šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

„Vēnu pavasaris” – paskaties nopietni uz savām kājām!

Igors Pļava

Sandis Kalns
vēnu centrs logo
Tie, kuri regulāri interesējas par veselības jautājumiem, droši vien zina, kas ir „Vēnu pavasaris” – šo pasākumu Dr. Mauriņa Vēnu centrs rīko nu jau trešo gadu un tas gūst arvien plašāku atsaucību.

”Vēnu pavasaris” ir izveidojies par tradīciju, stāsta fleboloģe Sandra Prāve. „Sākotnēji droši vien ideju tam deva cilvēku pastiprinātā interese par vēnu ārstēšanas iespējām tieši pavasarī. Jo nav jau noslēpums, ka par vēnu problēmām bieži sākam interesēties tanī brīdī, kad, pavasari sagaidot, gribas uzvilkt ko vieglāku, piemēram, gaisīgus svārkus. „Vēnu pavasaris” ir lieliska iespēja mobilizēties un uzzināt par savu problēmu ko vairāk.

Kā varētu raksturot caurmēra pacienta vēnu stāvokli, cik bieži problēmas ir ielaistas?

Dr.Mauriņa Vēnu centra ārsti regulāri konsultē pacientus daudzos Latvijas rajonos, tādēļ veidojas visaptverošs vērtējums par vēnu veselību Latvijā. Jaunā paaudze, kurai vairāk pieejama informācija, par savu veselību cenšas rūpēties savlaicīgi, reizēm uz konsultāciju atnākot pat profilakses nolūkā, jo mātei un vecmāmiņai ir bijušas vēnu problēmas. Sliktāka situācija ir piecdesmitgadīgajiem un vecākiem cilvēkiem, kuru atmiņā saglabājušies nostāsti par briesmīgajām vēnu operācijām, par milzīgajām rētām pēc operācijām un par to, ka vēnas tik un tā pēc tam atjaunojas. Šo mītu lauzt ir grūtāk, taču „Vēnu pavasara” ietvaros cenšamies pacientus izglītot un informēt par jaunākajām vēnu varikozes ārstēšanas iespējām.

Kopsummā vērtējot to, cik vēnu problēmas Latvijā ir ielaistas, jāteic, ka mums vēl tāls ceļš ejams, lai panāktu, ka cilvēki par savu veselību rūpētos laikus. Mūsu – flebologu nākotnes vīzija ir tāda, ka trofiska vēnu čūla būtu absolūts retums. Diemžēl mūsdienās tā joprojām ir diezgan bieži izplatīta venozās mazspējas forma.

Kuri ir tie jautājumi, par ko cilvēki ir informēti vislabāk un par kuriem –vissliktāk, kādi ir izplatītākie aizspriedumi? Vai vēnu ārstēšanai šķērslis ir naudas trūkums vai informācijas trūkums?

Kā jau teicu, visbiežākais ir maldīgais priekšstats, ka vēnu varikozes terapija ir palikusi tāda pati kā pagājušā gadsimta vidū, ka vēnu varikoze ir noteikti jāoperē, un, ja jāoperē, tad ar lieliem griezieniem. Šādu aizspriedumu žogu uzcēluši daudzi pacienti. Arī nostāsti, ka „manai kaimiņienei pirms 50 gadiem vēnas izoperēja, bet tagad tās atkal parādījušās, tāpēc ES ZINU, ka vēnu problēmas nav atrisināmas”. Daudzi domā, pēc vēnu operācijām nedēļām jāguļ slimnīcā, ka nedrīkst staigāt, nevar strādāt, ka visa vēnu ārstēšana ir dārgs process. Zināmā mērā tā ir tā saucamā „strausa politika” – man ir bail kaut ko konkrētu uzzināt, jo tad vairs nav iemesla atlikt tālāko rīcību. Cilvēki, kuri patiesi kaut ko vēlas savas veselības labā darīt, atnāk pie speciālista un noskaidro patieso stāvokli, kā arī visas iespējamās ārstēšanas metodes un to izmaksas.

Cilvēka domu gājiens bieži ir tāds: nu, labi, aiziešu uz diagnostiku, man pateiks, ka vajadzīga dārga operācija, bet naudas nav. Tad kāda jēga iet uz diagnostiku? Ko viņam var atbildēt?

Tikai veicot precīzu diagnostiku, varam noteikt precīzu diagnozi un sastādīt ārstēšanas plānu. Ir gadījumi, kad pacientam patiesi ir nepieciešama vēnu operācija vai putu skleroterapija, bet finansiālu apsvērumu dēļ tā šobrīd nav iespējama. Šādos gadījumos varam ieteikt citas alternatīvas ārstēšanas metodes, tādas kā speciālo medicīnisko kompresijas zeķu valkāšana. Šī ārstēšana nav dārga, bet neļauj slimībai tālāk progresēt. Ir arī virkne elementāru pasākumu, kurus pacients pats var veikt mājas apstākļos, tikai viņam ir vajadzīga izpratne par savu slimību. Šo izpratni var iegūt konsultācijas laikā pie speciālista. Tāpēc „Vēnu pavasaris” ir īstais laiks, kad aizspriedumus mest pie malas un doties uz vienu no Dr. Mauriņa Vēnu centra filiālēm Rīgā, Brīvības ielā 148 vai Kalnciema ielā 33 pie speciālista noskaidrot savu vēnu veselības stāvokli, iespējamās ārstēšanas metodes un izmaksas. Lai cilvēkiem šīs konsultācijas būtu pieejamākas, martā to cena samazināta no 33 uz 19 latiem. Arī aprīlī un maijā plānotas atlaides gan vēnu operācijām, gan putu skleroterapijai, gan medicīniskajām kompresijas zeķēm. Aprīlī skleroterapijai būs 30% atlaide, bet medicīniskajām kompresijas zeķēm 20% atlaide!

Bieži valda uzskats, ka pie mums medicīnā, arī vēnu ārstēšanā, ir zemāks līmenis nekā attīstītajās Rietumvalstīs. Vai tas atbilst patiesībai?

Pravieti jau savās mājās nekad nenovērtē. Jāteic, ka Dr.Mauriņa Vēnu centra ārstiem zināšanas un prasmes ir ļoti augstā līmenī. Nereti sastopamies ar ārvalstīs dzīvojošiem latviešiem, kuri savas veselības problēmas risināt brauc uz Latviju. Arī fleboloģija pieder pie tām nozarēm, kurās speciālistu līmenis patiesi ir augsts. Mēs varam ne tikai ārstēt savus pacientus ar visjaunākajām ārstēšanas metodēm, bet dalīties savā pieredzē ar citu Eiropas valstu kolēģiem.

 

Vairāk par šo tēmu:

Vēnu vasara- vasaras vidū!

Vai vēnu problēmas, medicīniskas un kosmētiskas, var risināt vasarā? Vēl pirms dažiem gadiem valdīja uzskats, ka jāgaida līdz rudenim, ja vien nav runa par akūtu

Lasīt »

Vēnu operācijas vasarā!

Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā aizrit gadskārtējās akcijas Vēnu pavasaris pēdējās dienas. «Šis pasākums ir veiksmīgs un mēs secinām, ka tamlīdzīgu akciju rīkošana ir pamatota, jo

Lasīt »

Veselām un skaistām kājām

Estētiskās problēmas var sarūgtināt tikpat stipri kā medicīniskās, reizēm pat vairāk. Ja ir runa par vēnām, tad cilvēks pats nemaz nevar noteikt, kur beidzas vienas

Lasīt »

Flebologi oktobrī aicina pedagogus

“Oktobris tradicionāli ir skolotāju mēnesis, tāpēc līdzīgi kā citus gadus mēs šajā mēnesī vēlamies atbalstīt skolotājus, piedāvājot viņiem izdevīgākus nosacījumus vēnu problēmu diagnostikai un ārstēšanai,”

Lasīt »