šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Skaista, mitruma veldzēta āda

Inga Melberga

Ūdens ir cilvēka dzīvībai neaizstājama substance. Pietiekamam mitruma daudzumam ir teju vai noteicošā loma arī pievilcīga ādas izskata un labsajūtas veidošanā.

Ūdens koncentrācija dermā (ādas dziļākajā slānī) ir 60 – 70%, bet epidermas augšējos slāņos tā pamazām samazinās līdz 13%. Šāds ūdens saturs nodrošina ādas elastīgumu, labsajūtu un patīkamu izskatu, kā ari palēnina tās novecošanos. Turklāt āda ir ne tikai skaists apvalks, tā piedalās arī nozīmīgu organisma funkciju izpildē, Svīstot caur ādu izdalās šlakvielas, āda arī elpo – veic skābekļa apmaiņas procesu. Tā ir savdabīgs spogulis, kas liecina par cilvēka vispārējo veselības stāvokli, ēdienkarti un paradumiem. Bet tikai pietiekami mitrināta āda var izpildīt visas savas funkcijas un turklāt Izskatīties pievilcīga.

Kā pazīt dehidrētu ādu?
Āda, kas zaudējusi mitrumu, kļūst blāva un nespodra, trausla, nelīdzena un zaudē elastību. Tā šķiet kļuvusi plānāka, rodas velkoša sajūta, turklāt āda reaģē ar paaugstinātu jutību pret ārējiem faktoriem, vietām mēdz lobīties un ar laiku parādās daudz smalku krunciņu. Pārsvarā paaugstinātu ādas sausumu un jutību novēro sejas ādā, jo tā ir visvairāk pakļauta nelabvēlīgo faktoru iedarbībai. Cilvēkiem ar jutīgu jeb sensitīvu ādu ir samazināta ādas barjerfunkcija un āda aktīvāk reaģē uz ārējiem faktoriem, tostarp ārēji lietotiem produktiem (ādas kopšanas līdzekļiem) ar neirosensoru aktivitāti, kas izpaužas kā ādas diskomforts, sausums, nieze, savelkoša un dedzinoša sajūta, kā arī ādas apsārtums un lobīšanās. Taču svarīgi atcerēties, ka jutīgu ādu nevar uzskatīt par vienu no kontaktalerģijas izpausmēm. Ja veselības traucējumu, kas varētu izraisīt ādas sausumu, nav, laiks izvērtēt savu dzīvesveidu un veikt revīziju kosmētikas plauktiņā.

Pirmais solis – attīrīšana
Pat visdārgākie krēmi un maskas nelīdzēs, ja āda nebūs iepriekš attīrīta.
■ Netīrumus un dekoratīvo kosmētiku vislabāk noņemt ar pieniņa un tonika palīdzību. Ja bez nomazgāšanas ar ūdeni nav tīrības sajūtas, var lietot želejvelda vai krēmveida līdzekļus, kas jānoskalo ar ūdeni. Parasti tie gan paredzēti kombinētas vai taukainas ādas attīrīšanai. Arī pēc tam noteikti jālieto toniks, kas neitralizē ūdens iedarbību uz ādu un palīdz tai sagatavoties krēma uzsūkšanai. Acu kosmētikas noņemšanai jebkuram ādas tipam jebkurā vecumā nepieciešams speciāls līdzeklis.
■ Reizi nedēļā mājas apstākļos nepieciešama ādas papildu attīrīšana, izmantojot pīlingu. Sausai, jutīgai ādai vispiemērotākie ir pīlingi, kuri attīrošās funkcijas veic, pateicoties sastāvā esošajām aktīvajām vielām -enzīmiem vai augļskābēm, nevis mehāniskie. Šīs vielas ne tikai noņem sabiezējušo ādas raga slāni, bet arī veicina šūnu atjaunošanos. Savukārt taukainai, kombinētai ādai derēs skrubji – to abrazīvās daļiņas palīdz atbrīvoties no atmirušajām šūnām.
■ Tas pats attiecas uz ķermeņa ādas attīrīšanu. Reizi – divas nedēļā nepieciešams veikt pīlinga procedūras.
Ļoti efektīvi tās iedarbojas pirtī vai saunā, kad poras ir atvērtas un karstums veicina svīšanu.

Maskas un serumi
Mitrumu zaudējušai ādai mitrinošās maskas jālieto reizi nedēļā, lai maksimāli neilgā laikā atjaunotu un atsvaidzinātu tās stāvokli, veldzētu, atjaunotu mirdzumu un elastību. Mitrinošās maskas satur ekstraktus no diedzētiem graudiem, vīnogu kauliņiem, greipfrūta un ūdenszālēm, kas uzlādē šūnas ar enerģiju. Ja ir paplašinātas poras, tās maigi savelk lielas īpaši apstrādātu A un C vitamīnu devas. Šīs maskas var lietot arī jaunas ādas kopšanai – no 20 gadu vecuma. Savukārt pēc 30 – 35 gadiem organismā pakāpeniski samazinās estrogēnu un progesterona līmenis, kas izraisa ādas mitruma līmeņa samazināšanos, sausumu, kā arī kalogēna un elastāna samazināšanos. Aktīvās maskas satur koncentrētus 1i-tohormonus, kas līdzinās jaunību saglabājušiem sieviešu dzimumhormoniem, Fitohormonus visbiežāk iegūst no sojas, apiņiem, vīnogām, granātābollem, tie ir arī eļļās – riekstu, kukurūzas, palmu, olīvu, avokado un kviešu asnu dīgstos. Augu eļļas arī īpaši mitrina ādas dziļos slāņus. Ja maskas sastāvā ir glicerīns, tas izveidos nemanāmu aizsargkārtiņu, lai aizturētu mitrumu šūnās.
Serumi lietojami, lai atjaunotu ādu, galvenokārt periodos, kad notiek gadalaiku maiņa – kad āda Ir īpaši nogurusi, Serumi satur spēcīgas aktīvās vielas, tādēļ tos nelieto visu laiku, bet gan kūres veidā, parasti uzklājot pirms nakts krēma.

Krēms – mitrinošs un aizsargājošs
Mitrinošus, ādas tipam atbilstošus krēmus jālieto jau no pusaudža gadiem. Tie veicina ādas mitrināšanu, tādējādi aizkavējot grumbu rašanos, kas reizēm veidojas neatkarīgi no vecuma, bet gan mitruma trūkuma rezultātā. Dienas krēma galvenās funkcijas ir ādu mitrināt un aizsargāt no apkārtējās vides nelabvēlīgajiem faktoriem – brīvajiem radikāļiem, UV stariem. Parasti visu dienas krēmu sastāvā ir SPF aizsargfaktors, un bieži vien ražotājs to uz iepakojuma speciāli nenorāda. Pretnovecošanas krēmi aizkavē grumbiņu veidošanos un ir jālieto tikai pēc 35 gadu vecuma. Šie krēmi veicina kalogēnu veidošanos, baro ādu, padara to elastīgu.
Vasaras sezonā mitrinošie krēmi jālieto dienas laikā, naktī savukārt nepieciešams ādu pabarot ar vitamīniem, izvēloties barojošu krēmu. Ja ir tieksme uz izteiktu ādas taukošanos, barojošo krēmu var aizstāt ar mitrinošu.
Īpaša mitrinoša sastāvdaļa krēmos var būt termālais ūdens. Tas iesūcas ādas dziļākajos slāņos un atjauno zudušo mitruma līmeni. Pieejams arī izsmidzināms koncentrēts termālais ūdens, bagātināts ar mikroelementiem un īpaši mitrinošiem komponentiem, kas dziļi iesūcas ādā, To var lietot tonika vietā, no rīta – kā pamatu grimam, kā arī dienas gaitā, lai neitralizētu datoru radīto starojumu, gaisa kondicionieru un vēja izraisīto ādas sausuma sajūtu. Šis ūdens noder arī sportojot, lai atsvaidzinātu ādu. Turklāt uzsmidzinot tas sadalās sīkos pilienos, kas efektīvi iesūcas pat caur dekoratīvās kosmētikas slāni un nesabojā grimu.

Saulītē – ar aizsargfiltru
Kaitīgie saules stari – gan UVB, gan UVA – rada pastiprinātu ādas mitruma zudumu un imunitātes samazināšanos. To Iedarbības rezultātā parādās agrīnās novecošanas pazīmes, jo tiek bojātas epidermas šūnas, starpšūnu viela dermā, fibrobalasti un melanocīti (viela, kas rada iedeguma toni un patiesībā ir šūnu aizsargreakcija uz UV staru Iedarbību). Tieši saules staru ietekme ir galvenais ādas priekšlaicīgas novecošanas cēlonis jeb tā sauktā fotonovecošana, kas Iestājas ātrāk par normālu fizioloģisku novecošanu. Ikdienā atrodoties saulē, ārpus telpām, nepieciešami krēmi ar aizsargfiltru, sākot no SPF 12, bet, dodoties sauļoties, šis skaitlis var būt arī lielāks. Ja ir augsts aizsardzības faktors, tas nebūt nenozīmē, ka neveidosies iedegums. Gluži otrādi, lietojot kvalitatīvu saules sērijas kosmētiku, veidojas vienmērīgs, patīkams iedegums, turklāt āda tiek aizsargāta un mitrināta. Sauļošanās kosmētikai ir atsevišķi līdzekļi gan sejas, gan ķermeņa kopšanai. Kaut arī liela daļa aizsargkrēmu ir ūdensizturīgi, speciālisti iesaka tos uzklāt pēc katras peldes. Lai akcentētu iedegumu un nomierinātu ādu, ieteicams izmantot pēcsauļošanās līdzekļus. Tie satur daudz mitrinošu un antioksidējošu komponentu.
Solāriju cienītājiem jāatceras, ka, arī šādi sauļojoties, obligāti jālieto tieši šim mērķim radīta kosmētika, jo parastās saules alzsargsērijas nederēs,

Mitrinošas procedūras salonos
Ādas sausumam var būt daudz iemeslu. Skaistumkopšanas salonos tos iespējams diagnosticēt precīzi, izmantojot aparātdiagnostikas metodes, veicot ādas ultrasonoskopiju. Kaut arī reizi nedēļā āda tiek attīrīta ar pīlingu, reizi mēnesī nepieciešams veikt tās dziļāku tīrīšanu. Salonā to iespējams izdarīt, izmantojot tvaika procedūras, aktīvus augļskābes koncentrātus, īpašu aparatūru. Pēc dziļās tīrīšanas 3-4 dienas jāuzmanās no tiešas saules staru iedarbības, jo var veidoties pigmenta plankumi. Salonos tiek izmantoti profesionālie kosmētikas līdzekļi, kas ir koncentrētāki, un tādējādi to iedarbība ir efektīvāka. Svarīgi šos krēmus uzklāt ar pareizām kustībām, izmantojot masāžas tehniku. Ķermeņa ādas mitrināšanai tiek piedāvātas ietīšanas, talaso terapijas, ultraskaņas, limfodrenāžas un siltuma procedūras.
Kosmetologu apmeklēt ieteicams arī, ja gadījies gūt saules apdegumus. Parasti tie tiek ārstēti ar aļģu maskām, nomierinošiem, atvēsinošiem komponentiem. Pirmā palīdzība apdegušai ādai jāsniedz nekavējoties, lieliski palīdz ikvienam pieejami līdzekļi – rūgušpiena, jogurta, skāba krējuma maskas.

FAKTORI, KAS VEICINA MITRUMA ZUDUMU
Ādas dehidrācijai (mitruma zudumam) var būt vairāki iemesli – gan iekšējie, gan ārējie faktori.
Iekšējie faktori: iedzimta tendence uz pārāk sausu ādu, organisma novecošanās, hormonālie traucējumi, bioloģiskie, vielmaiņas procesi, kas ar vecumu palēninās, kā arī stress. Hormonālu izmaiņu rezultātā āda periodiski var kļūt sausāka pubertātes, menopauzes, kā ari grūtniecības laikā.
Ārējie faktori: ādas mitruma līdzsvaram nodarām pāri, lietojot uzturu, kas piesaista ūdeni (sāļi ēdieni, kafija), nepilnvērtīgu uzturu – uzņemot nepietiekamā daudzumā vajadzīgos vitamīnus un minerālvielas. Ādas mitruma līdzsvaram ļoti kaitē art straujas temperatūras maiņas, vējš, karstums un, protams, saules stari.

MITRINĀŠANAI – NE TIKAI KOSMĒTIKA
Lai organisms un arī āda justos labi, to nepieciešams nodrošināt ar vajadzīgo mitruma daudzumu, uzņemot ūdeni gan ar pārtiku, gan dzērieniem. Vasarā karstā laikā nepieciešams izdzert vismaz 2 litrus ūdens, vēlams, negāzētu. Veselībai un labsajūtai derēs art zāļu un zaļā tēja. Sulas gan ir lielisks vitamīnu un minerālvielu avots, tomēr slāpju veldzēšanai īsti nederēs. Lielā daudzumā tās var radīt kuņģa kairinājumu un nelabu dūšu. Jāatceras, ka šķidrums jāuzņem vienmērīgi dienas laikā, nebūtu ieteicams daudz dzert vakarā, pirms došanās gulēt, jo tad, šķidrumam uzkrājoties, var rasties tūska.

Vairāk par šo tēmu:

Maigas rūpes par jaunu ādu

Kā jauniešiem rūpēties par savas ādas labsajūtu un izskatu, konsultē ģimenes ārste Inga Zemīte un uzņēmuma Carlen Hair Collection vadītāja Jolanta Reihmane. Visgludākā, maigākā āda

Lasīt »