Kurš cilvēks gan nevēlas, lai viņa mati būtu veselīgi, kupli un mirdzoši? Pat ja daba tādus nav devusi, pārsvarā gadījumu labu matu izskatu ar rūpīgu kopšanu var iegūt. Tikai tas jādara ar pareizi izvēlētiem līdzekļiem.
Diagnostikas nepieciešamība
Matu kosmētikas piedāvājums – normāliem, taukainiem, sausiem vai krāsotiem, bojātiem, trausliem matiem ir nedaudz mulsinošs. Tas liekas pārlieku nekonkrēti. Lai viestu skaidrību, var veikt matu diagnostiku. Pārbaudes rezultātā iespējams uzzināt, kādā stāvoklī ir galvas āda, kāda ir matu struktūra visā to garumā, kādi ir matu gali, un visbeidzot – noskaidrot, cik «veselas» ir matu saknes.
Matu diagnostiku visbiežāk Izvēlas cilvēki, kuriem jau ir kāda problēma: matu izkrišana, pārlieku sausi vai – gluži pretēji – pārlieku taukaini mati, sašķēlušies matu gali vai vienkārši neveselīgs kopējais izskats.
Ko dod diagnostikā noskaidrotā informācija? Uzzinot, kādam tipam atbilst galvas āda, iespējams ļoti precīzi piemeklēt vispiemērotākos kopšanas līdzekļus. Ja konstatētas lielākas problēmas – matu izkrišana, bojātas matu saknes, var piemeklēt ārstēšanas pasākumus – specializētus metodes, maskas vai masāžas.
Pirmais etaps – galvas ādas diagnostika
Pirmajā procedūras etapā ar speciālas datoram pievienotas palielinošas kameras palīdzību tiek diagnosticēta galvas āda. Galvas virsējā daļā izšķir celiņu un ar kameru viegli skenē ādu. Uz datora ekrāna parādās skenētās galvas daļas attēls 600 reižu lielā palielinājumā.
Galvas āda ir sejas ādas turpinājums, tādēļ tieši tai jāpievērš vislielākā uzmanība. Nav gluži pareizi vadīties pēc matu struktūras, piemēram, mati ir sausi, bet iespējams tādēļ, ka tie bieži tiek krāsoti, tos var izsausināt arī ķīmisko ilgviļņu sastāvs. Ja galvas āda ir vairāk taukaina, bet izvēlētais šampūns domāts sausiem matiem, rezultāts nevar būt gaidītais. Ilgstoši lietojot nepiemērotu šampūnu, āda sakairinās, vietām kļūst niezoša.
Pirmā etapa noslēgumā ādas laukums tiek nofotografēts. Tas tiek saglabāts datorā klienta failā. Parasti diagnostiku rekomendē atkārtot ik pa trīs mēnešiem, tādēļ šīs fotogrāfijas ir palīgs rezultātu novērtēšanai ilgākā periodā.
Rekomendētie kopšanas līdzekli
Ja galvas ādai ir kaut nelielas problēmas, ļoti Ieteicamas ir matu maskas. Tās atjauno matu struktūru, uzlabo ādas stāvokli. Veikalos nopērkamās matu maskas lielākoties ir universālas – piemērotas visiem matu tipiem. Ieteicams tomēr izvēlēties specializētus līdzekļus.
Ja ikviens saprot un nav jāpārliecina par pīlinga efektivitāti sejai vai ķermenim, tad reti kurš zina par pīlingu galvas ādai, kurai tas ir tikpat nepieciešams. Pīlings jālieto visu veidu galvas ādai, izņēmums varētu būt vienīgi ļoti jutīga galvas āda. Pīlinga lietošana ir ļoti vienkārša – uzklāj galvas ādai, nevis uz matiem, notur 10-15 minūtes un rūpīgi izskalo. Sastāvā mēdz būt mentols, kas rada ļoti patīkamas sajūtas un sastāvdaļas, kas pilnībā attīra ādu, atver tauku un netīrumu korķīšus, kas sakrājušies ap matu saknēm un ļauj skābeklim piekļūt ādai un matu folikulām. Tāpat kā maskas pīllngs jālieto vienu reizi nedēļā. Pīlingl galvas ādai ir specializēts kopšanas līdzeklis, kas nopērkams tikai specializētos salonos.
Otrs etaps – matu diagnostika visā to garumā
Arī šo pārbaudi veic ar kameras palīdzību – skenē matus visā to garumā. Tā Iespējams konstatēt matu struktūru. Normāls un vesels mats ir tāds, kas visā garumā ir vienādā biezumā un absolūti gluds. Ja mats ir sauss, krāsots, mehāniski bojāts, tad tas palielinājumā nav gluds, bet nevienāda biezuma, atslāņojies un plūksnains.
Šampūnam ir jāatbilst galvas ādas tipam, matu struktūras uzlabošanai izmanto matu maskas un kondicionierus. Tie pārklāj matu visā to garumā un padara struktūru gludāku un veido arzsargkārtiņu, kas matu pasargā no ārējo faktoru iedarbības. Diagnosticējot uzmanība tiek pievērsta arī matu galiem. Tiem jābūt līdzeniem, nevis atslāņotiem.
Jo mati ir garāki, jo tie ir vecāki, tādēļ trauslāki un gali vairāk sašķeļas. Matu struktūra mainās dzīves laikā, To ierosina ārēji apstākļi. Matu Izskats ir atkarīgs arī no uztura, dzīvesveida un veselības stāvokļa. Mati pirmie reaģē uz nepareizu uzturu, antibiotikām, vitamīnu trūkumu, vispārējo narkozi, hronisku slimību saasināšanos. Ja mata sakni ilgstoši pārāk saspiež sasprindzināti muskuļi, mats aug arvien plānāks. Šādā gadījumā steidzami nepieciešama ārstēšana, jo iedarbojoties uz šādiem matiem, piemēram, krāsojot, tie vienkārši nolūst. Labs līdzeklis Ir masāža un galvas ādas papildu barošana.
Trešais etaps – mata saknes diagnostika
Pēdējais diagnostikas etaps ir mata saknes novērtēšana. Katras folikulas pamatā Ir sīks muskulītis, tauku dziedzeris un sīpola formas matu sakne, ko baro kapilārl, kas atrodas galvas ādā. Veselīgai, labai mata saknei kameras palielinājumā arī jāizskatās kā sīpolam -2-3 reizes resnākai par pašu matu. Jo sakne tievāka, jo situācija sliktāka. Tas liecina par pārlieku muskuļu saspringumu, kas saknei neļauj pietiekami apasiņoties un saņemt vajadzīgo skābekļa un barības vielu daudzumu.
Lai mati būtu veselīgi un kupli, asins cirkulācijai jābūt rosīgai un intensīvai. Pirmkārt, āda jāuztur tīra no netīrumiem, kosmētikas paliekām, taukiem un atmirušajām šūnām, kas var radīt poru un folikulu aizsprostojumus. Matu saknes barošanā ļoti liela nozīme ir to apgādei ar skābekli, kas tiek iegūts asinīm cirkulējot pa smalkajiem kapilāriem.
Zināšanai
Katrs sīpoliņš matu izaudzē 25 reizes. Tad viņa mūžs beidzas un tas iet bojā. Savukārt katrs mats no augšanas sākuma brīža dzīvo 5 – 8 gadus. Tas nozīmē, ka galvenā uzmanība ir jāvelta mata mūža ilguma saglabāšanai -pareizi jāuztur galvas āda. Ja mats izkrīt tūlīt pēc izaugšanas – var pat paredzēt, pēc cik ilga laika cilvēkam parādīsies plikpaurības draudi.
Atcerieties!
– Sabojātus matus nevar izārstēt tikai ar matu balzamu un kondicionieru palīdzību.
– Lielisks kopšanas līdzeklis ir specializētas matu maskas. Tās ārstē nespodrus, sausus, dzīvīgumu pēc krāsošanas, balināšanas vai Ilgviļņiem zaudējušus matus.
– Profesionālas matu maskas ir izstrādātas īpašās laboratorijās un ir paredzētas katrai konkrētai problēmai.
– Ja matu gali Ir ļoti sašķēlušies, tos labāk nogriezt. Mati būtu jāaplīdzina vismaz vienu reizi divos mēnešos, tad gali nepaspēj sadalīties.
– Galvas ādai vienmēr jābūt tīrai no netīrumiem, taukiem, atmirušajām šūnām, kas var radīt poru un folikula aizsērējumus.
– Asins cirkulācijai galvas ādā ir jābūt rosīgai un dzīvai, jo tā nodrošina nepieciešamās barības vielas un skābekli. To nodrošinās veselīgs dzīvesveids – daudz kustības svaigā gaisā, vingrošana, dzīve bez stresa un vitamīniem bagāts uzturs.