Sandis Kalns
Skandināvu pētījumi rāda, ka sēdēšanai nepiemērots darba krēsls noved pie muguras sāpēm, pat invaliditātes. Kā no tā izvairīties? Kādam jābūt krēslam? To pēta zinātne ergonomika.
Kas ir ergonomika un kā tā saistās ar krēslu?
Starptautiskā Ergonomikas asociācija vēsta, ka ergonomika ir zinātnes disciplīna, kas pēta cilvēka un apkārtējās vides savstarpējās attiecības. Tā nodarbojas ar cilvēka un vides (dažādu tehnoloģiju, instrumentu utt.) mijiedarbības teorētisko un praktisko izpēti, tehnoloģiskā aprīkojuma darbības principu apgūšanu un veidošanu, iegūto datu analīzi, vides un tehnoloģiju dizaina veidošanu, nodrošinot labklājību un uzņēmuma ekonomisko efektivitāti.
Vārds „ergonomika” ir grieķu izcelsmes vārds, kas veidots no vārdiem – „ergon” – „darbs” un „spēks” un „nomos” – „likums” un „noteikumi”
Cita definīcija pauž, ka ergonomika ir zinātne par cilvēkam drošu un ērtu iekārtu izveidošanu, kas pēta faktorus, kas ietekmē cilvēka darba produktivitāti un nelabvēlīgos darba vides apstākļus, kas var ietekmēt veselību. Vēl kāda definīcija norāda, ka ergonomika ir cilvēka attiecības ar darbu, kur ergonomikas uzdevums ir darba procesa un darba vides piemērošana cilvēka psihiskajām un fiziskajām iespējām, lai nodrošinātu darbu, kas neizraisa draudus cilvēka veselībai, un kuru var viegli izpildīt.
Kā zināms neveselīga, nedroša, diskomforta vide ierobežo cilvēka fiziskās un garīgās spējas, kas savukārt ietekmē strādājošā cilvēka uzvedību.
Ergonomika ir visur
Ar ergonomiku mēs sastopamies itin visur, kur parādās cilvēks, neatkarīgi no tā, vai viņš stāv pie ražošanas darbgalda, strādā birojā vai mājās, atpūšas vai veic kādas fiziskas aktivitātes brīvā dabā.
Ergonomikas sasniegumi ir novērojami un uz sevis izbaudāmi arī mēbeļu segmentā. Ievērojot labākās veselīga dzīvesveida instrukcijas un citus augstvērtīga un kvalitatīva darba norādījumus, mēbeļu ražotāji ražo mēbeles, kas ir pielāgojamas katra konkrētā cilvēka lietošanai. Ražo ergonomiskus krēslus, ergonomiskus galdus, saliekamās plauktu sistēmas, augstvērtīgus matračus veselīgai atpūtai un daudzus citus priekšmetus.
Ergonomika birojā
Lai ergonomiski iekārtotu biroju, arhitekti, dizaineri un pieredzējuši mēbeļu tirgotāji ņem vērā ļoti daudzus apsvērumus, sākot no gaismas avotiem, darbinieku nepieciešamības savstarpēji mijiedarboties un strādāt ar klientiem, individuālās komforta zonas un vēl daudzus faktorus. Bez tā, ka tiek noskaidrots uzņēmuma darbības profils, ir lietderīgi iedziļināties katra darbinieka pienākumos un ikdienā, lai optimāli pielāgotu darba vidi viņa individuālajām vajadzībām: cik stundas darbinieks pavada savā darba vietā, cik daudz vietas jāparedz dokumentiem plauktos un uz galda, kā tos izvietot, lai būtu ātri un ērti tos aizsniegt. Ja darba dienas lielākā daļa jāpavada pie rakstāmgalda, iespējams, ir lietderīgi dokumentu mapes novietot tālāk, lai darbinieks izkustētos, dodoties pēc tām. Šādiem cilvēkiem noteikti rūpīgi jāpārdomā krēsla izvēle, lai tas būtu ērts un pilnībā pielāgojams viņu individuālajām vajadzībām.
Neliels ietaupījums darba vides iekārtošanā, izvēloties sliktākas mēbeles, vēlāk var izrādīties liels zaudējums darba efektivitātei un darbinieku veselībai, kas darba devējam var izvērsties krietni dārgāk. Tāpēc Rīgas Krēslu Fabrika iesaka konsultēties ar pieredzējušiem speciālistiem, kas atradīs piemērotākos risinājumus.