Izgatavošana un pielietojums estētiskajā zobārstniecībā
Sertificēts zobārsts Aleksands Makarovs
- Pirmās gaitas estētiskajā zobārstniecībā uzsāka 2009 gadā.
- Darba pieredze trīs dažādās valstīs – Latvijā, Igaunijā un Krievijā
- Pirms kļuva par zobārstu strādāja par kāzu fotogrāfu. Tagad šīs fotografēšanas zināšanas pielieto darbā ar pacientiem
- Viens no pirmajiem zobārstiem, kas Latvijā ieviesa DSD (Digital Smile Design) programmu
- Kvalifikācijas paaugstināšanu veicis ASV, Vācijā, Lielbritānijā, Austrijā, Krievijā un Dienvidkorejā
- Tagad specializējas estētiskajā zobārstniecībā, implantācijā un ķirurģijā
Sertificēta zobu tehniķe Elīna Rubeze-Upīte
- Pirmās gaitas estētiskajā zobārstniecībā uzsāka 2008 gadā
- Pirmos divus gadus specializējās darbā ar plastmasas izņemamajām protēzēm un kompozītmateriālu
- Kvalifikācijas paaugstināšanu veikusi Itālijā, Igaunijā un Vācijā
- Brīvajā laikā aizraujas ar fotografēšanu un gleznošanu
- Tagad specializējas augstas kvalitātes estētisku bezmetāla konstrukciju izgatavošanā (e.max, non-preap venīri, cirkonijs, estētiskas totālās protēzes)
- Kopš 2015. gada pieder sava zobārstniecība un zobu tehniskā laboratorija Amberdent Clinic
Vairums pacientu pat pie objektīvi veseliem zobiem izjūt diskomfortu un kautrējas par savu smaidu, no kā izriet arī smaidīšanas komplekss. Dažkārt situāciju ir iespējams uzlabot ar ortodontiskas ārstēšanas palīdzību, taču ne vienmēr šādas ārstēšanas rezultāts ir apmierinošs. Tieši šādiem zobārstniecības gadījumiem ir rasts risinājums, kas ne tikai būtiski uzlabo zobu formu, bet arī nekaitē dabīgajiem zobiem. Šajā materiālā apskatīsim konkrētu klīnisku gadījumu, kurā uzlabojumi tiek veikti ar keramikas venīriem bez zobu preperēšanas.
Visu materiālā aprakstīto ārstēšanu un zobu protēžu izgatavošanu veic materiāla autori zobārsts Aleksandrs Makarovs un zobu tehniķe Elīna Rubeze-Upīte.
Izskatot šādu protezēšanas veidu, jāievēro tā galvenie priekšnoteikumi:
- zobiem ir jābūt intaktiem,
- ir nepieciešama dabīgo zobu formas vai nelielas krāsas izmaiņa;
- dabīgie zobi nedrīkst būt plombēti;
- pirms protezēšanas uzsākšanas jāizgatavo un jāpielaiko zobu uzvaskojums;
- piemērots pacientiem ar I un II clases sakodienu.
Mūsu klīniskā gadījuma pacients ir 28 gadus veca sieviete, kas ikdienā strādā vadošā amatā, kurā svarīgs ir reprezentatīvs tēls. Diemžēl diastēmu un smaganu smaida dēļ viņai bija liels komplekss, kas apgrūtināja komunikāciju ar kolēģiem un sadarbības partneriem.
Veicot pacienta analīzi DSD (Digital Smile Design) programmā, mēs konstatējām, ka pacientei ortodontiskā ārstēšana nedos vēlamo estētisko rezultātu. Šajā situācijā izvēlējāmies pacientei vissaudzīgāko metodi — venīrus bez zobu preparēšanas. Digitālā izpēte arī parādīja, ka estētiska rezultāta iegūšanai ir jāveic zobu pagarināšana uz smaganas rēķina un zobu apjoma palielināšana ar venīriem.
Zobu protezēšanas procesu uzsākām ar pirmreizējiem nospiedumiem un sejas loka noņemšanu diagnostiskajam uzvaskojumam. Sejas loka pielietošana estētiskajā protezēšanā ir obligāta.
Zobu uzvaskojuma laikošana un foto analīze ir būtisks priekšnosacījums labam protezēšanas plānošanai. Šajā posmā tika veikta zobu formas un krāsas saskaņošana ar pacientu.
Pēc uzvaskojuma laikošanas pacientam tiek veikta pacientei smaganas korekcija atbilstoši iepriekš izstrādātai DSD programmas skicei un izgatavotajam izvaskojumam. Uzreiz pēc smaganu korekcijas tika likti pagaidu venīri smaganas profila izveidei. Svarīgi ir smaganas dzīšanas procesam paredzēt vismaz 3 nedēļas.
Process tiek turpināts ar silikona nospieduma noņemšanu, un to nogādi zobu tehniskajā laboratorijā venīru izgatavošanai. Zobu nospiedumi tiek noņemti ar retrakcijas diegiem.
Zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavots modelis un nodublēti stabiņi no ugunsizturīgā materiāla. Dublēšanai var izmantot Giroform vai kādu citu alternatīvu dublēšanas sistēmu.
Pēc stabiņu dublēšanas tiek turpināts ar keramikas klāšanu uz tiem. Elīnas Rubezes-Upītes skatījumā, vislabāk izmatot laukšpata keramiku, jo tā garantē lielisku estētiku un dabīgu caurpīdīgumu – kā dabīgam zobam. Turklāt ar to ir iespējams panākt minimālu venīra biezumu – vietām līdz pat 0,1 mm. Mūsu gadījumā mēs izmantojām REOX keramiku.
Rezultātā pēc keramikas izcepšanas un noņemšanas no stabiņiem (ar smilšu strūklas palīdzību) laboratorijā tiek iegūti ļoti plāni keramikas venīri, kuru biezums vietām sastāda tikai 0,1 mm.
Laboratorijā izgatavoto venīru fiksācija tiek uzsākta ar zobu izolēšanu ar koferdamu un PTFE, pēc kā zobi tiek apstrādāti ar smilšu strūklu (50 mikroni) un ortofosforskābi, lai palielinātu cementēšanas virsmu.
Aprakstītajā gadījumā izmantojām hidrofluorskābi virsmas palielināšanai un ortofosforskābi kodināšanas laikā radīto sāļu noņemšanai. Pašas cementēšanas laikā tiek cementēts katrs zobs atsevišķi. Šajā gadījumā tika izmantots Variolink Estetic gaismā cietējošs cements. Zobi tiek izolēti ar glicerīnu, lai nepieļautu kompozīta cementa sajaukšanos ar gaisu.
Rezultāts. Skaists un estētisks smaids. Pacients tiek atbrīvots no kompleksiem un tiek pacelta viņa pašpārliecinātība. Būtiskākās šāda veida protezēšanas priekšrocības ir dabīgo zobu nepreperēšana un minimāla mīksto audu bojāšana.
Autoru skatījumā, veicot zobu protezēšanu ar nepreperātajiem venīriem, ir jāņem vērā šādi faktori:
- venīri ir īpaši trausli,
- ir pieļaujamas tikai nelielas venīru korekcijas,
- ir nepieciešama piemērota pacientu atlase,
- būtiska ir pacienta estētiskā analīze un precīzs uzvaskojums pirms protezēšanas uzsākšanas.