šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Nenovēliet bērnam Golgātas ceļu

Līga Vīgante

Kad bērns iemācījies staigāt, viņu pieskatīt kļūst visai grūti. Visur viņam ir jābūt, viss jāredz, jākontrolē, ko dara citi. No ilggadējas darba prakses bērnu slimnīca zinu, ka ziemassvētku laiks un Jaunais gads ir ne tikai prieka un līksmes pilns, gadās ari nelaimes — aizdegas mazā rūķīša bārda, virtuvē tiek “nogaršots” etiķis. Labi, ja esat gudri un zinoši vecāki, kuri šādas situācijās neapjūk vai, vēl labāk, nelaimei vispār neļauj notikt.
Kas ir apdegums
Apdegums ir ādas, zemādas vai dziļāku audu bojājums. To var izraisīt dažādi apstākļi, piemēram, termiski — karsts ūdens vai tvaiki; ķīmiski — skābes; apdegumi ar liesmu, saules stariem u.c.
Apdegušo virsmu skaita procentos. Jo to vairāk, jo bīstamāks ir apdegums. Tomēr mēdz būt arī tā, ka procenti it kā ir nelieli, bet apdegums — dziļš, tad arī tas ir bīstams. Reizēm gadās, ka bērns ir applaucējies vai apdedzinājies, bet vecāki nospriež, ka nekas ļauns nav noticis, ar kādām smērītēm jāpasmērē, un būs jau labi. Tā nedrīkst darīt nekādā gadījumā! Bērns ir jāparāda ārstam. Neriskējiet ar sava bērna veselību un dzīvību.
Ko darīt, ja notikusi nelaime
Ja aizdegas apģērbs
Jaungada svinībās tiek dedzinātas svecītes, šautas raķetes un valda vispārēja līksmība. Ja jūsu mazulis piedalās šajās svinībās, uzmaniet, lai viņš atrastos pēc iespējas tālāk no atklātas uguns, jo bērna apģērbs var uzliesmot vienā mirklī. Rūķu bārdas, sniegpārsliņas un citus svētku aksesuārus nevajadzētu gatavot no viegli uzliesmojošiem materiāliem. Ja aizdegšanās tomēr notikusi, jāreaģē zibenīgi.
•    Palieciet cietušo zem tekoša ūdens! Ja tas nav iespējams, tad dzēsiet ar materiālu, kas tik viegli neaizdegas. Tā varētu būt vilnas sega vai kāds biezs audums. Nekādā gadījumā necentieties degošās drēbes raut nost.
•    Kad liesmas nodzēstas, ietiniet cietušo tīrā palagā un sauciet ārstu.
•    Bērns kādu laiku ir šoka stāvoklī un var par sāpēm arī nesūdzēties. Kad tas pāriet, sāpes ir stipras, tāpēc, kamēr ierodas ātrā palīdzība, iedodiet pretsāpju zāles, ievērojot to pareizās devas bērniem. Lai cik tas dīvaini liktos cilvēkam, kurš nav mediķis, apdegušam bērnam salst, tāpēc ietiniet viņu vispirms palagā un pēc tam segās.
Ja uzlīst karsta zupa
Parasti mīļākā vieta bērnam ir virtuve, tur svētku galdam top visādi gardumi. Taču virtuve ir arī tā vieta, kur visbiežāk mazais cilvēkbērns tiek pakļauts briesmām. Lai novērstu nelaimi, būtu vēlams nelaist bērnu virtuvē, kamēr darbojaties pie plīts. Ja tas nav iespējams, tad skatieties, kur liekat kāju vai sperat soli, jo bērns var nejauši pagadīties pa kājām. Katlu un pannu rokturus pagrieziet, lai mazais tos nevarēt aizsniegt. Kad klājat galdu, krūzes un šķīvjus lieciet tā, lai, sēžoties pie galda, bērns tos uzreiz nevarētu aizsniegt.
•    Ja bērns ir applaucējies, pirmais, kas jādara, jāpaliek cietusī vieta vai arī viss bērns zem tekoša auksta ūdens.
•    Nevajag stīvēt nost drēbes, tās var novilkt pēc tam. Bērnam sāp, viņš ir pārbijies, velkot drēbes nost, jūs viņam sagādāsiet vēl lielākas ciešanas.
•    Tad ielieciet viņu gultiņā, nomieriniet, silti sasedziet, novērtējiet situāciju.
•    Ja cietusi plaša ādas virsma, sauciet ārstu, ja nav tik traki, konsultējieties ar savu ģimenes ārstu, viņš pateiks, ko darīt tālāk.
•    Pagatavojiet bērnam kādu nomierinošu tēju vai iedot kādu sāpes remdējošu medikamentu.
Ja nejauši iedzerts etiķis
Kaut gan gurķu skābēšanas sezona ir jau garām, gribu pievērst jūsu uzmanību tādai lietai ka etiķim un etiķa esencei. Brīdī, kad tiek gatavots svētku mielasts, gadās, ka bērns ieskrien virtuvē un paķer pirmo, kas pa rokai un šķiet dzerams. Reizēm tas izrādās etiķis vai tā esence. Ja jums tāda lieta ir mājās, tad nolieciet to tik tālu un augstu, cik vien varat iedomāties. Nekad nepārlejiet etiķi traukā, no kura bērns vai pat pieaugušais gribētu remdēt slāpes. Ja jūs darbojaties ar šo garšvielu, piemēram, marinējot, un jūs pēkšņi sauc pie durvīm vai telefona, vispirms to nolieciet tā, lai bērns nevarētu aizsniegt vai dabūt. Šos šķidrumus vajadzētu uzglabāt aizslēdzama skapī vai, vēl labāk, neturēt mājās vispār.
Simptomi, kas liecina, ka bērns iedzēris etiķi, ir pastiprināta siekalošanās, raudulība, skāba smaka no mutes, bērns paliek sarkans un svīst.
Pirmā palīdzība: dodiet bērnam dzert ūdeni — jo vairāk, jo labāk, tad centieties bērnam izraisīt vemšanu vai izskalot kuņģi ar zondi un, protams, nekavējoties sauciet ārstu.
Iedzerot etiķi vai tā esenci, tiek apdedzināts barības vads un kuņģis. Barības vadam sadzīstot, tas sarētojas un var aizaugt pavisam. Lai tā nenotiktu, barības vadu bužē, t.i., ievada tajā dažāda resnuma zondes, kas paplēš barības vadu platāku, neļaujot tam sarētoties. Šāda ārstēšana ir sāpīga un ilgstoša. Ārsti šo laiku sauc par maza bērna Golgātas ceļu. Vai jūs arī savu bērnu gribētu pakļaut tādām mocībām?
Kā deg sērkociņš, skatieties kopā
Lielākiem bērniem, it sevišķi zēniem, ar laiku rodas interese ne vien par visu, kas saistīts ar tehniku, bet arī par visādiem eksperimentiem. Ja jūsu atvase izrāda šādas tieksmes, pārliecinieties, ka elektroierīces, kuras jūs pašreiz nelietojat, ir atvienotas no elektrības. Aerosoli, dezodoranti un, protams, arī sērkociņi ir jāglabā bērnam neaizsniedzamā vietā. Ļaujiet bērnam izmēģināt, kā deg sērkociņš jūsu klātbūtnē! Ziemassvētku brīdis ir kā radīts tam, lai būtu kopā ar bērnu un palīdzētu viņam gaiši soļot lielajā dzīvē.

Vairāk par šo tēmu:

Saules apdegumi un pārkaršana

Pat vislabāko nodomu vadītiem, cilvēkiem saulē mēdz pazust laika izjūta. Sekas mēs visi labi zinām – sarkana, sāpīga āda, nespēja naktī pagulēt. Mēdz būt arī

Lasīt »

Sauļošanās

Actinolin, Bepaderm G Saules darbība uz cilvēka organismu ir ļoti pakāpeniska un ilgstoša. Nelabvēlīgās sekas ir pamanāmas pat pēc vairākiem gadiem. No katras sauļošanās reizes

Lasīt »

Ieteikumi, uzturoties saulē

Uzturoties svaigā gaisā un veicot dažādas fiziskās aktivitātes dārzā vai sauļojoties pludmalē, nedrīkst aizmirst, ka pārmērīga uzturēšanās saulē var nodarīt kaitējumu veselībai. Saules starojums var

Lasīt »