šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Kā pasargāt bērnu no aizrīšanās?

Uldis Mežs

Līdz trīs gadu vecumam bērns lielākoties izzina pasauli ar muti, visu mēģina nogaršot, tāpēc aizrīšanās mazuļiem ir bieži sastopama. Šī iemesla dēļ vecākiem jāzina, kā pasargāt savus bērnus no šīs dzīvībai bīstamās situācijas un kas jādara, lai to laicīgi novērstu.

Aizrīšanās ēdot

Aizrīšanās ēdot parasti notiek ar ēdienu. Ļoti bīstami, ja šāds ēdiena fragments nonāk elpošanas ceļos, kas var izraisīt bērna nosmakšanu. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ķirurģijas nodaļas vadītājs profesors Aigars Pētersons norāda , ka vecākiem vajadzētu jau no mazotnes bērnus radināt ēst pie galda, lai bērns ēšanas laikā nespēlētos, neskraidītu apkārt, kas provocē aizrīšanos. Tāpat svarīgi ir neatstāt bērnu vienu, kad viņš ēd no pudelītes. Savukārt lielākiem bērniem nedrīkst ļaut ēdot atskatīties, lai neaizrītos. Kad bērns ēd, viņam ir aizliegtas jebkādas kustības telpā. Bērnam jābūt savā sēdeklītī, pie galda virsmas vai vecākiem klēpī, lai vecāki varētu sekot līdzi ēšanas procesam un uzraudzīt to. Nedrīkst bērnam ļaut ar ēdienu rokās vai mutē pastaigāties, spēlēties ar citiem bērniem, jo smejoties vai runājot ēdiena gabals var iekļūt barības vadā vai elpceļos. Visbiežāk nelaimes notiek, starp ēdienreizēm našķējoties ar kādu gardumu – riekstu, sausu cepumu, maizes gabalu, burkānu u.c.

Viens no riskiem – bērnu mantiņas

Svarīgs vecāku uzdevums ir izvērtēt, vai rotaļlietas, kuras piedāvājam bērnam, ir drošas un vecumam atbilstošas. Ļoti bīstamas ir baterijas, tās nekādā gadījumā nedrīkst mētāties pa grīdu mazulim sasniedzamā vietā. Rotaļlietām ir jābūt bērna vecumam atbilstošām, ar attiecīgu norādi marķējumā. Ja uz rotaļlietas iepakojuma ir marķējums vai uzraksts, ka rotaļlieta nav piemērota bērnam līdz trīs gadu vecumam, tas ir jāievēro. Rotaļlietas bērniem līdz trīs gadu vecumam ir pakļautas īpaši striktām kvalitātes prasībām. Rotaļlietām ir jābūt arī kvalitatīvām, par to liecina CE marķējums uz iepakojuma. Iegādājoties veikalā vai saņemot rotaļlietu kā dāvanu, var pārbaudīt acīmredzamo kvalitāti – pieaugušais var mēģināt noņemt sīkās detaļas, piemēram, plīša lāča aci, degunu u.tml. Ja viņam tas izdodas, izdosies arī bērnam.

Parasti bērni spēlējoties aizrijas ar lielāko brāļu vai māsu rotaļlietām un to sīkajām detaļām, konstruktoriem vai lego komplektu detaļām. Tāpēc aicinām vecākus neatstāt mazākos bērnus lielo māsu vai brāļu uzraudzībā un pievērst uzmanību, lai uz grīdas nemētātos sīkas rotaļlietu detaļas, ko bērns var paņemt mutē un aizrīties.

Vecāki nevar būt nepārtraukti klāt aktīvam mazulim, tāpēc svarīgi ir nodrošināt vidi, kurā nav brīvi pieejamas sīkas lietas, ko bērns varētu norīt.

Ja bērns ir aizrijies, ir jārīkojas operatīvi un jāpalīdz bērnam atklepot svešķermeni, lai atbrīvotu elpceļus.

Ja aizrijies ir zīdainītis

Ja aizrijies ir zīdainītis, viņš jāsagriež uz sāniem un jāieliek mutē pirksts, lai pavērtu vaļā mutīti. Tad zīdainītis jānovieto ar vēderu uz viena no pieaugušā cilvēka augšstilbiem tā, lai mutīte tiktu vērsta uz zemi un galviņa nedaudz uz leju. Lai dabūtu ārā svešķermeni, jāizpilda pieci diezgan spēcīgi uzsitieni starp lāpstiņām un pēc tam jāpārbauda, vai procedūra ir izdevusies un svešķermenis ir iznācis. Ja viss ir izdevies, jāiztīra mazulim mute. Ja svešķermenis joprojām atrodas mazuļa elpceļos vai barības vadā, bērns jāpārvieto uz otru roku, šoreiz ar muguru uz roku un skatu uz augšu, galviņu nedaudz vērstu uz leju. Netiešās sirds masāžas vietā jānovieto trīs pirksti, kuri jāsagriež uz augšu, lai varētu veikt piecus grūdienus uz krūškurvi. Pēc šīm darbībām jāpārbauda, vai izdevies atbrīvot bērna elpceļus no svešķermeņa. Ja tas ir izdevies, bērna mutīte jāiztīra, ja nē – jāatkārto palīdzības sniegšana, balstot zīdainīti uz augšstilba ar sejiņu uz leju un tad atkal uz rokas ar sejiņu uz augšu.

Pirmās palīdzības sniegšana gadu veciem un vecākiem bērniem

Ja aizrijies ir bērns, viņam jāļauj izklepoties. Ja klepus kļūst neefektīvs (nekas netiek atklepots), jāveic paņēmiens – uzsitiens starp lāpstiņām. Jānometas ceļos aiz bērna muguras, lai izlīdzinātos auguma starpība, ar vienu roku jātur bērns pie krūtīm, jāsaliec gandrīz taisnā leņķi uz priekšu un jāveic pieci uzsitieni starp lāpstiņām virzienā uz priekšu, uz pleciem. Sitieni jāizpilda saudzīgi, bet efektīvi. Pirmajos trijos līdz piecos uzsitienos būs lielākā iespējamība atbrīvot elpceļus no svešķermeņa. Ja atbrīvojas elpceļi un bērniņš sāk elpot un klepot, jāļauj viņam izklepoties, lai svešķermeni pilnībā dabūtu ārā. Ja uzsitieni starp lāpstiņām nav līdzējuši un svešķermenis joprojām atrodas elpceļos, jāveic paņēmiens – grūdiens paribē. Bērns jānovieto sev priekšā ar muguru pret pieaugušo un skatu uz priekšu, uz leju. Rokas jāapliek bērnam apkārt. un vienas rokas dūre jānovieto zem ribu loka – starp nabu un ribu loku. Šādā pozā jāveic pieci grūdieni uz sevi, uz augšu. Ja bērns ir lielāks, pieaugušajam jāatrodas stāvus, bet cietušajam bērnam pēc iespējas vairāk jānoliecas uz priekšu.

Ja bērnam vai zīdainim svešķermeni neizdodas atklepot un viņš zaudē samaņu, jārīkojas pēc atdzīvināšanas pasākumu principiem, jāpārbauda elpošana un sirdsdarbība, nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, jāuzsāk elpināšana un netiešā sirds masāža.

Šos paņēmienus ieteicams patrenēties uz manekeniem, nevis uz bērniem, jo tie var būt traumatiski bērnam, tomēr jāatceras, ka ārkārtas situācijā tie var glābt bērna dzīvību!

Neskaidrību vai svarīgu, ar bērna veselību saistītu, jautājumu gadījumos, ir iespēja zvanīt uz Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta izveidoto Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās 17.00-8.00, brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti) un saņemt kvalificētu mediķa padomu un konsultāciju vienkāršos saslimšanas gadījumos vai svarīgos medicīniskos jautājumos.

Ārkārtas gadījumos, lai izsauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvaniet uz tālruņa numuru 113.

Veselības ministrijas

informatīvais materiāls