Vytautas Mineral SPA: Kneipa terapija

Nataļja Plitkeviča

19. gadsimta vācu priesteris Sebastians Kneips – pasaulslavens kļuvis, pētot ūdens iedarbību uz cilvēka organismu. Viņš ir izstrādājis sistēmu, kas balstās uz pieciem pamatprincipiem: hidroterapija, fitoterapija, kustība, veselīgs uzturs un harmonija.

“Kneipa dārzs” – balneoloģiskā kūrorta Birštona viena no galvenajām atrakcijām, to var izmantot gan vietējie iedzīvotāji, gan arī pilsētas viesi. Eiropas sniegtais atbalsts un pilsētas pašvaldības iniciatīva ir uzdāvinājusi pilsētai brīnišķīgu iespēju baudīt veselību tik ļolti uzlabojošo procedūru.

Pirmais pamatprincips: veselība caur ūdeni

SPA – tā ir abreviatūra no latīņu valodas “ Sanitas pro Aqua” , kas tiešā tulkojumā nozīmē “ veselība caur ūdeni”.

Vai domājat, ka minerālūdeni tikai dzer? Izrādās, ka to var elpot, mitrināt ādu, pa to var staigāt, un visbeidzot, tajā peldas! Tas vai minerālūdens iedarbība būs jūtama visā organismā, vai ietekmēs tikai noteiktas tā daļas, ir atkarīgs no tā, vai ūdens ir auksts vai karsts, iedzerts lieliem malkiem vai mazītiņiem, pirms maltītes vai pēc, tomēr tā iedarbība noteikti būs pamanāma.

Par to arī varējām pārliecināties viesojoties nesen atklātajā kūrorta viesnīcā Vytautas Mineral SPA. Tā celta uz fundamenta un karkasa, kas būvēts trīsdesmit gadus atpakaļ un bija paredzēts dūņu ārstniecības iestādes celšanai.

Investējot 10 miljonus eiro, šajā kompleksā ir izdevies iekārtot 165 numurus, un tas spēj uzņemt līdz pat 350 viesiem vienlaicīgi.
Šeit tiek izmantots Baltijas valstīs tik ļoti populārais dzeramais dabiskais minerālūdens Vytautas, kurā ir visaugstākais vērtīgo minerālvielu sastāvs – magnijs, kalcijs, nātrijs vienā litrā satur pat 7, 9 mg. Ūdens procedūrās tiek izmantota minerālu kompozīcija ar ļoti unikālu koncentrāciju – līdz pat 100 mg/l.

Dabiskais minerālūdens no zemes dzīlēm, kas sniedzas 715 metrus ir daudz sāļāks kā jūras ūdens – tas sniedz pozitīvu efektu locītavu, nervu un gremošanas sistēmas orgānu ārstēšanā.

Stāstot par Vytautas Mineral SPA, ir jāsāk ar visoriģinālāko procedūru – floutingu, kas norisinās baseinā, kur ūdens ar ļoti augstu minerālvielu sastāvu, sniedz ķermenim līdzīgu efektu kā Nāves jūra. Pateicoties augstajam sāls piesātinājumam, rodas bezsvara stāvoklis. Procedūras laikā ķermenim nenākas cīnīties ar gravitāciju, kas ļauj pilnībā izbaudīt relaksāciju, atslābinot locītavas, mugurkaulu un kakla muskuļus.

Jau pēc viena floutinga seansa seko dziļa atslābināšanās, kuru neiespējami gūt citādāk. Pateicoties procedūrai, normalizējas asinsspiediens un uzlabojas sirdsdarbība. Tiek stimulēta gan limfu darbība, gan arī asinsrite, pateicoties skābekļa pieplūdumam, uzlabojas visa organisma darbība.

Flout-terapija kalpo kā garīgā prakse , īpaši ieteicama lielpilsētas iedzīvotājiem – tā palīdz cīnīties ar depresiju un atkarībām, novērš baiļu sajūtu un nomierina, pat palīdz sasniegt jaunus sporta rekordus.

Floutinga procedūra ne tikai lieliski atslābina, bet arī sniedz neatkārtojamu kosmētisko efektu. Cilvēka organisms ir savstarpēji saistīts, līdz ko ķermenis piesātinās ar skābekli arī ādas stāvoklis ievērojami uzlabojas. Protams, arī caur elpošanas sistēmu organisms spēj uzņemt vērtīgās minerālvielas.

Floutings iedarbina jūsu organismā dabīgo atjaunošanās sistēmu, atbrīvojot no stresa un saspringuma , kas bieži vien ir daudzu slimību cēlonis.

Spa centrā Vytautas Mineral SPA ir parūpējušies, lai viesiem būtu pieejams liels baseins, kas pildīts ar minerālūdeni. Tajā norit ūdens aerobikas nodarbības, tas aprīkots arī ar džakuzi, lai peldi padarītu interesantāku. Jūsu rīcībā būs piecas pirtis, kā arī plašs masāžu klāsts – sākot no klasiskās manuālās terapijas līdz pat Taizemes masāžai. Procedūrās aktīvi tiek izmantota aukstā – karstā ūdens terapija, ka arī minerāldūņas.

Ne tikai tvaika pirts ar minerālo ūdeni, bet arī Himalaju sāls pirts, kur tiek piedāvāti haloterapijas seansi. Atrodoties šajā sāls istabā, jūs ieelpojat gaisu, kas pārpilns ar vissīkākajām sāls daļiņām un joniem. Sāls pirts ir lieliska profilaktiskiem nolūkiem, ārstējot bronhiālo astmu vai ārstējoties pēc smagām elpceļu slimībām, kā arī dermatoloģiskām un nervu sistēmas saslimšanām. Sāls seansus rekomendē arī cilvēkiem, kas atmetuši smēķēšanu, tie palīdz tikt galā ar stresu un stabilizē miegu.

Otrais pamatprincips : augi, kas ārstē

Kneips uzskatīja, ka ārstniecības augi ir neaizvietojams palīgs, kas ļauj izvairīties no sidrs un gremošanas sistēmas orgānu saslimšanām, kā arī uzlabo nieru un zarnu trakta darbību. Ārstniecības augi apvienojumā ar minerālūdeni – tas ir Vytutas Mineral SPA pamats tēju gatavošanā, vannas un inhalācijas procesā.

Birštona atrodas unikālā vietā, nacionāla dabas parka teritorijā. No visām pusēm to iekļauj skuju koku ieloks, ļaujot baudīt burvīgu smaržu kokteili. .

Īpašu šarmu pilsētai piešķir līkumainā Nemunas upe, kas izvijusies neatkārtojamos, sarežģītos rakstos, sniedzot vienreizēju ietekmi uz mikroklimatu.

Jaunums pilsētā – Druskupis – ūdens tornis, kas iztvaicē minerālūdeni. Tas uzbūvēts gliemeža formā, izgatavots no ķirša zariem, pa sienām tekot minerālūdenim. Ūdens no pazemes avota nonāk speciālā strūklakā, no kuras tas tālāk aizplūst pa sienam, saules un vēja ietekmē. Blakus tornim jūtama īpaša atmosfēra, piesātināta ar minerāldaļiņām un joniem, kas atgādina jūras mikroklimatu.

Savdabīga inhalācija zem klajas debess nāk par labu gan veseliem, gan arī apslimušajiem cilvēkiem – profilaktiskos nolūkos.

Trešais pamatprincips : kustība – tā ir dzīve

Aktīvu fizisko nodarbību metodika aicina kompensēt kustību deficītu, ja tāds radies, lai novērstu dažādu slimību rašanos. Pat pasīvā veidā – ar masāžas palīdzību – var panākt noguruma un saspringuma izzušanu.

Pareiza ārstēšana ar kustības palīdzību uzlabo noteiktu orgānu darbību, piemēram, sirdi.

Treniņi un norūdīšanās – tas ir tas, uz ko aicina Vytautas Mineral SPA.

Kas attiecās uz Kneipa norūdīšanās metodiku – tā iedalās vairākos etapos. Pirmais – staigāšana pa ūdeni, slapju zāli, sniegu. Pēc tam, ieniršana aukstā ūdenī: sākumā tikai daļa ķermeņa, piemēram, rokas vai seja. Un noslēdzošais etaps – apliešanās ar minerālūdeni.

Optimālā ūdens temperatūra ir 15 – 18 grādi. Nepieciešams, lai cilvēka ķermenis pirms procedūras būtu sasilis.

Procedūra ar aukstu ūdeni norūda organismu, tas tiek izmantots arī Kneipa takās. Pa aukstu minerālūdeni ir ieteicams iet kā stārķim – ar augsti paceltiem ceļgaliem. Pēc tam rekomendējas sasildīties, pastaigājoties pa sausajiem celiņiem.

Staigājot ar basām pēdām pa dažādām virsmām notiek spiediens uz noteiktiem punktiem pēdā, kas cieši saistīti ar ķermeņa orgāniem.

Pa gludu virsmu staigājot, cilvēks nomierinās un atslābinās. Turpretī, uz raupjākām virsmām spiediens uz pēdu punktiem ir dažāds, tādējādi tiek uzlabota sirds darbība un organisma tonuss.

Klasiskā refleksoterapijas procedūras versija – tas ir “ Kneipa celiņš” , kam ir vērts veltīt pusstundu katru rītu un vakaru. Ieteicams nesteidzoties sākt ar vismīkstāko zaļo zonu dodoties pulksteņrādītāja virzienā, pabeidzot procedūru ar virsmu, kas klāta priežu čiekuriem.

Procedūras nobeigumā seko “ Kneipa kafija” – rokas līdz pat elkoņiem tiek iegremdētas aukstā minerālūdenī. Tas samazinās saaukstēšanās risku, uzlabojas asinsrite, organisms tiek uzmundrināts gluži tāpat kā no tases kafijas, kas arī izskaidro nosaukuma rašanos.

Ceturtais pamatprincips: tu esi tas, ko tu ēd

Kneips rekomendēja uzturā lietot vienkāršus produktus ar dabisku izcelsmi, kas stimulē gremošanas sistēmu un uzlabo vielmaiņu.

Vytautas Mineral SPA uzturam piešķir neatsveramu nozīmi, un uzskata diētas terapiju kā vienu n galvenajām ārstniecības metodēm. Neatkarīgi no gada laika, uz galda vienmēr atrodas ekoloģiski tīri augļi, dārzeņi, zaļumi, zivis un piena produkti.

Vai jūs zinājāt, ka minerālūdeni var ne tikai izmantot ārstniecībā, bet arī gatavojot maltīti? Piemēram, Birštonā to iekļauj aukstā boršča sastāvā un picas mīklā.

Marta beigās restorāna kompleksā Vytautas Mineral SPA norisinājās kulinārais konkurss “Birštonas kulinārā karte”. Tā mērķis bija izvēlēties labāko ēdienu katrā ēdināšanas uzņēmumā. Tagad noteikti katra vieta šo konkrēto ēdienu var izmantot kā savu vizītkarti.

Piektais pamatprincips: harmonija un saskaņa

Atjaunot un saglabāt veselību, var tikai tad, ja cilvēks ir mierā ar sevi un pasauli, tādēļ Kneips ieteica saviem pacientiem vispirms tikt skaidrībā ar sevi.

Ne velti visskaistākā un mistiskākā vieta kūrortā Vytautas Mineral SPA ir tieši bibliotēka. “Kosmiskais” kupols tapa pateicoties māksliniekam Petras Lincevicius, kurš 2015. gadā tika atzīts par Lietuvas labāko jauno mākslinieku.

Vytautas Mineral SPA centrā darbojas arī veselīga dzīvesveida akadēmija, kur jums pastāstīs kā pareizi dzīvot, elpot, ēst.

Stresa noņemšanai jums rekomendēs atslābināšanās paņēmienus: individuālas nodarbības, elpošanas vingrinājumus un dažādus mentālos treniņus.

Jogu, pilates un citas fitnesa nodarbības visiem viesiem pasniedz Deniels Vihodecs no Portugāles. Viņš iepazinās ar savu lietuviešu sievu Lielbritānijā, un tagad ir pārvākušies uz viņas dzimteni. Deniela lielā personīgā pieredze ir radusies pēc traumas: milzīgais tetovējums uz rokas izrādās slēpj daudzas rētas, tomēr ar gūto pieredzi viņš dāsni dalās ar saviem pacientiem.

Lai gan šeit tiek sniegtas ārstnieciskās procedūras, tomēr Vytautas Mineral SPA nav tikai sanatorija. Šeit apvienojas – welness, garīgā un emocionālā balansa atjaunošana.

Mūsu galvenais uzdevums: iemācīt, atpūsties gribētājus, mērķtiecīgi izmainīt savu dzīves veidu, aktivizēt spēkus organismā un doties pašdziedināšanās virzienā. Jāpiebilst, ka ar šo uzdevumu šeit tiek galā veikli. Brauciet pārbaudīt!

Vairāk par šo tēmu:

Dzīvības malks

Gandrīz 3/4 zemeslodes virsmas klāj ūdens, Cilvēka organisms, kas savā veidā ir samazināts planētas attēls, ūdeni satur tieši tādās pašās proporcijās kā Zeme. Tas atgādina,

Lasīt »

BioWater

Memory Water ir pirmais ūdens Latvijā, kurš saņēmis BioWater™ sertifikātu ar pilnām tiesībām izmantot BioWater™ kvalitātes zīmi. BIO ūdenim ir augstākas kvalitātes un dabīguma prasības

Lasīt »

Ūdens dara veselu

Laikā, kad cilvēki tik ļoti pieraduši pie materiālām vērtībām un dzīves komforta, viss mākslīgais ir nopērkams un jau nopirkts, sākas radikāli pretēja kustība – atgriešanās

Lasīt »