Kā palīdzēt piepampušām kājām?

Igors Pļava

Ilgi gaidītā vasara ar saulaino un silto laiku var pārvērsties nepatīkamā murgā, kam par iemeslu ir piepampušas un nogurušas kājas. Kādi ir iemesli kāju pietūkumam un kā sev palīdzēt?

Kas izraisa kāju pampšanu?

 

Kāju pampšana ir sevišķi izplatīta problēma sievietēm un veciem cilvēkiem. Pampums var būt sākot no pēdām līdz pat augšstilbiem. Visbiežāk kāju pampšanu izraisa šādi faktori:

 

–          Ilgstoša stāvēšana kājās

–          Gari pārlidojumi ar lidmašīnu vai atrašanās automašīnā

–          Menstruācijas (dažām sievietēm)

–          Grūtniecība

–          Liekais svars

–          Kāju traumas

–          Venozā nepietiekamība, tai skaitā paplašinātas vēnas (kad kāju vēnas nav pietiekoši spējīgas “pumpēt” asinis atpakaļ uz sirdi).

 

Pampums parādās, jo asinis, kas pieplūdušas vēnās rada spiedienu to iekšienē. Tas noved pie vēnu izplešanos. Iekšā esošais šķidrums izplatās ārpus vēnām esošajos audos, radot piepampumu. Pietūkums var radīt sāpes vai smaguma sajūtu kājas. Papildus šiem faktoriem kombinācijā ar vēnu hipertensiju, pacientiem ar hroniskām vēnu slimībām ir tendence uz paaugstinātu leikocītu daudzumu, kas noved pie iekaisuma.

 

Ja nerūpējas par savām kājām un necīnās pret to pampšanu, kas ir viens no pirmajiem vēnu nepietiekamības simptomiem, problēma var progresēt un novest pie tālākām komplikācijām.

Kā atpazīt un sev palīdzēt?

Pastāv atšķirīgas kāju pampšanas stadijas. Sākuma stadijā ir neregulāra kāju tūska. Izšķir divu veidu tūskas izraisītājus – virspusējo vēnu saslimšana vai arī limfātisko tūsku, kas var veidoties pēc kāda izslimota vīrusa, medikamentu lietošanas, kā arī citos gadījumos. Vēlākā stadija ir hroniska vēnu mazspēja (HVM) ar iespējamu trombu veidošanos dziļajās vēnās.

Vieglākos gadījumos var lietot aptiekās nopērkamus medikamentus, piemēram, Trobogēlu, kurš paredzēts lietošanai kāju virspusējo un dziļo vēnu akūtu un hronisku iekaisumu gadījumos, kāju sāpju, tūskas, noguruma, diskomforta un karstuma sajūtas mazināšanai. Šo gēlu var lietot arī savienojumā ar kompresijas zeķēm. Trombogēla priekšrocība ir ne tikai dziļā un ārstējošā iedarbība, bet arī sastāvs, kurš nesmērē drēbes un kompresijas zeķes, kuras maksā pietiekoši dārgi. Gēla aktīvās vielas tonizē un aizsargā kājas no iekaisuma un tūskas, mazina kapilāru sieniņu caurlaidīgumu, aizkavē trombu attīstību paplašinātās vēnās. Tam ir anestētisks un atvēsinošs efekts, ko nodrošina dziļa gēla iekļūšana bojātajos audos.

Ja kāju tūskas problēma regulāri atkārtojas, to nevajadzētu atstāt bez ievērības. Labāk aprunāties ar savu ģimenes ārstu vai doties uz konsultāciju pie flebologa, kurš noteiks kāju pampšanas cēloni.  Pārbaudīt vēnu veselību pie flebologa ieteicams doties, ja parādās kāju tūska – kājas dienas beigās ir piepampušas potīšu apvidū, jūtama smaguma sajūta kājās. Ierodoties pie flebologa laikus, kamēr problēmas vēl nav ielaistas, iespējama veiksmīga, ātra un nesāpīga ārstēšana.

Vairāk par šo tēmu:

Vēnu vasara- vasaras vidū!

Vai vēnu problēmas, medicīniskas un kosmētiskas, var risināt vasarā? Vēl pirms dažiem gadiem valdīja uzskats, ka jāgaida līdz rudenim, ja vien nav runa par akūtu

Lasīt »

Vēnu operācijas vasarā!

Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā aizrit gadskārtējās akcijas Vēnu pavasaris pēdējās dienas. «Šis pasākums ir veiksmīgs un mēs secinām, ka tamlīdzīgu akciju rīkošana ir pamatota, jo

Lasīt »

Veselām un skaistām kājām

Estētiskās problēmas var sarūgtināt tikpat stipri kā medicīniskās, reizēm pat vairāk. Ja ir runa par vēnām, tad cilvēks pats nemaz nevar noteikt, kur beidzas vienas

Lasīt »