šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Dzimumzīmju pārbaude un iespēja noņemt nevēlamu veidojumu

Igors Pļava

 

Rūpes par ādas veselību ir tikpat svarīgas kā citas pārbaudes, kuras jāveic regulāri, piemēram, asins analīzes, redzes pārbaude, plaušu rentgens. Āda ir cilvēka lielākais orgāns, kura uzdevums ir sargāt no apkārtējās vides ietekmes. Tā rezultātā uz ādu iedarbojas dažādi faktori, kas var ietekmēt tās stāvokli. Ādas veselības kontekstā ļoti nozīmīgas ir dzimumzīmes un citi veidojumi. To stāvoklim īpaši jāseko līdzi. Vēlams regulāri veikt dzimumzīmju pārbaudes gan mājas apstākļos, gan pie ādas ārsta – dermatologa.

Kā un kāpēc pārbaudīt dzimumzīmes

Dzimumzīmes un tām līdzīgi ādas veidojumi ir viens no biežiem ar ādas vēzi saistītiem faktoriem. Sākotnēji izmaiņas dzimumzīmes struktūrā vai jaunu līdzīgu veidojuma rašanās var būt neuzkrītoša un nešķist nekas nopietns. Agrīnās stadijās ādas vēzis var būt bez jebkādiem aizdomīgiem simptomiem. Bet tieši sākuma stadijā ir daudz lielāka iespēja to sekmīgi ārstēt. Vēlāk, kad jau ir acīmredzamas problēmas, kas mudina vērsies pie ārsta, slimība var būt ielaista un grūti ārstējama. Tieši tāpēc ārsti lielāko uzsvaru liek uz regulārām profilaktiskām pārbaudēm – gan pašpārbaudēm, gan izmeklējumiem pie dermatologa.

•    Kā pārbaudīt dzimumzīmes mājās?

Katram no mums vajadzētu labi pazīt savu ķermeni, apskatīt to kailu un saprast, kur un kādas dzimumzīmes atrodas, kuras izceļas, ir lielākas vai neparastas. Ik pēc dažām nedēļām vajadzētu tās apskatīt spoguļa priekšā un pievērst uzmanību gan to izmēram, gan krāsai, gan formai. Ja ir straujas izmaiņas vai parādījušies jauni veidojumi, jādodas pie dermatologa, kurš veiks padziļinātas pābaudes.

•    Kā notiek pārbaudes pie dermatologa?

Dzimumzīmju pārbaude pie dermatologa ir nesāpīga un neaizņem daudz laika. Tā ir dermatoskopija, kas ļauj apskatīt ādas veidojumu daudzkārtējā palielinājumā. To dara ar speciālu lupai līdzīgu instrumentu. Kā arī vajadzības gadījumā iespējams veikt digitālo dermatoskopiju, kas nodrošina vēl lielāku palielinājumu un fiksētus attēlus. Tas ļauj novērot un salīdzināt ādas veidojumus ilgtermiņā.

Dzimumzīmju pārbaude jāveic ne tikai tad, kad ir sūdzības, bet arī profilaktiskos nolūkos. Vēlams to darīt rudenī, kad ir pagājusi pludmales sezona. Saules ietekmē var būt notikšas izmaiņas, kuras dermatologs spēs agrīni atpazīt. Profilaktiska dzimumzīmju pārbaude ik pēc dažiem gadiem vēlama ikvienam, lai pārliecinātos par savas ādas veselības stāvokli.

Kādos gadījumos pie ārsta jādodas uzreiz

Apskatot dzimumzīmes mājās, jāseko līdzi to izskatam, formai, krāsām un citām īpašībām. Gadījumos, kad tiek novērotas kādas no tālāk minētajām pazīmēm, dermatologs jāapmeklē obligāti un pēc iespējas ātrāk, lai veiktu detalizētas pārbaudes.

  • Vesela dzimumzīme ir simetriska, tai ir labi saskatāmas visas malas. Ja veidojums ir asimetrisks, ar izplūdušām malām, tā jau ir riskanta pazīme.
  • Strauja palielināšanās. Ja neilgā laika posmā dzimumzīme ir strauji palielinājusi savu izmēru, arī tas ir faktors, ko nedrīkst ignorēt.
  • Vairāk nekā divas krāsas. Visbiežāk vesela dzimumzīme ir vienā vai divās krāsas. Ja krāsu ir vairāk, noteikti ir jāveic pārbaude pie dermatologa.
  • Asiņošana, zvīņošanās, kreveles. Ja uz dzimumzīmes virsmas ir čūlas, zvīņas, kreveles, izdalās aisinis, tad nekavējoties tā jāparāda ārstam. 

Jāatgādina, ka galvenie riska faktori, kas palielina iespēju saslimt ar ādas vēzi, ir iedzimtība, pārmērīga sauļošanās, saules aizsarglīdzekļu neizmantošana, solārija apmeklēšana, arī dzimumzīmju un ādas veidojumu traumas. Izvairoties no šiem apstākļiem un regulāri veicot pārbaudes pie dermatologa, iespējams ievērojami samazināt risku saslimt gan ar melanomu, gan citām ādas slimībām.

Kā var noņemt nevēlamas dzimumzīmes

Arī tad, ja dzimumzīmes un ādas veidojumi ir veseli, bez riska pazīmēm, tie var būt traucējoši, piemēram, ar savu atrašanās vietu vai izmēru. Tad iespējama dzimumzīmju noņemšana. Reizēm šo procedūru iesaka arī dermatologs, lai nākotnē mazinātu risku attīstīties kādām problēmām. Šobrīd viena no efektīvām un mazinvazīvām metodēm dzimumzīmju noņemšanai ir ar lāzeru. Process aizņem tikai dažas minūtes un notiek ambulatori. Tiek izmantota lokālā anestēzija. Lāzers iedarbojas tikai uz dzimumzīmes audiem, neskarot apkārtējos. Nav vajadzīgas šuves, kā arī atveseļošanās process ir ātrs un vienkāršs. 

Lai noņemtu dzimumzīmes ar lāzeru, vispirms nepieciešama dermatologa konsultācija un apstiprinājums, ka audi nav ļaundabīgi un ir piemēroti noņemšanai ar lāzeru. Ar šo metodi var noņemt ādas veidojumus jebkurā ķermeņa vietā, uzlabojot ādas estētiku un atbrīvojoties no psiholoģiskā diskomforta, kuru veidojums radījis.

Pieteikties dzimumzīmju pārbaudei un uzzināt vairāk par noņemšanu ar lāzeru varat šeit.