šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Par ergonomiskiem krēsliem

Igors Pļava

Sandis Kalns

Cilvēki, kas lielāko sava darba laika daļu pavada stāvus, ergonomikas sasniegumus novērtēs mazāk nekā tie, kas 8 vai vairāk stundas sēž pie saviem rakstāmgaldiem birojā. Ergonomisks krēsls palīdz justies komfortabli un ērti. Un mēs taču nesēžam tikai birojā!

 

Sēžot automašīnas vai sabiedriskā transporta sēdeklī, mēs no rītiem braucam uz darbu un vakarā – mājās no tā. Sēžot krēslā, ēdam brokastis, pusdienas un vakariņas, un vakarā, sēžot klubkrēslā vai dīvānā, atpūšamies pie televizora vai lasām kādu grāmatu.

Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka 1 dienas laikā cilvēks sēdus stāvoklī pavada vismaz 13 stundas, kas no visa mūža ilguma sastāda 80 tūkstošus stundu. Ergonomisks krēsls sēdēšanu padara daudz ērtāku. Tas sēdēšanas laikā atbalsta visas svarīgākās cilvēka ķermeņa daļas.

Ergonomiska krēsla sastāvdaļas un tehniskās nianses

Ergonomisks krēsls sastāv no sēdekļa, atzveltnes, roku balstiem, mehāniskās sistēmas, kas sēdekli balsta uz krēsla pamata jeb kājām vai riteņiem un daudzām citām detaļām, kuras savieno vienu krēsla daļu ar otru un atsevišķas detaļas savā starpā.

Optimālākā sēdēšanas poza ir tad, ja kājas novietojam ērti uz grīdas. Pēdas virsmai jāveido 90 grādu leņķis ar apakšstilbu. To var panākt koriģējot sēdekļa augstumu. Katram cilvēkam ir jāizvēlas sev visatbilstošākais sēdēšanas augstums, ko var izdarīt ar rokas mehānismu, kas atrodas zem sēdekļa, krēsla augstumu pielāgojot savam augumam.

Daudzi cilvēki domā, ka krēsla augstums ir galvenā ergonomiska krēsla pazīme. Taču tas ir tikai standarts, bez kura vispār nav iedomājami ergonomiskie krēsli. Jaunākās paaudzes ergonomiskajos krēslos ir iestrādātas arī citas nianses, kas atvieglo sēdēšanu tajā un padara to daudz ērtāku.

Mūsdienās ergonomiskie krēsli nodrošina maksimālu krēsla atbalsta virsmu pielāgojamību katra atsevišķā lietotāja individuālajiem ķermeņa parametriem. Sēdes un atzveltnes kustība ergonomiskajos krēslos ir sinhronizēta. Tas nozīmē, ka, atliecoties atzveltnei, noliecas arī sēde.

Strādājot ar datoru, sevišķi lietojot tā tastatūru, atzveltnei ir jābūt vertikālā stāvoklī, bet sēdei noliektai uz priekšu apmēram 5-7 grādu leņķī attiecībā pret horizontu, tādējādi veidojot platu leņķi starp sēdi un atzveltni. Šādā stāvoklī sēžot, arī cilvēka locītavu „atvēruma” leņķis ir plats, netiek apgrūtināta asinsrite kājās un gūžās.

Krēsla atzveltnei ir jānodrošina pilnīgs atbalsts muguras jostas un lāpstiņu daļai. Leņķim  cilvēka  locītavās vienmēr vajadzētu būt lielākam par 90 grādiem. Tas ļauj normāli funkcionēt asinsritei un, attiecīgi, arī iekšējiem orgāniem.

Atliecoties krēslā uz aizmuguri, uz guļus stāvokli, locītavām ir it kā jāveras vaļā (leņķim jākļūst platam). Tas samazina spiedienu uz starpskriemeļu diskiem, pārnesot to uz krēsla balsta konstrukciju. Šādā  pozā atveras arī locītavas ceļgalos un pēdās. Sēdēšana kļūst ērta un komfortabla.

Atzveltnes sakarā jāatceras vēl kāda nianse – atgāžoties sēdeklī, piemēram, par 30 grādiem, sēdeklis nedrīkst sasvērties vairāk par 10 grādiem. Tieši šīs funkcijas dēļ mehānismu, kas to nodrošina sauc par „sinhrono mehānismu” (no vārda „sinhronizēt”). Ar īpašas, mehānismā iekļautas atsperes palīdzību, ir iespējama krēsla „šūpošanās” kustības regulācija atbilstoši katra lietotāja svaram. Tas nozīmē, ka vienlīdz ērti šādā krēslā varēs sēdēt un „šūpoties” gan slaida kundze, gan masīvs kungs. To nodrošina atsperes attiecīgs spriegojums, kas panākams ar attiecīgas sviras palīdzību.

Ergonomisku krēslu atšķirība no citiem

Pārdošanā ir vesela gūzma krēslu ar tā saukto „ceļgala locīklu” jeb knee tilt (angļu val.) Leņķis starp sēdekli un atzveltni, neatkarīgi no pārvietošanās kustības, paliek nemainīgs. Leņķis starp mugurkaulu un stilba kaulu arī nemainās, bet ceļgalā pārvietošanās rezultātā tas kļūst šaurs. Krēsla priekšējā mala spiež stilba muskuli un bloķē asinsriti. Cilvēkam ilgāku laiku sēžot šādā krēslā sāk tirpt pēdas un pārņem citas negatīvas izjūtas.

Ergonomiskajos krēslos ar sinhrono mehānismu tas ir novērsts. Tajos ir iebūvēts speciāls atsperu mehānisms, kas nodrošina visa ķermeņa atbalstu. Katrs indivīds atsperu mehānismu var ieregulēt sev visatbilstošākajā pretestībā – atbilstoši savam svaram un citām auguma īpatnībām.

Daudziem jaunākās paaudzes ergonomiskajiem krēsliem ir pievienoti augstuma regulējamie roku balsti ar elkoņa uzliku, kurai arī ir regulējams virziens, kas ir ļoti noderīgi strādājot ar datoru. Elkoņa augstumu tādējādi var pielāgot galda augstumam un tastatūras atrašanās vietai un slīpumam.

Ergonomiskam krēslam ir jābūt stabilam, viegli grozāmam ap savu asi un atzveltnes un sēdekļa daļā pārklātam ar izturīgu audumu.

 

Izvēloties sev ergonomisku krēslu lielajā piedāvājuma klāstā, var noderēt Rīgas Krēslu Fabrikas pieredzējušo speciālistu konsultācija. Tā ietaupīsies laiks līdzekļi meklējot sev piemērotāko un atbilstošāko krēslu.

 

Saistītie raksti:

Kāpēc droša un ergonomiska darba vide ir svarīga

Darbā cilvēki pavada lielu daļu savas ikdienas, tādēļ ir būtiski parūpēties par to, lai ikviens birojs un jebkura cita vieta, kas tiek izmantota darbam, būtu

Lasīt »

Ergonomiski krēsli

Sandis Kalns Ergonomiski krēsli Rīgas krēslu fabrikā   Skandināvu pētījumi rāda, ka sēdēšanai nepiemērots darba krēsls noved pie muguras sāpēm, pat invaliditātes. Kā no tā

Lasīt »