Vēsturiskas kāršu spēles

Igors Pļava

Jau kopš seniem laikiem cilvēki ir aizpildījuši brīvo laiku dažādām galda spēlēm, kas apmierina cilvēku psiholoģisko vajadzību pēc darbošanās un emocijām, jo labāk šī vajadzība tiek apmierināta dažādu kultūru kontekstā, jo populārāka kļūst spēle.

Ir daudz vēsturisku kāršu spēļu, kuras cilvēki ir spēlējuši gadsimtiem ilgi. Viena no populārākajām kāršu spēlēm ir Go Fish, kas radās Ķīnā Tang dinastijas laikā. Šī spēle 14. gadsimta beigās tika ievesta Eiropā, un ātri vien kļuva par iecienītu izklaidi gan muižnieku, gan vienkāršo iedzīvotāju vidū. Vēl viena labi zināma vēsturiska kāršu spēle ir Cribbage, kas pirmo reizi minēta 1630. gada angļu grāmatā “The Compleat Gamester”. Šī spēle, visticamāk, radās Nīderlandē un ātri izplatījās visā Eiropā un galu galā arī Amerikā. Mūsdienās ir daudz dažādu šo divu spēļu variāciju, kā arī daudzas citas vēsturiskas kāršu spēles, kuras joprojām spēlē cilvēki visā pasaulē, tāpat kā online kazino.

Vēsturisku kāršu spēļu, kuras cilvēki ir spēlējuši gadsimtiem ilgi, vidū ir arī bridžs, pokers, blekdžeks un citas. Katrai spēlei ir sava unikālā vēsture un noteikumi, kas padara to spēlēšanu interesantu un aizraujošu. Daudzas no šīm spēlēm ir ļoti populāras, un nepārtraukti tiek radītas jaunas to variācijas.

Bridžs

Kāršu spēle, kuras pirmsākumi meklējami 17. gadsimta beigās Itālijā, bet pirmais reģistrētais gadījums, kad to spēlēja, bija Anglijā. Spēlē piedalās četri spēlētāji, katrs no tiem izmanto standarta 52 kāršu komplektu. Bridžs ir ļoti stratēģiska spēle, un, lai gūtu panākumus, tajā ir ļoti daudz taktiskās domāšanas.

Pokers

Vēl viena populāra kāršu spēle, kurai ir sena vēsture. Tiek uzskatīts, ka tās pirmsākumi meklējami Ķīnā, bet pirmais reģistrētais gadījums, kad to spēlēja, bija 1829. gadā Ņūorleānā. Šo spēli spēlē ar standarta 52 kāršu komplektu, un tās mērķis ir uzvarēt naudu, liekot likmes uz savu kombināciju vērtību.

Blekdžeks

Kāršu spēle, kas pirmo reizi tika reģistrēta Francijā 1792. gadā. Tiek uzskatīts, ka tās pirmsākumi meklējami Spānijā, bet pirmais reģistrētais gadījums, kad tā tika spēlēta, bija Francijā. Šo spēli spēlē ar standarta 52 kāršu komplektu, un tās mērķis ir gūt punktus, veicot trikus, un uzvarētājs ir spēlētājs, kuram spēles beigās ir visvairāk punktu.

Go fish

Spēles mērķis ir savākt pēc iespējas vairāk kāršu “grāmatu”. Grāmata ir četras vienādas kārtis. Uzvar spēlētājs, kuram spēles beigās ir visvairāk grāmatu.

Sākumā katram spēlētājam tiek izdalītas septiņas kārtis, kas ir uz leju. Atlikušās kārtis novieto uz galda pa vidu starp spēlētājiem. Pirmais spēlētājs apgriež savu augšējo kārti un noliek to galda vidū. Otrs spēlētājs rīkojas tāpat. Ja abas kārtis sakrīt (piemēram, divas dāmas), tad pirmais spēlētājs šīs kārtis paņem un noliek malā. Tad viņš veic vēl vienu gājienu, apgriežot vēl vienu kārti no savas kaudzītes un noliekot to galda vidū.

Ja abas kārtis nesakrīt, tad pirmajam spēlētājam ir “jāķer zivis”, paņemot kārti no kaudzes centrā un pievienojot to savai kaudzei. Pēc tam savu kārtu veic otrs spēlētājs. Tā tas turpinās, līdz viens spēlētājs ir paņēmis visas četras konkrētās kārtis, un tad viņš sauc “grāmata!” un noliek šīs kārtis malā. Tad spēle tiek atsākta no jauna, un katram spēlētājam tiek izdalītas vēl septiņas kārtis. Ir vairāki spēles varianti, kas var tikt spēlēti, lai spēlei piešķirtu papildu jautrības elementus. Viens no šādiem variantiem ir piešķirt bonusa punktus par noteiktām kāršu kombinācijām.

Cribbage

Cribbage ir kāršu spēle, ko spēlē ar īpašu kāršu komplektu. Šo spēli parasti spēlē divi līdz četri spēlētāji, taču to var spēlēt arī vairāk cilvēku. Spēles mērķis ir gūt punktus, izspēlējot noteiktas kāršu kombinācijas. Spēlē uzvar spēlētājs, kurš gūst visvairāk punktu.

Pastāv dažādi veidi, kā iegūt punktus. Viens no veidiem ir izveidot noteiktas kāršu kombinācijas, ko sauc par “gājieniem”. Vēl viens veids, kā iegūt punktus, ir izveidot noteiktas kāršu kombinācijas, ko sauc par “pāriem”. Pāris ir divas vienādas vērtības kārtis, piemēram, divi kungi vai divi desmitnieki. Visbeidzot, spēlētāji var iegūt punktus, veidojot noteiktas kāršu kombinācijas, ko sauc par “flush”. “Flush” ir viena simbola kāršu grupa, piemēram, visi kāravi vai visas sirdis.

 

Vairāk par šo tēmu: