šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Ūdens – jūsu veselībai

Īra Balode

Daudzas reizes ir dzirdēts un lasīts, ka dienā jāizdzer sešas līdz astoņas glāzes ūdens.

Ja tas arī ir pamatots atzinums un to pieņem lielākā daļa cilvēku, jūs to droši vien nedarīsit un atrunāsities, minot dažādus iemeslus: man vispār negaršo ūdens, nevaru atcerēties, tas nav ērti. Nav arī īpašas vajadzības, jūs domājat, jo tas neietekmēs jūsu veselību. Taču bez ūdens vispār nav iespējams izdzīvot. Daudzās aptaujās noskaidrots, ka vairākums cilvēku neuzņem pietiekami daudz šķidruma.
Lai saprastu, cik liela ir ūdens nozīme, jums jāzina, ko tas dara jūsu organismā. Paņemiet lielu, pilnu glāzi ūdens un lasiet vien tālāk!
Jūsu organismā ir apmēram 70–80% ūdens. Jūsu smadzenēs ir 85–90% ūdens, jūsu asinīs – 80% ūdens, un arī jūsu muskuļaudi satur apmēram 70% ūdens. Katra orgānu sistēma ir tieši atkarīga no ūdens. Ūdens loma patiešām ir iespaidīga, jo tas:
* regulē ķermeņa temperatūru,
* izvada šlakvielas,
* šūnām piegādā barības vielas un skābekli,
* šķīdina vitamīnus, minerālvielas un citas barības vielas, lai šūnas var tās izmantot,
* samazina nieru un aknu slodzi, izvadot indīgas vielas,
* novērš aizcietējumu veidošanos.
Ūdens trūkums organismā var izraisīt dehidratāciju (organisma izžūšana).Šāds stāvoklis ir sevišķi bīstams maziem bērniem un veciem cilvēkiem.
Ūdens ne tikai nodrošina jūsu organisma ritmisku un mierīgu darbību, tas var aizkavēt dažu slimību rašanos. Cilvēkiem, kam veidojas nierakmeņi, ieteicams lietot vairāk šķidruma. Ūdens pastiprināti jāuzņem akūtas un hroniskas saindēšanās gadījumā, slimojot ar aknu un žultsvadu slimībām u.c.
Diennaktī organisms zaudē līdz diviem litriem šķidruma ar sviedriem, elpošanu, urīnu u.tml. Zaudētā šķidruma daudzums jāatjauno.
Sešas, astoņas glāzes ūdens diennaktī – tas ir optimāls daudzums. Kādam cilvēkam tas būs pilnīgi pietiekami vai pat par daudz, citam – nepietiekami. Fiziskā aktivitāte, ķermeņa masa, klimatiskie apstākļi noteikti ietekmēs ūdens patēriņu. Pat ja uzskatāt sevi par veselu un jūsu veselību pašreiz nekas neapdraud, tomēr tikai pietiekami liels ūdens daudzums uzturēs un nodrošinās jūsu labsajūtu un veselību. Tāpēc vajadzētu
* iedzert glāzi ūdens no rīta un vakarā pirms iešanas gulēt,
* vismaz vienu kafijas pauzi darba laikā aizvietot ar ūdens pauzi.
Ja esat lietojis tādas dehidratējošas vielas kā kafija vai alkohols, lieka ūdens glāze nāks tikai par labu.  √

Vairāk par šo tēmu:

Maigas rūpes par jaunu ādu

Kā jauniešiem rūpēties par savas ādas labsajūtu un izskatu, konsultē ģimenes ārste Inga Zemīte un uzņēmuma Carlen Hair Collection vadītāja Jolanta Reihmane. Visgludākā, maigākā āda

Lasīt »