Gaisa attīrītājs – tā ietekme uz veselību

Igors Pļava

Vēl nesenā pagātnē gaisa attīrītāji nebija tik izplatīti kā tagad. Atziņa, ka gaisa kvalitāte iekštelpās ir ļoti svarīgs faktors cilvēku veselībai un labklājībai,  globāli aktualizējās pandēmijas laikā. Jaunā situācijā tika meklēti efektīvi, gaisa kvalitāti uzlabojoši risinājumi, kas infekcijas izplatīšanos ne tikai ierobežotu, bet arī pēc pandēmijas turpinātu rūpētos par iekštelpu gaisa kvalitāti. Šobrīd pieprasījums pēc gaisa attīrītājiem ir stabili augošs, un tas nozīmē, ka cilvēkiem patiesi rūp, cik kvalitatīvu gaisu viņi elpo.

Nav noslēpums, ka gaiss, ko elpojam telpās, ir krietni piesārņotāks nekā ārpus tām. Mājas gaisā var būt dažādi piesārņotāji, kuru klātbūtne var veicināt dažādas elpošanas ceļu infekcijas, alerģijas, astmu un citas veselības problēmas. Minēsim dažus no tiem:

  • Pelējuma sporas

Pelējuma sporas, kas ir bīstams alergēns, lielākā vai mazākā daudzumā atrodas visur gaisā. Īpaši labvēlīgos apstākļos, kas ir siltums, mitrums, tumsa un barības vielām bagāta vide, no sporām attīstās pelējuma sēnīte, kura tālāk atkal vairojas ar sporām.

  • Dzīvnieku spalvas un atmirušās ādas šūnas
  • Tabakas dūmi

Tabakas dūmu piesārņojums nokļūst mājas vidē ar apģērbu un matiem.

  • Ķīmiskie izgarojumi

Daži mājsaimniecības produkti, piemēram, tīrīšanas līdzekļi, krāsvielas, laka, spirta izstrādājumi un citi, var izstarot kaitīgas ķīmiskas vielas gaisā, veidojot ķīmisko piesārņojumu.

  • Formaldehīds

Formaldehīda sveķi tiek izmantoti mēbeļu un dažādu sadzīvē izmantojamu polimēru ražošanā. Ja ražošanā nav ievērots tehnoloģiskais režīms, formaldehīds no šiem materiāliem var laika gaitā izdalīties, radot iekštelpu gaisa piesārņojumu.

  • Aerosoli un smaržas

Daži aerosoli, smaržas un aromātiskie produkti var saturēt toksiskas vielas, kas var negatīvi ietekmēt gaisa kvalitāti.

  • Putekļi un putekļu ērces

Mājas putekļu ērcītes mūsu klimatā ir galvenais astmas un alerģisko iesnu izraisītājs.

Divas atšķirīgas ierīces  – gaisa attīrītāji un gaisa jonizatori, uzlabo iekštelpu gaisa kvalitāti.

Gaisa jonizatori

Gaisa jonizatori telpā atjauno pozitīvo un negatīvo jonu līdzsvaru. Gaisa jonizatori ģenerē negatīvos jonus, kas piesaista pozitīvi lādētas daļiņas, piemēram, putekļus un citas gaisu piesārņojošas daļiņas un tās neitralizē. Telpā tādējādi atjaunojas vitāli svarīgais balanss, un gaisa kvalitāte sāk līdzināties dabiskajai videi – meža, jūras, lauku gaisam.

Gaisa attīrītāji

Gaisa attīrītāju uzdevums ir gaisa piesārņotājus izolēt un likvidēt. To nodrošina dažādas tehnoloģijas, piemēram, mehāniskie un aktīvās ogles filtri, UV gaisma. Mehānisku filtru sistēmas, piemēram, HEPA filtru sistēmas, spēj no gaisa izķert esošas putekļu daļiņas un alergēnus. Aktīvās ogles filtri var absorbēt kaitīgas ķīmiskas vielas un smakas. UV gaisma iznīcina mikroorganismus.

Gaisa attīrītājiem (meklējiet 220.lv e-veikalā) ir lielāka tehnoloģiskā dažādība, kā tie darbojas un kādu piesārņojumu likvidē.

Mērķis, iegādājoties kādu no šīm ierīcēm, ir skaidrs – tīrs, nekaitīgs gaiss iekštelpās, taču, kā pārliecināties, ka gaisa attīrītājs veic savu funkciju?

  • Mērījumi

Lielākā daļa gaisa attīrītāju ir aprīkoti ar sensoriem, kas mēra gaisa kvalitātes rādītājus, piemēram, CO2 līmeni, gaisa mitrumu, putekļu daļiņas un citus piesārņotājus. Jūs varat regulāri pārbaudīt šos rādītājus.

  • Gaisa kvalitātes mērītājs

Iegādājieties alternatīvu mērītāju, kas uzrādīs precīzus datus un kliedēs šaubas par gaisa kvalitāti.

  • Vizuālais novērtējums

Regulāri pārbaudiet gaisa attīrītāja filtru un vizuāli novērtējiet tā darbības efektivitāti.

  • Veselības uzlabojumi

Ja izmantojot gaisa attīrītāju, cilvēki sāk justies labāk, samazinās alerģijas simptomi, galvassāpes, nogurums vai citas problēmas, tas ir drošs pierādījums uz attīrītāja pozitīvo ietekmi uz gaisa kvalitāti.

Vairāk noderīgas informācijas, kā pārbaudīt gaisa kvalitāti mājās un birojā, varat atrast šeit.

Vairāk par šo tēmu: