Kontaktlēcas: kā tiek noteikts dioptriju stiprums

Igors Pļava

Lēcas ir viens no populārākajiem redzes korekcijas palīglīdzekļiem. Visbiežāk tās izvēlas cilvēki, kuri nodarbojas ar kādu sporta veidu, ir aktīvi savā ikdienā vai vienkārši vēlas baudīt komfortu un skaidru redzi visas dienas garumā, neatkarīgi no tā, kur atrodas un ko dara. Taču kontaktlēcām, tāpat kā brillēm, lai tās varētu pilnvērtīgi lietot, ir jāzina vajadzīgais stiprums jeb dioptrijas. Raksta turpinājumā METROPOLE optika salona speciālisti skaidro, kā to nosaka.

Kontaktlēcu parametri

Foto: Pixabay.com / slavoljubovski

Acis ir smalks un sarežģīts mehānisms, kurš pilda ļoti svarīgu funkciju – nodrošina iespēju redzēt. Ja kādu iemeslu dēļ redzes asums ir zudis, jāmeklē ne tikai iemesls, bet arī risinājums, kā situāciju mainīt. Viens no tādiem ir lēcas, taču – kā zināt, kuras pirkt? To palīdzēs noskaidrot optometrists vai acu ārsts. Vizītes laikā būs iespēja piemērīt kontaktlēcas, lai saprastu, vai tās vispār ir Tavām acīm piemērotas. Ja viss kārtībā, speciālists izrakstīs recepti, tajā norādot lēcas liekuma rādiusu, diametru un atbilstošo stiprumu dioptrijās.

Kontaktlēcas optisko stiprumu nosaka vairāki faktori, tostarp materiāla blīvums, lēcas virsmas izliekums un arīdzan attālums, kādā tā tiek novietota pret aci. Tieši tāpēc nav pareizi uzskatīt, ka briļļu recepte derēs arī kontaktlēcām.

Visbiežāk optimālais attālums no acs ir 12 līdz 14 mm, taču var būt arī izņēmuma gadījumi, kas nozīmē, ka optometrists veic manuālu mērījumu attāluma noteikšanai. Pēcāk tiek veikts pārrēķins, lai kontaktlēca, kas atrodas tieši zīlītes centrā, spētu nodrošināt tādu pašu redzes asumu un kvalitāti kā optisko briļļu lēca.

Ja redzes izmaiņas ir salīdzinoši nelielas (līdz 4 dioptrijām), tad to stiprumi gan briļļu, gan kontaktlēcu receptēs būtiski neatšķirsies. Citkārt – tuvredzības gadījumā kontaktlēcu stiprums būs mazāks, nekā brillēm, savukārt, ja ir tālredzība, tad tieši pretēji – būs nepieciešamas lielāku dioptriju lēcas.

Katrai acij atšķirīga stipruma dioptrijas

Protams, var būt gadījumi, kad katrai acij ir atšķirīgs dioptriju stiprums. Izrakstot briļļu recepti, tiek norādīts optimālais lēcas novietojums, bet to ne vienmēr ir nepieciešams darīt kontaktlēcu gadījumā. Dažkārt kontaktlēcu gadījumā speciālistam ir jāveic sarežģīti aprēķini par katru no parametriem atsevišķi.

Kontaktlēcu veidi ikkatra dzīves ritmam

Kad ir noteikts atbilstošākais optiskais stiprums, laiks izvēlēties savam dzīvesveidam piemērotākās lēcas:

  • vienas dienas. Lēcas no rīta ievieto acīs, bet vakarā izņem ārā un nākamo dienu sāk ar jaunu pāri;
  • viena mēneša. Mēneša kontaktlēcas drīkst lietot katru dienu, taču ar tām nevar doties gulēt. Vakarā, izņemot lēcas no acīm, tās ir jādezinficē ar kopšanas līdzekli un tad uz nakti jāievieto speciālā konteinerītī;
  • trīs mēnešu. Tās ir lielisks risinājums tad, ja nav iespējams piemeklēt standarta lēcas.

Ņem vērā, ka kontaktlēcu lietošana nozīmē uzņemties zināmas rūpes par to pareizu un regulāru kopšanu, izmantojot speciālo šķīdumu (izņēmums ir vienas dienas lēcas). Savukārt tas, cik maksā kontaktlēcas, ir atkarīgs no to veida, materiāla, lietošanas ilguma un citiem faktoriem.

Ja izvēlies kontaktlēcas, vienmēr uzticies redzes speciālistam, kas vislabāk pārzina to veidus, optiskās īpašības, blīvumu un dizainu. Ir iespējams iegādāties kontaktlēcas internetā, taču jebkurā gadījumā vispirms ir jādodas uz vizīti pie optometrista vai acu ārsta.

Neveic eksperimentus ar savām acīm, pašrocīgi mainot dioptriju stiprumus. Tā vietā piesakies vizītei METROPOLE optika salonos, kur zinošie un atsaucīgie speciālisti spēs rast visoptimālāko risinājumu!

Vairāk par šo tēmu:

Ko mēs zinām par kontaktlēcām

Līva Freimane Kontaktlēcas izvēlas līdz 10% iedzīvotāju dažādās pasaules valstīs. Kādas tad ir kontaktlēcu priekšrocības? Kontaktlēcas atrodas tieši uz acs, tādējādi nodrošinot labāku redzes kvalitāti

Lasīt »