Vita Priedīte
Tieši tā – uz pludmali peldkostīmā, nevis plandošos svārkos līdz potītēm. Pēc garās ziemas, vērīgi palūkojoties, pamanām, ka kājas vairs nav tik gludas un stingras kā pagājušās vasaras nogalē. Parādījušies tādi dīvaini pauguriņi un iedobītes, bet, kad ādu saspiež, bedres kļūst īpaši dziļas un redzamas. Kas gan noticis tik īsā laikā? Celulīts!
Celulīts veidojas lēni vairāku gadu garumā, galvenokārt sievietēm. Tā pamatiemesls ir meklējams sievišķajos hormonos. Estrogēna un gestagēna iedarbībā sievietēm saistaudi ir daudz vājāki nekā vīriešiem, jo tie grupēti paralēli un ir pakļauti labai iestiepjamībai grūtniecības laikā.
Vājo saistaudu dēļ nenotiek adekvāta muskuļu un saistaudu mijiedarbība, tie neiztur muskuļu spiedienu, neturas stingri pretī, bet gan liecas līdzi. Tāpēc limfvadi, kas atrodas pa vidu, netiek izmasēti, vārstulis nedarbojas, tiek traucēta limfas attece, veidojas stāze – otrs būtiskākais celulīta veidošanās iemesls. Dažādi vielmaiņas galaprodukti un toksīni izgulsnējas tauku šūnās, veidojot tās lielas un uzpūstas, – attīstās iekapsulēti tauku šūnu sakopojumi, tā gurnus un augšstilbus padarot vizuāli nepievilcīgus.
Celulīts veidojas arī mazkustīga un neaktīva dzīvesveida, taukvielām bagāta un nesabalansēta uztura dēļ, nepietiekami tiek uzņemts šķidrums, kā arī nepareizi izvēlēti ikdienas apavi un apģērbs. Celulīts ir ne tikai kosmētisks defekts, bet arī priekšvēstnesis vairākām nopietnām slimībām, galvenokārt sirds un asinsvadu sistēmas traucējumiem. Ja ar asins un limfas atteci viss nav kārtībā, var veidoties paplašinātas vēnas.
Diagnostika
Celulīta diagnostiku veic, vizuāli novērtējot problēmzonas, veicot to palpāciju un nomērot ķermeņa apkārtmērus. Īpaši precīzu diagnostiku var veikt ar Cella–Vision termojutīgajām plēvēm, kas maina krāsu atkarībā no ādas temperatūras. Celulīta skartajā vietā ādas temperatūra pazeminās. Ar šīm plēvēm ir iespējams precīzi diagnosticēt celulīta pakāpi arī ļoti agrīnā stadijā, kad ir tikai neliela limfas stāze, kā arī tad, ja jau ir izveidojušies lieli iekapsulēti tauku šūnu sakopojumi – smags celulīts, kas ādu padara īpaši grumbuļainu. Precīza diagnostika ir svarīga, jo no tās ir atkarīga visa ārstēšanas kalendāra izveide un nepieciešamo procedūru kombinācijas.
Mājas darbi
Uzmanību problēmzonām – gurniem un augšstilbiem – vajadzētu pievērst jau pusaudža gados. Kājas un gurnus var uzturēt labā formā, profilaktiskā un arī ārstnieciskā nolūkā darbojoties arī mājās. Kā terapijas sastāvdaļa mājas darbi garantē pusi no teicamā rezultāta (daži – bez maksas!).
• Jākļūst fiziski aktīvākai – adekvāta fiziskā slodze nodarbina (trenē) muskuļus, dedzina taukšūnas, uzlabo limfas un venozo atteci.
• Jāatsakās no neveselīga uztura.
• Pietiekams izdzertā šķidruma daudzums atbrīvo ķermeni no toksiskām vielām.
• Pasmasāža veicama katru dienu un vienmēr virzienā uz sirdi.
• Pirts, pīlings un kontrastduša palīdz uzlabot ādas stāvokli, atbrīvot ķermeni no toksiskiem savienojumiem.
• Vitamīni – antioksidanti saista organismā radušos brīvos radikāļus, tonizē un padara izturīgas asinsvadu sienas.
• Jānēsā pareizs apģērbs – ciešs apģērbs un apavi uz augstiem papēžiem kavē limfas atteci un veicina celulīta attīstību.
• Dažādi pretcelulīta līdzekļi ir labs palīgs kompleksā celulīta terapijā.
• Katru rītu vēlams lietot limfodrenāžas krēmu, ko iemasē taisnām līnijām, ne apaļveida. Krēms mīkstina limfvada sienas, tā palīdzot šlakvielām izvadīties.
• Kad ir sasniegti vēlamie rezultāti, jālieto līdzekļi, kas nostiprina saistaudus. Tie ir krēmi, kas satur elastīnu, kolagēnu. Šādus krēmus var lietot pastāvīgi. Vēlams, lai tie saturētu ķermeni mitrinošas vielas.
Pretcelulīta ārstēšanas kursa vidū vēlams sākt lietot ļoti aktīvu saistaudu stiprināšanas līdzekli, kas satur fibrostimulinu. Tā ir viela, kura stimulē šūnas – fibroblastus, kas sāk pastiprināti ražot paša ķermeņa elastīnu un kolagēnu. Šāds kurss būtu nepieciešams 15–20 dienas ne vairāk kā vienu divas reizes gadā, vienlaikus ar aktīvu pretcelulīta kursu, lai nostiprinātu sasniegtos rezultātus.
• Ja ir liekā masa vai arī smaga celulīta pakāpe, jāpievieno ārīgi lietojamie pretcelulīta līdzekļi, kas veicina tauku šķelšanos. Konkrēto līdzekli palīdzēs izvēlēties celulīta terapeits.
• Papaija, mango, ananass šķeļ olbaltumvielas jebkurā pH vidē, tā nodrošinot to izvadīšanu no organisma, aizkavējot celulīta veidošanos.
Terapija
Ja ir attīstījusies lielāka celulīta pakāpe, lai veiksmīgi cīnītos ar to, nepieciešama profesionāla speciālista palīdzība. Nepieciešamas procedūras, kuras iespējams veikt veselības centros.
Trim galvenajiem celulīta veidošanās iemesliem atbilst trīs galvenie ārstēšanas virzieni:
• tauku šūnu uzkrāto sakopojumu šķelšana,
• limfas atteces uzlabošana (limfodrenāža),
• saistaudu nostiprināšana.
Šie trīs pamatvirzieni ietver lielu procedūru dažādību, un katra procedūra iedarbojas uz vienu vai vairākiem elementiem. Labus panākumus ārstēšanā dod kompleksa programma, kas izveidota, kombinējot dažādas procedūras. Populārākās no tām:
• lipolīze – šķeļ taukaudu sakopojumus, padarot ādu gludāku;
• ultraskaņa – retina taukšūnu sakopojumu, uzlabo limfas atteci, nostiprina saistaudus;
• vakuummasāža – stiprina saistaudus, uzlabo limfasriti un ir labs līdzeklis cīņai ar strijām;
• limfodrenāža (manuālā, mehāniskā) – ievērojami uzlabo limfas atteci, palīdz attīrīt organismu no šlakvielām;
• ķermeņa ietīšana – dažādi krēmi palīdz samazināt gan celulītu, gan ķermeņa apjomu. Piemēram, kanēļa krēms darbojas gan kā aromterapija tauku vielmaiņas aktivizēšanai, gan arī uzlabo saistaudu tonusu;
• vingrošana – stiprina muskuļus, sadedzina taukšūnas.
• pirtis – dod prieku miesai un dvēselei;
• masāža – mazina celulīta pakāpi un problēmzonu apjomu;
• spiediena maiņas kapsula – ķermeņa apakšdaļas ārstēšana ar negatīvo spiedienu. Darbojas kā asinsrites un šlakvielu izvadīšanas aktivizētāja. Šā aparāta otrs nosaukums ir “sirds ārpus organisma”. Pagājušajā gadā kapsula tika demonstrēta Vācijā medicīnas izstādē. Sadarbībā ar Vācijas astronautikas institūtu tika izmantots tas pats princips, kas kosmonautu treniņam: negatīva spiediena (no 20 līdz 60 mbar) ietekmē asinis tiek sūknētas sirds virzienā, mainot spiedienu – atpakaļ;
• arī citas procedūras – lāzerterapija, adatu terapija, polišeips, dūņu aplikācijas – mazina celulītu un uzlabo izskatu.
Vienlaikus ar celulīta ārstēšanu samazinās arī ķermeņa masa un apjoms. Nekas gan nenotiek ātri, un pirmos rezultātus pēc čakla darba parasti var redzēt pēc četrām piecām nedēļām. Ārstēšanas programma ilgst divus līdz četrus mēnešus (jāveic viena līdz trīs procedūras nedēļā). Vēlāk viena profilaktiska procedūra mēnesī, lai saglabātu iegūtos rezultātus. Īsākus kursus vēlams atkārtot pēc 6–12 mēnešiem. Lielu daļu šo procedūru var lietot, lai padarītu stingrākas, gludākas un tvirtākas rokas. √