Īpaši labvēlīgs laika tips

Laila Līduma

Nereti nākas dzirdēt, ka diena nav izdevusies vai darbi neveicas melnā kaķa vai kreisās kājas dēļ. Taču bieži vainojamas ir tā sauktās trešās prognozes, jo meteojutīgie cilvēki reaģē uz krasām meteoroloģisko elementu izmaiņām. Ko nozīme televīzijā, radio un presē tik bieži pieminētās medicīniskās laika prognozes jeb laika tipi, kas citur pasaulē pazīstami kā bioloģiskās laika prognozes.

Jau 60. gados vācu zinātnieki izstrādāja pirmo metodiku bioloģisko prognožu veidošanā. Bet pie mums pazīstamie četri laika tipi tika izstrādāti sadarbojoties mediķiem un meteorologiem, ņemot vērā vietējos dabas apstākļus – ļoti svarīgu faktoru, kas rada būtiskas atšķirības dažādu valstu bioloģiskajās prognozēs. Piemēram, nez’ vai Āfrikas tuksnešu iedzimtais jutīsies labi saulainā ziemas dienā ar pāris sala grādiem un 2. visnotaļ labvēlīgo – laika tipu.

Mūsu valstī nākamajai diennaktij atbilstīgu laika tipu prognozē Latvijas Hidrometeorologijas pārvaldes dežurējošais sinoptiķis, iepriekš izvērtējot gaidāmās laikapstakļu izmaiņas. Zinot prognozēto laika tipu, var jau laikus paredzēt cilvēka organisma atbildes reakciju uz laikapstakļu izmaiņām. Sevišķi uzmanīgiem jābūt cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām, hroniskām elpceļu u. tml. slimībām. Lai gan – arī veselam cilvēkam bieži vien nelabvēlīgā laika prognoze izraisa galvassāpes vai miegainību. Skat, jau esi kļuvis par slimības upuri. Ir gadījumi, kad cilvēki sūdzas par sliktu pašsajūtu īsi pirms vai pēc laikapstakļu izmaiņām.Svarīgākie faktori, kas nosaka piederību katram no četriem laika tipiem1. laika tips – īpaši labvēlīgs
Cilvēkam vislabvēlīgākie laikapstākļi, kas nodrošina komforta sajūtu.
Svarīgāko meteoroloģisko elementu stāvoklis diennaktī ir stabils jeb normāls. Pieļaujamas arī nelielas meteoelementu svārstības: atmosfēras spiediens trīs stundās var mainīties ne vairāk ka par 1 – 2 milibāriem (mb). Debesis var būt skaidras vai ar dažiem mākonīšiem. Gaisa temperatūras izmaiņas diennaktī no 5 līdz 10 °C. Var būt lēns vējš (līdz 5 m/s) vai bezvējš. Savukārt relatīvā mitruma izmaiņas nedrīkst pārsniegt 15%.
2. laika tips – labvēlīgs
Šis laika tips ir visbiežāk. Šajā gadījumā notiek mērenas meteoelementu izmaiņas: atmosfēras spiediens 3 stundu laikā var mainīties ne vairāk kā 2-2,5 mb. Gaisa temperatūras diennakts amplitūda – līdz 10-15 °C, relatīvais gaisa mitrums var mainīties līdz 25%. Mērens (līdz 10 m/s) vējš. Iespējams vietēja rakstura negaiss, nelieli nokrišņi un migla.
3. laika tips – nelabvēlīgs
Tas saistīts ar ciklonisko darbību, atmosfēras frontēm, kas nāk ar strauju laikapstākļu maiņu. Atmosfēras spiediens trīs stundās var mainīties līdz 3-4 mb, bet gaisa temperatūra diennaktī – par 10-20 °C, relatīvais mitrums – līdz 40%. Vējš būs stiprāks par 10 m/s. Iespējams pērkona negaiss, lietusgāze, migla. Tipisks piemērs – vasaras tveicīgais laiks, kad gaisa temperatūra pārsniedz +25 °C un ir liels gaisa mitrums.
4. laika tips – īpaši nelabvēlīgs
Visnelabvēlīgākā prognoze, kas gan mēdz būt ļoti reti (aptuveni reizi piecos gados). Tai raksturīgas pēkšņas visu svarīgāko meteoelementu lēcienveida izmaiņas. Gaisa spiediena izmaiņas trīs stundās pārsniedz 5-6 mb. Gaisa temperatūra diennakts laikā izmainās par 10-20 °C un vairāk. Relatīvā gaisa mitruma izmaiņas var sasniegt 40% un vairāk. Pūš spēcīgs, brāzmains vējš, kura ātrums pārsniedz 13-18 m/s. (īsi sakot, laikapstākļi ir “vētraini”).
3. un 4. laika tipu nekādā gadījumā nevajadzētu uztvert kā kaut ko fatālu. Vai arī tieši pretēji – “īpaši labvēlīgās” prognozes gadījumā cerēt, ka nu jau labā oma nodrošināta. Šīs prognozes ļauj meteojutīgiem cilvēkiem iepriekš sagatavoties pašsajūtas izmaiņām un nepieciešamības gadījuma lietot arī ārsta ieteiktos medikamentus.
Ģeomagnētiskās dienas
Krietni retāk par laika tipiem presē parādās arī nelabvēlīgo ģeomagnētisko dienu saraksts (Latvijā, šķiet, tikai Lauku Avīzē un vēl arī centrālajos Krievijas laikrakstos). Izsmeļoša informācija diemžēl ir grūti pieejama, jo šīs dienas netiek prognozētas Latvijā, bet gan dažos Krievijas zinātniskajos institūtos, kuru sniegtā informācija (konkrēti datumi) parasti atšķiras.
Gribu uzsvērt, ka nelabvēlīgās ģeomagnētiskās dienas nebūt nenozīmē to pašu, ko iepriekš minētie četri laika tipi, kur vērā tiek ņemtas tikai meteoroloģisko elementu izmaiņas.
Lai prognozētu nelabvēlīgās ģeomagnētiskās dienas, vērā ņem Saules sistēmas gravitācijas lauka svārstības, Saules aktivitātes periodiskas izmaiņas un ar tām saistītās Zemes magnētiskā pola svārstības. Vesela cilvēka organisms parasti spēj laikus reaģēt uz vides izmaiņām, savukārt slimības novājināti cilvēki slimīgi (jutīgi) reaģē uz ģeofiziskām izmaiņām.
Novosibirskā, Polārās medicīnas institūtā, klimatologi kopā ar mediķiem (medicīnas zinātņu kandidāta V. I. Hasnuļina vadībā) jau kopš 1983. gada veido ilgtermiņa prognozes dažādiem reģioniem, norādot gaidāmās nelabvēlīgās geomagnētiskās dienas. Bet šāda veida publikācijas parādījās tikai 1987. gadā.
Starp citu, Polārās medicīnas institūtā Novosibirskā nelabvēlīgās ģeomagnētiskās dienas tiek prognozētas dažādiem reģioniem, Latvija sev pieskaņo Krievijas Eiropas daļas prognozes.
Nobeigumā gribu piebilst, ka klimatiskās (laikapstākļu) izmaiņas ir pat nepieciešamas mūsu imūnsistēmai, jo, pielāgojoties jauniem apstākļiem, organisms nostiprinās.

Vairāk par šo tēmu: