Pinnes

Inga Zemīte

Piņņu attīstība pusaudža vecumā nereti tiek uztverta kā normāla pubertātes izpausme. Dīvaini, ka slimība, kas skar 80% tīņu, tiek vērtēta kā normāla! Nereti tiek aizmirsts, ka jau sen ir radītas efektīvas metodes, lai cīnītos ar tām. Pinnes var parādīties uz dažām nedēļām, bet var ieilgt un saglabāties desmit un vairāk gadu. Retos gadījumos tās ilgst visu mūžu; parasti tāpēc, ka pinnes netiek ārstētas.

Pumpas, pinnes, baltie un melnie komedoni… Lai kā arī tās sauktu, acne vulgaris skar gandrīz visus tīņus un daudzus pieaugušos. Kaut arī visbiežāk tās pamanām uz sejas, nereti pinnes lokalizējas arī uz pleciem, krūtīm un muguras. Uz sejas tās visbiežāk redzam pieres, deguna, vaigu centrālās daļas un zoda apvidū.
Piņņu attīstība nav atkarīga no cilvēka ēšanas, mazgāšanās, kaitīgiem vai mazāk kaitīgiem ieradumiem, tās neizraisa arī netīra āda. Primārie cēloņi ir hormonāli un ģenētiski.
Pubertātes laikā androgēno hormonu daudzuma palielināšanās (tie tiek ražoti testikulos, olnīcās un virsnierēs un ir asinīs gan vīriešiem, gan sievietēm) veicina piņņu attīstību – pieaugot androgēnu līmenim pusaudža asinīs, tauku dziedzeri sāk pastiprināti ražot sebumu, kas gar mata stiebru virzās uz ādas virsmu, lai ieeļļotu un pasargātu ādu. Hormonu ietekmē tauku ir krietni par daudz, un tiem ir tendence salipt. Turklāt epidermas (ādas virskārtas) raga slāņa šūnas to pašu androgēno hormonu ietekmē pastiprināti zvīņojas un lobās, tā nosprostojot mata izvadatveri un apgrūtinot sebuma iztecēšanu. Izveidojas baltais komedons, kura saturam oksidējoties gaisa skābekļa ietekmē, pinne kļūst tumša – tas jau ir melnais komedons.
Biežāk pinnes ir cilvēkiem ar taukainu ādu, taču nereti arī sausas ādas īpašniekiem attīstās pinnes, bet pat ļoti taukainas ādas īpašniekam – ne. Te galvenā loma ir iedzimtībai.
Nākamā stadija piņņu attīstībā sākas ar Propionibacterium acnes – mikroorganisma, kas ir atbildīgs par iekaisuma attīstīšanos pinnēs, – pievienošanos. Īpaši ātri tas attīstās, ja pastiprinātās sebuma uzkrāšanās dēļ plīst folikula sieniņa. Rodas apsārtuši un strutaini pūslīši. Ja tie netiek ārstēti un progresē, stāvoklis var kļūt ļoti smags un pat veselībai bīstams – veidojas iekaisuši mezgli un cistas. Pēc dziļā iekaisuma izārstēšanas parasti uz sejas paliek tā liecinieces – rētas. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc pinnes ir jāārstē laikus, tām tikko parādoties, jo pietiekami efektīvas pēcpiņņu rētu ārstēšanas metodes diemžēl vēl nav radītas.

Mīti un patiesība
par acne vulgaris
Vai pinnes izraisa higiēnas noteikumu neievērošana?
Cilvēki, kas mēģina pinnes no sejas nomazgāt, panāk pretēju efektu. Pārmērīga sejas mazgāšana un berzēšana var kairināt ādu, veicinot baktēriju iekļūšanu komedonos, un pat padarīt stāvokli smagāku.
Labāk seju viegli mazgāt divas reizes dienā ar maigām ziepēm, to nosusināt paplikšķinot, bet pēc tam pinnes ārstēt.

Vai pinnes izraisa nepareiza diēta?
Plašos zinātniskos pētījumos nav noteikta saistība starp diētu un acne vulgaris attīstību. Daži cilvēki tomēr min sakarību starp viņu piņņu smaguma pakāpi un pārtiku, ko viņi patērē. Jādomā, ka tas saistīts ar šo pacientu individuālo ādas jutības reakciju pret konkrētiem pārtikas produktiem, tāpēc šiem cilvēkiem tie patiešām būtu jāierobežo savā uzturā.

Vai stress izraisa pinnes?
Tas, ka stress varētu izraisīt acne vulgaris, ir viens no populārākajiem mītiem par pinnēm, taču ikdienas stress pinnes neizraisa. Smags stress, kam nepieciešama medicīniska ārstēšana, dažkārt tiek ārstēts ar medikamentiem, kuru blakusefekts ir piņņu attīstības veicināšana. Šādā gadījumā jākonsultējas ar ārstu par alternatīva medikamenta izvēli.

Vai pinnes ir tikai kosmētiska slimība?
Acne vulgaris iespaido cilvēka izskatu, tās reti apdraud cilvēka dzīvību, taču var atstāt neglītas rētas. Tas var nopietni iespaidot cilvēka pašajūtu, attieksmi pret sevi, mazināt pašapziņu, likt kautrēties no citiem cilvēkiem, tā ievērojami pasliktinot dzīves kvalitāti.

Vai par piņņu ārstēšanu jārūpējas laikus?
Ļaujot pinnēm veidoties un attīstīties, cilvēkam rodas neērtības visbiežāk ārējā izskata dēļ, turklāt palielinās iespēja, ka sejā paliks rētas. Ar mūsdienu ārstēšanas līdzekļiem pinnes veiksmīgi var likvidēt. Ja kaut kas neizdodas, kā gribēts, vēlams doties pie dermatologa terapijas korekcijai.

Vai kosmētisko līdzekļu lietošana ir jāierobežo?
Vēlams izvēlēties produktus, uz kuru iepakojuma rakstīts noncomedogenic vai nonaknegenic. Tos lietojot, piņņu stāvoklis nepasliktinās, kosmētiskais produkts pat palīdz maskēt bojājumu un pacients jūtasērti.

Vai saules starojums veicina piņņu veidošanos?
Lai gan vispāratzīts ir uzskats, ka īslaicīga saules staru ietekme darbojas antiseptiski un iedegums palīdz tušēt bojājumu, patiesībā saules starojums veicina epidermas sabiezēšanu un keratinocītu vairošanos, tāpēc folikuli var nosprostoties un veidoties pinnes. Saulainās vasarās nereti slimība paasinās un progresē, tāpēc jāievēro visi ar pretsaules aizsardzību saistītie noteikumi.

Ārstēšana
Tā kā pinnes izraisa vairāki faktori, arī ārstēšana ir vērsta pret galvenajiem izraisītājiem un tiek piemērota piņņu smaguma pakāpei. Vieglākos gadījumos ir būtiski pareizi kopt ādu, veicināt organisma aizsargspējas, piemēram, lietojot polivitamīnus.
Aptiekās var iegādāties dažādus sejas kopšanas līdzekļus pacientiem, kuriem ir pinnes. Katrs var izvēlēties sev piemērotāko un tīkamāko. Diemžēl šie līdzekļi vairs nepalīdzēs, ja attīstījušies baltie vai melnie komedoni.
Ja ir izveidojušies sārti pūslīši vai strutu pūslīši, tas liecina, ka ir radies iekaisums. Nedrīkst pinnes spaidīt, jo strutainā infekcija ar asinsriti var izplatīties uz galvas smadzenēm. Jākonsultējas ar ārstu par iespējamu antibakteriālu līdzekļu lietošanu. Parasti vispirms tos lieto vietēji – aplicējot uz iekaisušajām vietām, taču, ja ir radušās dziļas cistas un mezgli, nepieciešams ilgstoši iekšķīgi lietot antibakteriālus līdzekļus. Īpaši smagā gadījumā antibakteriālās terapijas kurss ilgst vairākas nedēļas.
Ir izveidoti un tiek radīti arvien jauni medikamenti, kas palīdz cīnīties ar pinnēm, tāpēc ārsts, izvērtējot slimības norisi, var izvēlēties vispiemērotāko. Pacienta uzdevums ir nepieļaut smagas slimības formas attīstīšanos (jāsāk ārstēties agrīnā stadijā) un regulāri un akurāti lietot ordinētos medikamentus, kad tas ir nepieciešams. Mūsdienīga terapija nodrošina labu rezultātu gandrīz visos gadījumos. √

Vairāk par šo tēmu:

Maigas rūpes par jaunu ādu

Kā jauniešiem rūpēties par savas ādas labsajūtu un izskatu, konsultē ģimenes ārste Inga Zemīte un uzņēmuma Carlen Hair Collection vadītāja Jolanta Reihmane. Visgludākā, maigākā āda

Lasīt »

Pinnes ir jāārstē

Avène Cleanance Līva Freimane Uzskats, ka pinnes ir neiztrūkstošas pusaudžu perioda pavadones, ir aplams. Pat ja pinņu izpausmes visbiežāk novērojamas vecumā no 13 līdz 18

Lasīt »

Odi kož nežēlīgi

Zaiga Barvida, “Mēness aptieka” Ārsti novērojuši pacientu pieplūdumu, kuri sūdzas par alerģisku reakciju no odu kodumiem. Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad odu kodumi uz ķermeņa

Lasīt »