Marokas tadžina – eksotiska, saliedējoša un baudu sniedzoša

Igors Pļava

Gunita Ogriņa

Tadžinu pirmo reizi ieraudzīju Brīvdabas muzejā, apmeklējot kādu no gadatirgiem. Nodomāju – tas nu gan ir interesants un vienlaikus ļoti eksotisks ēdiena gatavošanas veids!

Tā kā tadžina nemaksā lēti – no Ls 30 līdz Ls 45,  atkarībā no tās lieluma un dizaina unikalitātes – tadžina ir roku darbs!!! – to neiegādājos, bet saslimu ar domu kādreiz savu virtuves trauku kolekciju tomēr papildināt ar šo brīnumu.
Gāja laiks… Otrreiz  tadžinu ieraudzīju un tajā gatavoto ēdienu nobaudīju pie draugiem. Drauga dzimšanas dienu svinēt bija sanācis prāvs pulciņš. Jau ierodoties ciemos, sapratām, ka šoreiz pasākums būs daudz savādāks nekā citas reizes. Neinteresantā sēdēšana pie klāta galda noteikti izpaliks.
Jau sanākušie ciemiņi – gan daiļā dzimuma pārstāves, gan vīri, bija sastājuši „ap plīti”. Uz plīts bija novietota tadžina, kurā kaut kas aromātiski un intriģējoši sautējās. Ierasto sarunu vietā par bērniem, darbu un citām dzīves sfērām, daiļā dzimuma pārstāvēm dienaskārtībā bija jauns sarunas temats – „Ēdiena gatavošana tadžinā”. No saimnieces smēlāmies informāciju par šo brīnumtrauku, ēdiena gatavošanas noslēpumiem un veselīgumu, eksotiskajām garšvielām, un ar labsajūtu izbaudījām pašu ēdiena gatavošanas procesu. Savukārt vīri, kas dāmu pamesti šādos vakaros parasti runā par auto un hokeju, šoreiz, kā par brīnumu, uzticīgi un uzcītīgi uzmanīja šo procesu.
Vakars izvērtās par ļoti aizraujošu pasākumu – informācijas bagātu, intriģējošu un baudas pilnu. Rezultātā galdā tika likts veselīgs, uzturvērtībām bagāts un gards ēdiens! Daudzām no mums šis pasākums beidzās ar to, ka jau nākamajā dienā devāmies uz veikalu „Muhamors”, kas atrodas Rīgā, Baznīcas ielā 14, lai iegādātos tadžinu.
Bet nu par pašu tadžinu…

Tadžinas vēsture
Tadžinas (oriģinālvalodā – tagine) pirmsākumi meklējami Ziemeļāfrikā. To izgudroja vietējie iedzīvotāji – marokāņi, lai, ceļojot pa tuksnesi, viņiem allaž līdzi būtu maza, pārnēsājama cepeškrāsns.
Latvijā tadžinas parādījās pateicoties veikala „Muhamors” īpašnieces Daces Dravenieces uzņēmībai. Viņu ar tadžinu iepazīstinājis kāds draugs, kas to bija atvedis no ceļojuma pa Maroku. Novērtējusi tās labās īpašības, Dace šo trauku nolēma sākt ražot arī Latvijā un piedāvāt visiem Latvijas interesentiem.
Tā kā Latvijas māls nav termoizturīgs – to nevar likt uz atklātas uguns! Dace tadžinas pamatu – šķīvi, uz kā liekams ēdiena saturs jeb izejvielas, nolēma iepirkt Spānijā, kas ir izslavēta ar savu ugunskeramiku – kazuellām (oriģinālvalodā – casuelas), kas pasaulē novērtētas kā vieni no izturīgākajiem ugunsšķīvjiem. Bet konusveida formu, kurā notiek gaisa cirkulācija un pats sautēšanas process – darināt tepat uz vietas, Latvijā.
Mālu Dace iepērk Raunā, bet tadžinas dizainu veido meistari, virpojot un rūpīgi apgleznojot traukus. Daces iedvesmoti tadžinas Latvijā nu tirgo arī citi uzņēmumi.

Tadžinas būtība
Tadžina ir sautējamais trauks, kura darbības pamatā ir konvekcijas (gaisa cirkulācijas) princips. Karstais gaiss vienmērīgi rotē pa trauku. Ēdiens gatavojas vienmērīgi (burkāni ir mīksti un kabači nav izjukuši) un nepiedeg, un tā pagatavošanai nav jāizmanto papildus taukvielas (taukvielas dot pati gaļa – cūkgaļa, liellopa, jēra, vistas vai cita, kas kopā ar dārzeņiem tiek sautēta tadžinā). Ir nepieciešams tikai neliels daudzums ūdens un vēlāk – dabīgais šķidrums no produktiem, kurus sautējam.
Ēdiena pagatavošanā lietojot garšvielas, mēs iegūstam brīnišķīgu garšas buķeti, kas ļauj aizmirst par tādām neveselīgām uztura piedevām kā majonēze, kečups u.c. Šis trauks ir kā radīts, lai izbaudītu un iepazītu daudzveidīgo un dažādo Latvijā un ne tikai Latvijā pieejamo garšvielu burvību.
Noslēgtās vides dēļ ēdiens saglabā visas tam piemītošās minerālvielas un vitamīnus. Līdz ar to, nezaudējot ierastās garšas sajūtas, uzturs kļūst daudz veselīgāks nekā esam ēduši iepriekš. Šāds princips tiek izmantots arī ēdienu gatavojot cepeškrāsnī vai Zepter traukos.
Tadžinu var lietot mājas apstākļos vai dodoties piknikā, var likt uz plīts, elektriskās virsmas vai uz grila un atklātas uguns. Ēdiens būs baudu sniedzošs!

Kas jāatceras pirmo reizi lietojot tadžinu?
Šķīvis pirms  lietošanas jānorūda.
1.metode. Tas uz 3 – 12 stundām (vislabāk uz nakti!) jāiemērc aukstā ūdenī.
2. metode. Pēc trauka izmērcēšanas to var ieziest ar olīveļļu, ielikt cepeškrāsnī uz 3 stundām un, lēnām, paaugstinot temperatūru, uzsildīt līdz 160 grādiem. Vēlāk tam jāļauj atdzist.
3 metode. Traukā var ieliet pienu un uzvārīt to. Kad trauks ir atdzisis, to droši var izmantot garda un veselīga ēdiena pagatavošanai.
Atcerieties! Tadžinai nepatīk krasas temperatūras maiņas! Ēdiena gatavošanu sāciet uz nelielas liesmas, to kāpinot pakāpeniski! Ja ēdiena gatavošanas laikā šķīvis tomēr saplīst (tā var notikt pie straujām temperatūras maiņām,) – to  var nomainīt pret jaunu. Cena par šķīvi no Ls 3 – 10.

Ko varam pagatavot tadžinā?
Tadžinā var gatavot visu, ko sirds kāro. Tā ir piemērota gan veģetāru, gan dažādu gaļas ēdienu pagatavošanai. Marokā tadžinā visbiežāk gatavo jēra gaļu ar dārzeņiem, bet patiesībā tas ir katra cilvēka fantāzijas ziņā. Tadžinā var sautēt dažādus dārzeņus, gaļu vai ko citu, visu, kas padodas sautēšanai. Tadžinā var gatavot arī rīsus, griķus un citus graudaugus, bet – vai tas būs tas labākais variants? Vārot tos parastā katliņā rezultātu sasniegsim daudz ātrāk un tas būs tikpat labs!
Tadžinā gatavotais ēdiens lieliski garšos ar tādām garšvielām un garšas pastiprinātājiem kā kurkuma, kumins, koriandrs, fenhelis, čili, anīss, ingvers, žāvētas plūmes, dateles, aprikozes u.c. Tās visas uzlabo gremošanas procesus un regulē mūsu vielmaiņu.     Gatavošanas beigās pie ēdiena var pievienot arī dažādas eļļas – ķirbju, mandeļu vai kādu citu. Ēdiens iegūs krāšņu garšas buķeti.
Jāatceras, ka tadžina nav ātrā virtuve – ēdiens, atkarībā no tā sastāva, būs jāgatavo no 40 min – 2-3 stundām. Dārzeņi un vistas gala, protams, gatavosies visātrāk, bet jēra gaļa, visilgāk. Taču šis pasākums noteikti saliedēs cilvēkus un ap jūsu pavardu pulcēs ne vienu vien ieintriģēto personu. Jūsu organizētais pasākums izvērtīsies par īstu šovu un tadžina būs lieliska dāvana jūsu mīļajiem viņu svētkos!
Tadžina ir ne tikai eksotika, bet īsts brīnums virtuvē. Saliec tajā gaļu, dārzeņus – visu, ko sirds vēlas vakariņās, pārkaisi ar garšvielām, liec uz sildvirsmas un gaidi – pagatavotais ēdiens būs veselīgs, aromātisks un garšīgs.

Receptes – iemācies tadžinā gatavot arī tu!

Tadžina pa vienkāršo
Šo recepti var izmantot jebkurš, kas nav trenēts pavārmākslā un nepārzina visus ēdienu gatavošanas smalkumus. Galvenais – droši izmantot garšvielas, kuras jāiegādājas pirms ēdiena gatavošanas procesa. Viss, kas iederas sautējumā – vistas vai cūkas gaļa, jebkuri dārzeņi, lieliski garšo sīpoli un veselas ķiploku daiviņas, žāvētas plūmes, aprikozes un tomāti ir labs papildinājums.
Garšvielas ir svarīgas!
Vēlams, lai virtuvē vienmēr būtu:
Kurkuma
Kumins
Koriandrs
Fenhelis
Čili
Anīss
Ingvers
Zivju mērce/medus (šie ir dabīgie garšas pastiprinātāji)
Gatavošana:
Visu liekam kārtās. Vispirms gaļu, uzspiežam laimu, tad burkānus un pārējos dārzeņus. Var pielikt nedaudz medu. Kad viss salikts, pārlejiet ar karstu ūdeni, kurā iemaisītas garšvielas. Ūdeni var liet līdz pusei – no tā veidosies garda mērce! Uzliekam konusu un gaidām! Tadžina sāks smaržot jau pēc pāris minūtēm, bet vajag ļaut tai mierīgi gatavoties un pēc 40 – 50 min pamēģināt burkāna gatavību (nedaudz paverot vāku).
Klāt pasniedzam kus kusu, ko gatavo, vienkārši aplejot ar karstu ūdeni un pieliekot nedaudz eļļas (izcila ir žāvētu tomātu eļļa). Var piemest svaigu piparmētru un būs lielisks ēdiens. Pie tadžinas klāt liek kindzu un pētersīļus.

Tadžina ar lasi
Sastāvdaļas:
Kartupeļi
Burkāni
Sīpoli
Ķiploki
Žāvēti tomāti
Laša fileja
Salds krējums
Pagatavošana:
Sagriež visu šķēlēs, dārzeņi apakšā, pa virsu laša fileja, uzlej glāzi karsta ūdens, aizvāko tadžinu un liek uz uguns. Mēs atklājām grila sezonu, bet var gatavot arī virtuvē uz plīts. Pēc  30-40 min pielej saldo krējumu. Sāli liekam beigās.

Vairāk par šo tēmu: