Nepatīkamā psoriāze jeb zvīņēde – kā ar to cīnīties?

Igors Pļava

Āda ir cilvēka lielākais orgāns, kas vistiešāk ikdienā tiek pakļauts apkārtējās vides iedarbībai gan iekšējo, gan ārējo faktoru ietekmē. Ādas stāvoklis, krāsa, elastīgums parāda kopējo veselības stāvokli. Regulāras vizītes pie dermatologa ļauj izvairīties no dažādām ādas problēmām, tai skaitā veselībai bīstamās un emocionāli nepatīkamās slimības psoriāzes jeb zvīņēdes.

Kas ir zvīņēde?  

Psoriāze ir medicīniski pazīstama jau no Hipokrāta laikiem. Tā ir hroniska ādas slimība, kas vizuāli izskatās kā sārti izsitumi vai plankumi, kurus klāj baltas vai sudrabainas zvīņas, tādejādi iegūstot nosaukumu “zvīņēde”. Slimība visbiežāk izplatīta tieši Ziemeļeiropas reģionā, kur ar to sirgst pat 3-5% no iedzīvotājiem. Slimībai ir pakļauti jebkura vecuma cilvēki, tomēr visbiežāk ar psoriāzi slimo jaunieši pubertātes vecumā, kas skaidrojams ar hormonālajām izmaiņām organismā, kā arī cilvēki 50-60 gadu vecumā. Apkārtējiem slimība nav bīstama, jo nav lipīga.

Kāpēc saslimst ar psoriāzi?

Galvenie faktori, kas veicina slimības attīstību ir stress, psihiskas vai fiziskas traumas, vīrusu un baktēriju izraisītas infekcijas (piem. angīna), kā arī vielmaiņas traucējumi. Pētījumi rāda, ka 40% slimnieku zvīņēde ir iedzimta, un nav pilnībā izārstējama. Tā ir saistīta ar vairāk kā 50 gēnu defektiem, kuru izraisītie traucējumi saistās ar 3 galvenajām patoloģijām – lipīdu vielmaiņas un sirds asinsvadu sistēmas patoloģijām, cukura diabēta, kā arī ādas un locītavu bojājumiem.

Psoriāzei uzmanība jāpievērš savlaicīgi, lai izprastu tās cēloņus un varētu uzsākt laicīgu tās kontrolēšanu. Jo ātrāk tiek noteikta diagnoze, jo ātrāk būs iespējams uzsākt slimības profilaksi. Ārstēšana ir svarīga, jo zvīņēde rada ne vien vizuālu, bet arī spēcīgu emocionālu diskomfortu, un rada problēmas gan ģimenes dzīvē, gan darba vidē.

Kā jārīkojas, ja ir aizdomas par saslimšanu?          

Ja ir aizdomas par saslimšanu ar psoriāzi, ir jāvēršas pie zinoša un profesionāla dermatologa, kas spējīgs noteikt slimības formu un konsultēt par turpmāko ārstēšanas formu un iespējām. Lai to izdarītu, tiks veikta rūpīga diagnostika, kuras laikā speciālists:

  • pārbaudīs ārēji redzamās pazīmes;
  • uzzinās pacienta ēšanas paradumus un dzīves stilu, kas var būtiski palīdzēt, lai saprastu psoriāzes cēloņus;
  • tiks noņemts ādas gabaliņš, zvīņa vai naga drumstala, lai to detalizēti izpētītu mikroskopā.

Slimības kontrolēšanā tradicionāli lieto specifiskus šampūnus, ziedes un medikamentus. Ļoti svarīgi ir nesākt pašārstēšanos, jo tā var novest pie vēl smagākām sekām. Ārstniecības kursa laikā ir sevišķi rūpīgi jāseko dermatologa norādījumiem, lai maksimāli uzlabotu ādas estētisko izskatu, attīrītu to, un atbrīvotos no nepatīkamajiem simptomiem. Ja slimība tiks ārstēta nepareizi, medikamenti var veicināt psoriāzes pāriešanu smagākā formā, vai pat veicināt citu slimību attīstību.

Psoriāzes centrs Rīgā – Prof. J. Ķīša Estētiskās dermatoloģijas klīnika

Prof. Jāņa Ķīša vārds dermatologu aprindās nav svešs. Ar vairāk kā 30 gadu pieredzi dažādos klīniskajos pētījumos, tai skaitā arī psoriāzes ārstēšanas metodēs, Prof. Ķīša klīnika ir īstā vieta, kur vērsties zvīņēdes gadījumā. Klīniskie pētījumi nodrošina pacientu piekļuvi pie jaunākajiem medikamentiem un ārstniecības metodēm, sniedzot efektīvāko un vispiemērotāko terapijas kursu katram individuālajam gadījumam.

Pētījumi ir pierādījuši, ka tieši stress ir lielākais psoriāzes stimulētājs, ko var samazināt, izmantojot mūziku. Unikāls un īpašs pētījums prof. Ķīša vadībā ir par mūzikas medicīniskās rezonanses terapiju, kura teorētiskā daļu izstrādāja Vācijā, savukārt praktisko daļu – Latvijā. Skaņa ir garenviļņu svārstīšanās mehānisku vibrāciju forma – ietekmējot ķermeni caur svārstību rezonansi, tā sniedz atbalstu organismam aktivizēt iekšējos aizsardzības mehānismus un pašdziedināšanās resursus. Pētījums pierādīja, ka emocionālajiem faktoriem ir ārkārtīgi svarīga loma hronisko ādas slimību attīstībā. Salīdzinot ar kontroles grupu, kas neizmantoja magnētiskās rezonanses terapiju, pētījumā iekļautajiem slimniekiem samazinājās psoriāzes rādītāji un stress, un paaugstinājās laimes līmenis.

Piesakies vizītei pie izciliem profesionāļiem

Viens no svarīgākajiem psoriāzes ārstēšanas aspektiem ir veselīgs dzīvesveids un pozitīvisms, jo slimības laikā dermatologi sevišķu uzmanību pievērš pacienta emocionālajam stāvoklim, tāpat arī citām ārējām un iekšējām izmaiņām, kas vērojamas organismā. Prof. J. Ķīša klīnikas speciālisti palīdzēs, izveidojot individuālu, piemērotāko ārstniecības kursu. Zvanot +371 28699111 vai rakstot info@dermatologs.com, iespējams atgūt labu veselību un pašpārliecību!

Vairāk par šo tēmu:

Maigas rūpes par jaunu ādu

Kā jauniešiem rūpēties par savas ādas labsajūtu un izskatu, konsultē ģimenes ārste Inga Zemīte un uzņēmuma Carlen Hair Collection vadītāja Jolanta Reihmane. Visgludākā, maigākā āda

Lasīt »