Cūku gripa – slimība, par kuru zinām visai maz

Uldis Mežs

Renāte Siliniece, Baiba Pare, Mans Īpašums

Kas ir cūku gripa?
Cūku gripa (Swine flu) ir gripas vīruss, kurš parasti izraisa cūku saslimšanu ar gripu. Parasti šādas infekcijas cilvēkiem ir reti. Bet gripa, kas pašreiz izplatījusies, ir jauns gripas paveids (A/H 1N1), kas var inficēt arī cilvēkus. Nav skaidrs, kā tā attīstījusies. Tās ģenētiskais sastāvs uzrāda daļas no cilvēku parastās gripas, putnu (Avian flu) gripas un cūku gripas.
Simptomi ir līdzīgi kā parastai cilvēku gripai – drudzis, temperatūra, miegainība, apetītes zudums un klepus. Dažiem inficētajiem novērotas arī iesnas, sāpošs kakls, slikta dūša, vemšana un caureja.

Vai ir tikai viena veida cūku gripas vīruss?
Nē, tāpat kā visi gripu vīrusi, arī cūku gripas vīrusi nepārtraukti mainās. Ir atklāti četri galvenie A vīrusa gripas apakštipi, kādi ir atrasti cūkām, – H1N1, H1N2, H3N2 un H3N1. Visbiežāk atklātais vīrusa paveids, kas atklāts cūkām, ir H1N1 vīruss.

Kā cūku gripa izplatās?
No cūkām uz cilvēkiem un no cilvēkiem – uz cūkām. Teorētiski lielāka iespējamība saslimt ar cūku gripu ir cilvēkiem, kuriem ir tiešs kontakts ar inficētām cūkām. Taču cūku vīruss veido mutācijas, kas to pārveido par spējīgu būt pārnēsājamam arī starp cilvēkiem. Pārnēsāšanas veids ir tāds pats, kā citiem gripas vīrusiem, ar ko var inficēties cilvēki.
Infekcijas izplatība notiek ar vīrusa pilieniem gaisā, inficētajam cilvēkam klepojot, šķaudot un runājot. Infekcijas pilieni var nokļūt vesela cilvēka mutē, degunā vai acīs. Ir iespējams, ka gripa izplatās «aerosola» veidā, kad vīrusa piliens ar gaisa plūsmas palīdzību pārvietojas. Šāda veida izplatība īpaši iespējama sabiedriskās vietās, kur ir daudz cilvēku.
Cilvēks var arī inficēties, ar rokām pieskaroties virsmām, uz kurām, iespējams, ir gripas vīrusi, bet pēc tam pieskaroties degunam vai mutei.

Vai es varu saslimt ar cūku gripu, ēdot cūkgaļu?
Nē. Cūku gripas vīrusus nav iespējams pārnēsāt ar pārtiku. Ēst cūkgaļu un tās produktus ir droši, bet tiem jābūt termiski apstrādātiem un pagatavotiem. Gatavojot cūkgaļu +72 grādu temperatūrā pēc Celsija, gan gripas vīrusi, gan pārējās baktērijas un vīrusi tiek iznīcināti.

Vai cūku H1N1 vīruss ir tas pats, kas cilvēku H1N1 vīruss?
Nē, cūku H1N1 vīruss nav tas pats, kas cilvēku H1N1 vīruss (parastā gripa). Cūku gripa ir ģenētiski atšķirīga no cilvēku H1N1 paveida. Ar parastās gripas vakcīnu nodrošināt aizsardzību pret cūku gripu H1N1 nevar.

Vai cūku gripai ir smagas sekas?
Šis vīruss var izraisīt arī smagu saslimšanu. Tomēr vēl nav zināms, kādas būs saslimšanas sekas tiem, kuri jau ir saslimuši. Lielākā daļa gadījumu ASV līdz šim ir bijuši ar vieglām sekām. Meksikā ir arī letāli iznākumi, jo īpaši gados jauniem cilvēkiem. Pašlaik novērots, ka smagu saslimšanu proporcija ir daudz augstāka nekā parastās cilvēku gripas gadījumā. Nav zināms, kāpēc slimības smagākie gadījumi novēroti tieši Meksikā.

Kā var izvairīties no saslimšanas?
Ievērojot personīgo higiēnu, izvairoties no cilvēkiem, kuri acīmredzami ir slimi. Regulāri mazgājiet rokas, izvairieties aiztikt seju, bet, ja to darāt, pārliecinieties, ka jūsu rokas ir tīras.

Kāds ir cūku gripas vīrusa inficēšanās periods?
Inficēšanās periods šim gripas paveidam vēl nav zināms. Saskaņā ar ASV Slimību kontroles centru, inficētais cilvēks var inficēt citus:

  • vienu dienu, pirms sākuši parādīties jebkādi simptomi;
  • septiņas dienas pēc tam, kad sākušies simptomi, vai tik ilgi, kamēr ir jebkādi simptomi,

Mazi bērni, iespējams, var būt inficēti ilgāk.

Kāds ir cūku gripas vīrusa inkubācijas periods?
Inkubācijas periods ir laiks starp saslimšanu un pirmajiem simptomiem. Šim vīrusa paveidam arī tas vēl nav zināms. Parastās cilvēku gripas simptomi vidēji attīstās četras dienas. Tomēr šim jaunajam gripas paveidam inkubācijas periods varētu būt ilgāks. ASV Slimību kontroles centrs pašlaik iesaka cilvēkiem novērot savu veselību septiņas dienas pēc iespējamās saslimšanas.

Vai ir vakcīna pret cūku gripu?
Pagaidām vēl speciālas vakcīnas pret cūku gripu nav. Parastās cilvēku gripas vakcīna nenodrošina aizsardzību pret šo gripas paveidu. Tomēr tiem, kuri nav vakcinējušies pret parasto gripu, tagad vajadzētu apsvērt iespēju to izdarīt.
Derētu pārliecināties arī par to, ka ir veiktas visas citas nepieciešamās vakcinācijas (ieskaitot vakcinēšanos pret pneimoniju gados vecākiem cilvēkiem). Šīs vakcīnas parasti tiek ieteiktas pēc 65 gadiem, kā arī jaunākiem cilvēkiem, kuriem ir nopietnas veselības problēmas (sirds slimības, diabēts, alkoholisms, astma, emfizēma, vēža ārstēšana, HIV/AIDS).

Vai cūku gripu var ārstēt ar antibiotikām?
Informācija liecina, ka šis vīruss ir jūtīgs pret medikamentiem Tamiflu un Relenza. Tas gan ir izturīgāks par vecākiem medikamentiem – Remantadine un Amantadine.

Vai vajadzētu ceļot uz Meksiku vai ASV?
Ja nav veikta ikgadējā vakcinācija pret gripu, vajadzētu apsvērt iespēju vakcinēties, lai no tās izvairītos. Ja jūs atrodaties cūku gripas skartajos reģionos vai esat pēdējā laikā tur bijuši, pārbaudiet savu veselību un nepieciešamības gadījumā meklējiet medicīnisko palīdzību. Brīdiniet veselības aprūpes iestādi, ka nesen esat apmeklējis cūku gripas skarto reģionu. Vecākiem, kuru bērniem ir drudzis vai citi infekcijai līdzīgi sindromi, nekavējoties jānogādā bērns pie ārsta.
Vai ceļot uz Meksiku? Apsveriet iespēju atlikt ceļojumu uz visiem cūku gripas skartajiem reģioniem, līdz būs zināma jaunākā informācija par slimības apjomu un nopietnību. Pašlaik nav noteikti nekādi ceļošanas ierobežojumi.
Darbiniekam, kurš pēc atgriešanās Latvijā nejūtas vesels vai novēro kādus no cūku gripas simptomiem, nevajadzētu nākt uz darbu, bet nekavējoties doties pie ārsta. Obligāti jāinformē ārstējošais ārsts par faktu, ka nesen esat bijis Meksikā.
Lai samazinātu risku, ka gripas vīruss izplatās biroja telpās, atgriežoties no gripas skartajiem reģioniem, darbiniekam pirmās četras dienas pēc atgriešanās, kas atbilst vīrusa inkubācijas periodam, vajadzētu uzturēties mājās. Kad būs noskaidrots, kāds ir cūkas gripas vīrusa inkubācijas un inficēšanās laiks, noteiktais gaidīšanas laiks pirms atgriešanās darbā var tik mainīts. Darbiniekiem jāturpina novērot veselības stāvoklis arī pēc atgriešanās darbā.

Vairāk par šo tēmu: