Mans bērns mazākais starp vienaudžiem: iemesli

Igors Pļava

Agris Kalns

Nereti bērna mazo augumu saista ar iedzimtību – ja vecāki ir neliela auguma, tiek uzskatīts, ka šo īpatnību pārmanto arī bērni. Taču ir situācijas, kad bērna augšanas procesus ietekmē citi faktori – dažādas patoloģijas, piemēram, endokrīnās slimības, iedzimtas ģenētiskas patoloģijas, psihosociālās problēmas, nepietiekams uzturs, kuņģa-zarnu trakta, sirds-asinsvadu, infekciju un arī nieru slimības.

Interneta vietne www.esAugu.lv aicina vecākus rūpīgi sekot bērnu augšanas rādītājiem, lai laicīgi konstatētu iespējamos iemeslus, kāpēc bērns nestiepjas garumā, vēl joprojām veikalā aizsniedz tikai apakšējos plauktus, un apģērbs, kas pirkts pirms gada, bērnam der vēl šobrīd. Kas var kavēt bērna augšanu? Viens no cēloņiem var būt nieru slimības.

Nieru slimības, kas izraisa augšanas palēnināšanos, galvenokārt ir hroniska nieru mazspēja, nieru kanāliņu saslimšanas, hronisks nieru iekaisums. Augšanas aizturi bieži novēro bērniem ar progresējošu hronisku nieru mazspēju. Atklājot šo slimību zīdaiņa vecumā, pastāv lielāks risks augšanas aizturei nekā bērniem, kuriem tā atklāta vēlākā vecumā. Par šīs slimības biežākajiem iemesliem bērniem, kā arī simptomiem, kas izpaužas saistībā ar visu orgānu sistēmu traucējumiem, vecāki vairāk var lasīt http://esaugu.lv/site/30336

Mūsdienās arī bērni ar nieru mazspēju galējā stadijā var dzīvot garu, pilnvērtīgu dzīvi, jo ir iespējams veikt nieru transplantāciju, un ir pieejams nieru ārstēšanas veids, tāpēc maza auguma agrīna atklāšana un atbilstoša terapija ir kļuvusi vēl nepieciešamāka.

Kā pareizi sekot līdzi bērna augšanai, ja konstatētas problēmas ar nierēm?

Bērniem ar hronisko nieru mazspēju jāveic sistemātiska augšanas parametru kontrole ne tikai veselības aprūpes iestādēs, bet arī mājas apstākļos. Augšanas kontroles pamatā ir divi parametri – ķermeņa masa un augums. To mērījumi ir lēti un pieejami visiem. Bērna augšanas vērtēšanai nepieciešami pareizi mērījumi un individuāla augšanas karte, kur līkņu formā atzīmēts bērna auguma un ķermeņa masas pieaugums atkarībā no vecuma un dzimuma. Bērna auguma un svara kontrole būtu nepieciešama reizi 3 mēnešos.

Vai mazu augumu var ārstēt?

Mūsdienās ir pieejamas efektīvas ārstēšanas metodes maza auguma novēršanai. Augšanas hormona, D vitamīna, eritropoetīna, fosfora saistītāju terapija, var palīdzēt šiem bērniem sasniegt normālu augumu. Vecākiem regulāri jāseko bērna augšanas parametriem un jādodas pie bērnu endokrinologa, ja bērna augums ir ievērojami mazāks kā vienaudžiem vai, ja ir samazinājies augšanas ātrums pēdējā gada laikā, ir acīmredzamas skeleta deformācijas, kas parādījušās no jauna. Augšanas aiztures korekcija bērniem ar hronisku nieru mazspēju būtu jāapsver, ja augšanas ātrums gadā ir mazāks par 4 cm.

Vairāk par šo tēmu: