamo tās efektu.
Paradoksāli skan, bet Īrijas zinātnieku pētījums parādīja, ka ar uztura bagātinātājiem uzņemtā folskābe cilvēka organismā tiek absorbēta ievērojami labāk nekā pārtikā esošā folskābe. Tātad diētai ir arī savi trūkumi.

Svarīga arī sirds un asinsvadu sistēmas aizsardzība

Folskābe ne tikai samazina iedzimto defektu risku bērnam, bet ar bioķīmisku mehānismu aizsargā arī no aterosklerozes pieaugušu cilvēku – to zinātnieki atklājuši pavisam nesen. Novecojot asinsritē rodas nevēlama viela, kaut gan tā ir pilnīgi dabiska sastāvdaļa, – homocisteīns. Pastāv savstarpēja sakarība starp folskābi un homocisteīna līmeni asins plazmā – zema folskābes līmeņa gadījumā homocisteīna līmenis pieaug, un otrādi.
Palielinot folskābes devu, ir iespējams pazemināt homocisteīna līmeni un samazināt risku saslimt ar aterosklerozi. Homocisteīns ir iesaistīts artēriju nosprostošanās komplicētā procesā, veidojot aterosklerotiskās plātnītes. Vecākiem cilvēkiem iespējams būtiski samazināt risku, ka nosprostojas asinsvadi, vienkārši palielinot folskābes devu.
Var teikt, ka folskābei ir vitāla loma dzīves aizsākumā un arī liela nozīme vēlākos posmos.
Multivitamīni un folskābe

Zinātniskā darbība palīdzējusi uztura bagātinātāju ražotājiem izveidot labākus preparātus.
Daudzi cilvēki ik dienas lieto vitamīnus saturošas tabletes, īpaši nesaprotot, kādā veidā tās uzlabo viņu veselību. Vēl vairāk ļaužu uzņem vitamīnus un minerālvielas atsevišķi vai kombinācijās, jo tiek publicēti zinātnieku darbi, kas parāda šo vielu vērtību. Folskābe ir viens no vitamīniem, kam pievērsta liela uzmanība, jo tai ir nozīmīga loma grūtniecības drošībā un kardiovaskulārās sistēmas aizsardzībā. Turklāt laba ideja ir savienot dažādus vitamīnus un minerālvielas, lai iegūtu pozitīvo un vajadzīgo efektu.
ASV un daudzu Eiropas valstu medicīnas autoritātes iesaka sievietēm, kas plāno grūtniecību, papildus uzņemt folskābi gan pirms, gan pēc apaugļošanās.

Folskābe aizsargā no kardiovaskulārām slimībām, samazinot homocisteīna līmeni, tā pasargājot asinsvadus no aterosklerotisko plātnīšu veidošanās.

Vairāk par šo tēmu: