šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Kā rīkoties, ja transportā nomoka nelabums?

Igors Pļava

Nelabums ir problēma, kas bieži skar mazus bērnus, braucot automašīnās vai sabiedriskajā transportā. Tomēr nereti šī problēma saglabājas arī līdz pieaugušam vecumam, nepatīkamus brīžus sagādājot jebkura garāka pārbrauciena laikā vai pat braucienos pilsētas sastrēgumos. Par to, kā pārvarēt nelabuma sajūtu, dodoties ceļā, stāsta „BENU aptiekas” farmaceite Oksana Grīnberga.

Kādēļ rodas nelabums?

Nelabuma sajūta, kas rodas braucot transportā, tiek dēvēta par jūras slimību jeb kinetozi. Braucot transportā, neatkarīgi vai tā ir automašīna, kuģis, lidmašīna, cilvēka ķermenis tiek šūpots. Lai smadzenes noturētu vertikālā stāvoklī, tās balstās gan uz to, ko redz acis, gan ar vestibulārā jeb līdzsvara aparāta sniegto informāciju. Pie šūpošanas smadzenes apmulst, vestibulārais aparāts tiek sakairināts, un rezultātā rodas slikta dūša. Turklāt, ja vestibulārā aparāta kairinājums netiek novērsts, nelabums var izvērsties pat par ģīboni.

Visbiežāk ar nelabumu transportlīdzekļos saskaras bērni, jo to vestibulārā sistēma ir daudz jutīgāka, tomēr nelabums, braucot transportā, var saglabāties arī pieaugušā vecumā. Būtiskākais, kas jāatceras cilvēkiem, kurus skar šī problēma – pirms nelabuma lēkmes sākuma, krietni saasinās visas maņas. Līdz ar to, to konstatējot, cilvēks var būt drošs, ka tuvojas nelabuma lēkme. Ja iespējams, šajā brīdī varat braucienu pārtraukt un no transporta līdzekļa izkāpt. Tomēr, kā zināms, tas ne vienmēr ir iespējams, tāpēc noderīgi zināt dažādas metodes, kas pārbraucienus transportā var padarīt vieglākus.

Kā novērst nelabuma rašanos?

Cilvēkiem, kam piemīt jūras slimība, vēlams ieņemt transporta priekšējo vietu, kur vieglāk koncentrēties uz ceļa vērošanu, tāpat pilnīgi drošs līdzeklis pret nelabumu ir miegs. Noteikti nevajadzētu lasīt vai spēlēt telefona spēles. Tāpat arī skatīšanās pa sānu logiem var saasināt nelabuma rašanos. Arī pārēšanās pirms brauciena ir nevēlama. Tāpat sliktas dūšas rašanos var aizkavēt arī svaigs gaiss, kas īpaši būtiski karstā laikā.

Tomēr cilvēkiem, kuri ne reizi vien cietuši no jūras slimības simptomiem un, dodoties garākā pārbraucienā vēlas būt pavisam droši, „BENU aptieku” farmaceite Oksana Grīnberga iesaka medikamentus, kuri palīdzēs nodrošināties pret sliktu dūšu un citiem kinetozes simptomiem. Augu izcelsmes tabletes palīdzēs saglabāt labu pašsajūtu, novērsīs nelabumu un atvieglos gremošanas traucējumus, ieskaitot vēdera uzpūšanos, kā arī citus nelabuma simptomus, piemēram, galvas reiboņus, drebuļus un svīšanu. Drošībai var līdzi ņemt arī ingvera konfektes vai ingvera tēja.

Tā kā nelabumu rada vestibulārajai sistēmai radītais stress, novērst nepatīkamos simptomus var palīdzēt arī viegli nomierinošie līdzekļi, piemēram, baldriāni. Pozitīva iedarbība ir arī piparmētru tējai. Veģetatīvās sistēmas uzbudinājuma laikā, smadzenes prasa saldumu, tāpēc sākoties nelabuma lēkmei, var pasūkāt saldu konfekti vai košļāt saldu košļājamo gumiju. Turklāt arī košļāšanas un sūkāšanas process palīdz līdzsvarot vestibulāro aparātu.

Vairāk par šo tēmu: