Kā pasargāt sevi no saindēšanās ar sēnēm

Igors Pļava

Mežā lasiet tikai tās sēnes, kuras pazīstat. Arī pērkot sēnes tirgū vai veikalā, izvēlieties tikai tās sēnes, kura labi zināt. Nepaļaujaties uz pārdevēja ieteikumiem vien, ja piedāvātās sēnes labi nepazīstat.
Uzturā nekad nelietojiet vecas, pāraugušas un bojātas sēnes. Saindēšanās var notikt ne tikai ar indīgām sēnēm, bet arī ar ēdamām sēnēm, kuras ir bojājušās vai nepareizi sagatavotas (nenovārītas vai novārītas par maz). Svarīgi ievērot sēņu apstrādes ilgumu un veidu.

Sēnes jālasa grozos, lai tās nesakarstu, nesaspiestos, un tām piekļūtu gaiss. Sēnes, kuras tiek lasītas un uzglabātas plastmasas traukos un polietilēna maisiņos ātri bojājas.
Nelasiet sēnes autoceļu, dzelzceļu, izgāztuvju un rūpnīcu tuvumā, kur ir paaugstināts gaisa piesārņojums.
Pārnesot sēnes mājās, nekavējoties tās apstrādājiet, jo kavēšanās un sēņu ilgāka uzglabāšana, tās neapstrādājot, var izraisīt saindēšanos pat ar ēdamām sēnēm.
Sēnes nedrīkst lietot kopā ar alkoholu, jo alkohols pastiprina toksisko vielu iedarbību. Alkohols vēl papildus rada smaguma sajūtu un var apgrūtināt palīdzības sniegšanu, ja tāda nepieciešama.
Sēnes nedrīkst pārēsties, jo tā ir smaga un grūtāk sagremojama barība. Nav ieteicams tās ēst pirms gulētiešanas.

Kā rīkoties saindēšanās gadījumā
Pirmie saindēšanās simptomi var parādīties vienas līdz divu stundu laikā, bet dažkārt tie var parādīties arī vēlāk. Simptomi var būt dažādi, atkarībā no saindēšanās smaguma. Ļoti bieži pirmās pazīmes ir: vemšana, vājums, svīšana un sāpes vēderā.
Ja ir aizdomas, ka notikusi saindēšanās ar sēnēm, nekavējoties jāzvana 113, lai izsauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību.
Gaidot mediķus, ieteicams izskalot kuņģi, izdzerot 4 – 5 glāzes vārīta ūdens ar sodu (1 tējkarote sodas uz 1 glāzi ūdens) un izraisīt vemšanu, kairinot rīkles galu. Šādu kuņģa skalošanu atkārto vairākas reizes. Vēlams lietot siltu ūdeni. Zarnu traktu attīra, izdarot klizmu – pieaugušiem izmantojot 1,2 l ūdens, bet bērnam – 1 glāzi. Var lietot aktivēto ogli. Lai kompensētu šķidruma zudumu, ieteicams dzert vēsu sālsūdeni. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot alkoholu.
Ārstēšanās process ir ātrāks un sekmīgāks, ja ir zināms, ar kādu sēni saindēšanās notikusi. Tādēļ ieteicams saglabāt neapēstās sēnes, un arī tās sēnes, kuras izskalotas no kuņģa un zarnu trakta, lai būtu iespējams noteikt sēni, kas izraisījusi saindēšanos, un izvēlēties atbilstošu ārstēšanu.

LR Veselības Ministrija

Vairāk par šo tēmu:

Sēņosim prātīgi

Inita Dāniele,Sēnes uzturā lietojis jau pirmatnējais cilvēks. Mūsdienās tās iecienītas kā garšīgs un olbaltumvielām bagāts pārtikas produkts.Sēņu olbaltumvielas pieder pie grūti sagremojamiem produktiem, turklāt sēņu

Lasīt »

Saindēšanās

Saindēšanās ir stāvoklis, ko radījusi organismā iekļuvusi indīga viela. Indīgās vielas cilvēka organismā var nokļūt: –    apēdot vai iedzerot noteiktas vielas, –    ieelpojot tvaikus, dūmus

Lasīt »