Ko Bites Dod Cilvēkam

Igors Pļava

Bites ir saimēs dzīvojoši kukaiņi, kuru daudzveidīgā produkcija izmantojama cilvēka uzturam un veselības stiprināšanai. Visi biškopības produkti ir dabīgi un augstvērtīgi.

Biškopības produkti ir ar daudzām labvēlīgām īpašībām- no antibakteriālajām īpašībām līdz vitamīniem un minerālvielām – bišu produkti ir bagāti ar labvēlīgām sastāvdaļām, kas veicina cilvēku veselību. Tiem piemīt labas ārstnieciskās īpašības..

Putekšņi ir ziedaugu vīrišķās dzimumšūnas, ko bites vāc savam uzturam kā olbaltumiem bagātu barību. Veidojot putekšņu nastiņas, bites tiem pievieno nektāru un siekalas, kas bagātina putekšņus ar fermentiem un cukuru. Šūnās novietotās un bišu sablīvētās putekšņu nastiņas iekonservē, “iziet” pienskābo rūgšanu un veido vērtīgu uzturlīdzekli — bišu maizi. Abi šie putekšņu produkti noder kā bioloģiski aktīva, ātri iedarbīga uztura piedeva straujākai organisma fizisko spēku atjaunošanai. Lieliski noregulē vielmaiņu, kas ir par pamatu nostiprināt imūnsistēmu. Atkarībā no ziedputekšņu veida to sastāvs atšķiras un līdz ar to iedarbību var izcelt un piemeklēt lietotāja vajadzībām. Ja vēlaties piemeklēt sev piemērotāko ziedputekšņu sastāvu ir jāizgaršo vairāki atšķirīgas krāsas ziedputekšņu paraugi. Garšīgākie arī ir Jums piemērotākie ar vis atbilstošāko sastāvu. Piemēram tikai pieneņu putekšņiem {orandži} sastāvā ir ļoti daudz E vitamīna; augļu dārza putekšņiem {zaļi} vairāk B grupas seši vitamīni; rapšu putekšņiem {gaiši dzelteni} ir vismazāk vitamīnu, bet ir augšanas hormons un prakse pierādījusi ,ka vislabāk samazina holestarīnu; kārklu pūpolu putekšņi {koši dzelteni- dzeltenzaļgani} ir viss saldākie ar pretiekaisuma darbību, jo kārklos ir saliksilskābe. Bites ēdot putekšņu produktus spēj ražot bišu māšu peru pieniņu.

Bišu māsu peru pieniņš ir darba bišu galvas dziedzeru sekrēts, ar ko tās baro bišu māti, kas aktīvas dravošanas sezonā dienā spēj izdēt tik daudz oliņu, cik pati sver. Peru pieniņš nav medikaments, bet augstvērtīgs uzturlīdzeklis, kas satur olbaltumvielas (t.sk. visas neaizvietojamās aminoskābes), taukus, ogļhidrātus, minerālvielas, vitamīnus , fermentus, sievišķos hormonus. Tam piemīt bakteriostatiskas īpašības. Propoliss ir bišu ievākts, aromātisko augu izcelsmes produkts, kas satur sveķus, balzāmus, vasku, ēteriskās eļļas un organiskās skābes.

Propoliss darbojas kā dezinficētājs un pretsāpju līdzeklis, jo tam piemīt spēcīgas antibakteriālas īpašības — tas spēj mazināt iekaisumu, pastiprina organisma imunitāti. Latvijā ir plaša pieredze propolisa lietošanā pie plaušu un bronhu slimībām, zobu sāpēm un mutes dobuma iekaisumiem.


Vasks ir bišu vaska dziedzeru produkts, ko bites ražo ēdot trīs reizes vairāk medu. To plaši izmanto vairāk nekā 40 tautsaimniecības nozarēs, tai skaitā medicīnā, kosmētikā u.c.
Bišu inde ir bites indes dziedzeru produkts, kas tiek izmantots medicīnas preparātu gatavošanai.

Medus dabīgais saldinātājs, kas piedāvā daudz vairāk nekā vienkārši garšas baudu.  Tas ir higiēnisks un vērtīgs diētisks produkts ar augstu kaloritāti. Medus satur vielas, kam ir fizioloģiska un profilaktiska nozīme cilvēka organismā. Galvenā sastāvdaļa ir viegli izmantojami ogļhidrāti. Pēc fermentu satura medus ieņem vienu no pirmajām vietām pārtikas produktu vidū. Medus mikroelementus organisms uzņem viegli. Medus ir piesātināts ar antioksidantiem, kas ir ķīmiskas vielas, kas palīdz novērst šūnu bojāeju, cīnoties pret brīvajiem radikāļiem. Antioksidanti ir saistīti ar dažādām veselības labvēlīgām īpašībām, tostarp iekaisuma mazināšanu un slimību profilaksi. Medū esošie enzīmi un vielas, var palīdzēt organismam cīnīties pret baktērijām un infekcijām. Senatnē to izmantoja, lai ārstētu brūces un veicinātu dzīšanu.

Baudot dažādus medus veidus un sajūtot garšas atšķirības var izceļot cauri Latvijas dabas dažādībai. Medu raksturojot iedala grupās: Gaišais { maigais} medus- pieprasītāks starp bērniem, lielisks saldinātājs un droši alerģiskiem cilvēkiem; tumšais{stiprais} lapu vai meža medus iecienītāks starp senioriem , ir piesātinātāks ar mikro elementiem; dažādu dzeltenu toņu {dažādu ziedu} medus, kas var dalīties skābenos un rūgtenos- tiem piemīt labas ārstnieciskās īpašības it īpaši ja no viena auga nektāra bites nogatavinājušas medū!

Siltā glāze piena ar medu pirms gulētiešanas var veicināt relaksāciju un labu miegu. Medus tiek izmantots arī skaistumkopšanā: tā mitrinošās īpašības padara to par ideālu sastāvdaļu sejas maskām un matu kondicionieriem. Tas palīdz saglabāt ādu mitru un maigu, kā arī stiprina matus un piešķir tiem dabisku spīdumu.

Arī jaunāko praktisko pētījumu rezultāti paskaidro (Doc. dr. A. Amšiejus lekcija 02.2019.), kādā veidā ārstēšanās laikā lietots medus var palīdzēt. Secināts, ka daļa zāļu aktīvās vielas organismā pilnībā neuzsūcas un tiek izvadīta, bet, ja medikamentam tiek uzdzerts silts medus ūdens, tā efektivitāte ir par 60% lielāka. Tas pats attiecas uz ārstnieciskām tējām. Doktors salīdzina : cik varēsiet pastāstīt par svešu pilsētu pats braucot pie stūres un cik, ja brauksiet ar taksi, kurš aizvedīs jūs , kur nepieciešams.

Lai arī medum piemīt daudzas pozitīvas īpašības, ir grūti to lietot pa daudz, jo tikai dabīgā medus ēšanas brīdī ir sajūtama robeža, kas neļauj vairāk ieēst. Neaizmirsīsim, ka dažreiz biškopības produkti var būt arī alergēns, tāpēc pirms iekļaujat medu vai bišu produktus savā ikdienas uzturā vai skaistumkopšanas rutīnā, ieteicams sākt ar nelielām devām, it īpaši, ja jums ir kādas hroniskas slimības vai alerģijas. Medus ir ne tikai salds baudas avots, bet arī dabisks veids, kā rūpēties par savu veselību un labklājību.

Medus un citi biškopības produkti ir lielisks veids, kā nostiprināt savu veselību!

SIA Meduspils bišu medus ir vairākkārt godalgots dažāda mēroga medus konkursos. To skaitā Rīga Food; profesionālo biškopju saietos; Medus dienās; Maizes, piena, medus svētkos. Meduspils bites medu sāk vākt jau aprīlī ar pirmajiem pūpolu un blīgznu ziediem, ceļu turpinot pāri pieneņu pļavām un liepu alejām līdz pat sila viršu rudenīgajiem mētrājiem.

SIA Meduspils

Tālr. 294 97 903
E-pasts: meduspils@inbox.lv

https://meduspils.lv/ https://meduspils.lv/kur-nopirkt/

Atsauces

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5815988/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5406168/
https://www.nature.com/
https://bior.lv/sites/default/files/inline-files/Medus%20atskaite%202021.pdf

Vairāk par šo tēmu:

Lienas Medus

Medus ir vispopulārākais biškopības produkts, kas izsenis lietots gan uzturā, gan ārstniecībā. Medus kā tonizējošs, vispārēji spēcinošs līdzeklis, tautas medicīnā plaši pielietots elpošanas ceļu slimību

Lasīt »