Eva Peiča
Viens no populārākajiem kontracepcijas veidiem ir tabletes. Ja esat nonākusi izvēles priekšā, acīmredzot arī jūs interesēs atbildes uz šiem jautājumiem par hormonālo kontracepcijas tablešu veidiem un iedarbību.
Ko satur orālās kontracepcijas tablete?
Katra kombinētā orālās kontracepcijas tablete satur divus sievišķos hormonus: estrogēnu un progestīnu.
Cik ilgi hormonālās kontracepcijas tabletes jau lieto pasaulē?
Pirmo reizi kontracepcijas tabletes parādījās ASV 1960. gadā.
Kāda ir atšķirība starp agrākajām un mūsdienu kontracepcijas tabletēm?
Sākumā kontracepcijas tablešu efektivitāti nodrošināja lielas hormonu devas. Tas bieži izraisīja nepatīkamas blakusparādības, kā pastiprinātu svīšanu, vemšanu, sliktu dūšu u.c. Pirmās tabletes saturēja 4‑mg progestīna un 50 mg estrogēna. Mūsdienu kontracepcijas tablešu viena mēneša deva atbilst agrāko tablešu vienas dienas devai!
Droši var apgalvot, ka lielākā daļa kontracepcijas tablešu, kas šobrīd ir pārdošanā, ir pietiekami drošas un piemērotas vairākumam sieviešu.
Cik efektīvi hormonālā kontracepcija pasargā no nevēlamas grūtniecības?
Pareizi un regulāri lietojot, hormonālā kontracepcija ir viena no visefektīvākajām kontracepcijas metodēm. Kontracepcijas metodes efektivitāti izsaka ar neplānoto grūtniecību iestāšanās biežumu uz katrām 100 000 sievietēm gadā, lietojot attiecīgo metodi. Hormonālajai kontracepcijai – 0,2–1 grūtniecība uz katrām 100‑000 sievietēm gadā. Salīdzināšanai: barjermetodēm tā ir 10–18 grūtniecības, prezervatīviem – 2–10, spermicīdiem – 5, pārtrauktam dzimumaktam – 23–30 grūtniecības uz 100 000 sievietēm gadā.
Kāda estrogēna deva ir vislabākā un vissliktākā?
Nav labākas vai sliktākas estrogēna devas, bet gan optimālā jeb piemērotākā deva konkrētai sievietei. Patlaban pasaulē visplašāk lieto tā sauktos zemas devas – mazāk par 50 g estrogēnu saturošus – hormonālās kontracepcijas līdzekļus. Ņemot vērā starptautisko pieredzi, ieteicams hormonālo kontracepciju sākt ar preparātiem, kas satur 30–35 g estrogēna.
Vai tā ir taisnība, ka 20 g estrogēnu saturošas kontracepcijas tabletes ir jaunākās un tātad arī labākas par 30–35 g estrogēnu saturošām tabletēm?
Kaut gan 20 g estrogēnu saturošās kontracepcijas tabletes tika sintezētas un ieviestas pārdošanā nedaudz vēlāk kā 30–35 g tabletes, pasaulē tās ir pazīstamas nu jau desmit gadu. Nav zinātnisku pierādījumu, ka 20 g tabletēm būtu jebkādas priekšrocības attiecībā pret 30–35 g tabletēm. Pasaulē 20 g estrogēnu saturošas tabletes nav ieguvušas tik lielu popularitāti kā 30–35 g saturošas tabletes biežāku blakusparādību dēļ (smērēšanās cikla vidū), kas traucē un nerada pārliecību.
Kādi progestīni ietilpst Latvijā nopērkamajos orālās kontracepcijas līdzekļos?
Patlaban Latvijā nopērkamajos orālās kontracepcijas līdzekļos ietilpst šādi progestīni:
• norgestimāts,
• dezogestrels,
• gestodēns,
• levonogestrels.
Kādēļ progestīnu ir tik daudz, un kur slēpjas atšķirība starp tiem?
Uzskats, ka hormonālās kontracepcijas līdzekļiem piemīt androgēnas blakusparādības, veicināja jaunu progestīnu sintēzi, kas varētu samazināt šo blakusparādību skaitu līdz minimumam. Katrs progestīns ir unikāls gan ar savām metaboliskām, gan klīniskām īpašībām.
Mūsdienās hormonālās kontracepcijas līdzekļus vairs neklasificē paaudzēs: “jaunajā”, “vecajā”, “otrajā”, “trešajā”. Progestīnu klasifikācija pēc to androgēnās aktivitātes ir daudz precīzāka, kā arī ērtāk lietojama ārsta ikdienas praksē.
Kurš progestīns ir ar viszemākajām androgēnajām īpašībām, tātad visfizioloģiskākais?
Patlaban viszemākās androgēnās īpašības ir norgestimātam.
Vai progestīniem arī ir optimālā deva, kā tas ir estrogēniem?
Nē. Visā Latvijā nopērkamajās kontracepcijas tabletēs estrogēns ir viens un tas pats – etinilestradiols. Tāpēc tās var salīdzināt pēc ietilpstošā estrogēna daudzuma miligramos. Katram gestagēnam ir sava ķīmiskā formula, katram sava molekulmasa. Dažādus hormonus nedrīkst salīdzināt mg pret mg! Salīdzināt var gestagēnu bioloģisko aktivitāti, saistīšanās spēju ar progesterona un androgēna receptoriem. Šajā gadījumā zemākā deva nenozīmē, ka tā ir labākā deva.
Dažas kontracepcijas tabletes ir vienkrāsainas, citas divkrāsainas, vēl citas – trīskrāsainas. Kāpēc?
Vienkrāsainas kontracepcijas tabletes ir tad, ja visas tabletes satur vienādu hormonu devu visa cikla laikā. Ja tabletes ir divās vai trīs krāsās, tas nozīmē, ka katras krāsas tabletē hormonu daudzums ir nedaudz atšķirīgs.