Finansiālā labklājība neaprobežojas ar naudas pelnīšanu – tas ir daudzu faktoru kopums. Lasiet un uzziniet Sortter finanšu platformas un kredītu salīdzināšanas rīka izstrādātāju apkopotus principus, kurus savā dzīvē pielieto finansiāli veiksmīgi cilvēki!
1. princips: vajadzību un vēlmju atšķiršana
Bieži vien lielu daļu no mājsaimniecības izdevumiem sastāda pirkumi, bez kuriem varētu iztikt, un nereti pie vainas ir nespēja noteikt prioritātes. Prioritāšu augšgalā ir jābūt vajadzībām un saistībām:
- pārtika un mājoklis;
- izdevumi veselībai un transportam;
- apģērbs;
- darbam nepieciešamās ierīces un pakalpojumi;
- kredītu un rēķinu apmaksa;
- drošības spilvens jeb uzkrājumi). Viss pārējais, kas neietilpst šajā kategorijā, ir vēlmes, un tām jālieto tikai brīvie līdzekļi. Vajadzības un vēlmes jāspēj atšķirt arī gadījumos, kad tiek veikts kāds dārgāks pirkums. Piemēram, ja jums vajadzīgs auto, ar kuru ikdienā pārvietojaties uz un no darba/veikala, nav nepieciešams iegādāties modeli ar dažādām ekstrām un jaudīgu dzinēju, kas patērēs daudz degvielas. Svarīgi arī izvēlēties ģimenes modelim piemērotu mājokli, kura iegāde un uzturēšana nerada pārāk lielu slogu.
2. princips: tālredzīga brīvo līdzekļu izmantošana
Uzkrājumiem nebaltām dienām ir jābūt pieejamiem vienmēr, un eksperti iesaka izveidot drošības spilvenu vismaz 3-6 mēnešalgu apjomā – tā varēsiet būt drošs, ka darba vai darbaspēju zaudēšanas gadījumā kādu laiku būs iespējams dzīvot bez stresa un aizņemšanās. Kad pietiekami liels drošības spilvens izveidots, atlikušo naudu nepieciešams investēt; to turot bankas kontā vai zeķē, jūs zaudējat iespēju ar brīvo līdzekļu palīdzību pelnīt. Arvien mazāka peļņa tiek piedāvāta, naudu noguldot krājkontā, taču pastāv daudz citu opciju – nekustamā īpašuma iegāde un izīrēšana (pat ar hipotekārā kredīta starpniecību iegādāts nekustamais īpašums apmaksās “pats sevi” jūsu labā), uzņēmumu akciju vai valūtu tirdzniecība, ieguldīšana pensiju 3. līmenī, u. c. Praktiski vienmēr strādā nosacījums – jo mazāks risks, jo mazāka peļņa, un pretēji. Izvēloties riskantākus ieguldījumus, eksperti ieguldījumu portfeli iesaka diversificēt jeb sadalīt.
3. princips: laicīga problēmu novēršana
Dzīvē nemitīgi saskaramies ar dažādām problēmām – rodas veselības likstas vai bojājumi un avārijas situācijas mājoklī, saplīst automašīna vai sadzīves tehnika. Visas nosauktās problēmas lielākoties iespējams novērst preventīvi, veicot regulāras veselības pārbaudes, ievērojot ražotāja instrukcijas automašīnas un elektroierīču ekspluatācijai un parūpējoties par dažādu defektu novēršanu mājoklī, tiklīdz tie parādījušies. Šāda pieeja ļauj visas problēmas novērst savlaicīgi, ieguldot mazāk līdzekļu, tāpēc, ja ar iekrājumiem defektu novēršanai nepietiek, optimāls risinājums ir aizņemšanās. Pirms tam jāsaprot, kurš no visiem finanšu pakalpojumiem ir konkrētajai situācijai piemērotākais, bet otrais solis ir kredītu salīdzināšana. Šādu iespēju piedāvā kredītu salīdzināšanas platforma Sortter.lv.
4. princips: rūpēšanās par pozitīvu kredītvēsturi
Kredītvēsturi ietekmē ne vien kredītmaksājumu, bet arī rēķinu apmaksas disciplīna, tāpēc ikviens maksājums jāveic laicīgi. Lai izvairītos no situācijām, kad rēķinu esat aizmirsis apmaksāt, varat izmantot banku piedāvātos automātiskos maksājumus, savukārt gadījumos, kad veikt maksājumu noteiktajā termiņā vai apjomā nav iespējams, nekavējoties sazinieties ar kredītdevēju vai pakalpojuma sniedzēju, lai vienotos par abām pusēm piemērotāko risinājumu. Sabojāta kredītvēsture nozīmē neizdevīgākus nosacījumus, piesakoties finanšu pakalpojumiem, vai pat šādu pakalpojumu atteikšanu.
5. princips: nemitīga sevis pilnveidošana
Darba tirgus šobrīd ir ļoti mainīgs, un svarīga ir spēja tam pielāgoties, sevi pilnveidojot kursos, apmācībās, semināros, un citos veidos. Ne mazāk būtiski ir sekot līdzi tendencēm nozarē, kurā strādājat, kā arī izmaiņām nodokļu politikā, lai spētu uz tām operatīvi reaģēt – nereti tas nozīmē ietaupījumu vairāku simtu vai pat tūkstošu eiro apmērā.