Elita Klausītāja
Viena no lielākajām problēmām grūtniecības laikā ir smaganu asiņošana, kas liecina par gingivītu – smaganu iekaisumu
Gingivīts ir smaganu atbildes reakcija uz zoba aplikuma un tajā esošo baktēriju darbību. Ja uz zobiem nav aplikuma, nav arī iekaisuma. Grūtniecības gingivīts, kas parasti sākas grūtniecības otrajā trimestrī un beidzas pēc dzemdībām, saistīts ar dzimumhormonu pārmaiņām. Grūtniecības laikā strauji pieaug progesterona un estradiola koncentrācija asins serumā. Izmantojot šos hormonus attīstībai, lielā daudzumā savairojas anaerobā nūjiņa Prevotella intermedia (viena no grūtniecības gingivīta izraisītājām).
Smaganu apsārtumu, pietūkumu un asiņošanu var mazināt, regulāri rūpīgi notīrot aplikumu. Tāpēc grūtniecēm jāapmeklē zobu higiēnists biežāk nekā reizi pusgadā). Lai nodrošinātu smaganu veselību, vēlams lietot mīkstu (soft) vai ļoti mīkstu (supersoft, extrasoft) zobu suku ar mazu galviņu un izvēlēties ārstniecisku zobu pastu, piemēram, Parodontax vai Lacalut aktiv.
Jau grūtniecības laikā iespējams rūpēties arī par topošā mazuļa zobu veselību. Turklāt sievietei vēlams zobus salabot jau pirms grūtniecības sākuma. Ceturtajā embrionālās attīstības mēnesī sākas piena zobu attīstība. Ja sieviete ar uzturu neuzņem pietiekami daudz kalcija, trūkstošo auglis “paņem” no māmiņas skeleta kauliem. Konsultējoties ar ginekologu, jāizvēlas papildus lietojami vitamīni un minerālvielas.
Kādi būs bērna zobi, nosaka ne tikai māmiņas, bet arī visu pārējo ģimenes locekļu zobu stāvoklis. Kariesu izraisa baktērijas. Jaundzimušā mutē baktēriju nav. Kariesu radošās baktērijas bērniņam “uzdāvina” pieaugušie – aplaizot mānekli vai karotīti, kuru pēc tam ieliek mutē mazulim. Jo vairāk mutē ir bojātu zobu un izteiktāks smaganu iekaisums, jo vairāk mutē ir kaitīgo baktēriju. Salabojot zobus un atveseļojot smaganas, rūpējamies ne tikai par savu, bet arī par savu tuvinieku veselību. Sargāsim savu un savu bērnu smaidu! √