Sāpes kaklā ir vienas no visbiežāk sastopamajām sūdzībām – kā saaukstēšanās un gripas gadījumos, tā pie nopietnākām saslimšanām.
Kā no tām izvairīties un kā tās ārstēt, jautājām otolaringologam Aivaram Plēpim un Dr, med, habil profesoram Osvaldam Plēpim
Infekcijas slimību izraisītas sāpes
Pret sāpēm kaklā ir jāizturas ar lielu nopietnību, nekādā gadījumā nevajag nodarboties ar pašārstēšanos! Ja sāp kakls, ir paaugstināta temperatūra un slikta pašsajūta, uz mājām jāizsauc ģimenes ārsts, kurš, iespējams, nozīmēs otolaringologa konsultāciju un analīzes.
Izplatītākā infekcijas slimība, kam raksturīgas sāpes kaklā, ir angīna. Tā izpaužas ar akūtu sākumu: sāpēm kaklā pie rīšanas, paaugstinātu temperatūru, svīšanu, drudzi, sliktu pašsajūtu, Rīkles gļotāda ir sārta, pietūkuši, uz aukslēju mandelēm ir aplikumi, kakla limfmezgli ir sāpīgi un pietūkuši. Angīna Ir infekcijas slimība, tādēļ bīstama apkārtējiem un saslimušajam jāizvairās no kontaktiem, lai neaplipinātu citus, Bērnudārzos, skolās, kopmītnēs, militārās iestādēs un tamlīdzīgās vietās viens saslimušais īsā laikā var inficēt teju visu kolektīvu. Laikus ārstējot, no angīnas var atbrīvoties 10 dienu laikā. Mēnesi pēc tās izslimošanas nedrīkst nodarboties ar sportu, jāizvairās no paaugstinātas slodzes, jo var rasties sirds muskuļa iekaisums, kas rada nepatīkamas komplikācijas un var beigties pat letāli.
Angīnai mēdz būt arī komplikācijas -10-14 dienas pēc izārstēšanās atkal parādīties akūtas sāpes kaklā, izveidoties vienas rīkles puses pietūkums, kas aizņem visu žāvu. Tas ir paratonzilārais abscess, ko ārstē ķirurģiski – atverot abscesu, atbrīvo strutas. Ja šādas komplikācijas atkārtojas, ir rekomendējama mandeļu izoperēšana.
Nopietna saslimšana, kas, neraugoties uz obligāto vakcinēšanu, katru gadu joprojām piemeklē vairākus cilvēkus, ir difterija. Tās pazīmes ir spēcīgas sāpes kaklā, balss aizsmakums, apgrūtināta elpošana. Uz mandelēm izveidojas pelēki, netīri aplikumi, kas izplatās ārpus mandeļu robežām, rada gļotādas tūsku un, laikus nenovērsti, var pat izraisīt nosmakšanu. Difterijas ārstēšanu veic, izmantojot īpašu pretdifterijas serumu.
Bērniem sāpes kaklā var būt viens no skarlatīnas simptomiem, kam vēlāk pievienojas izsitumi uz ādas.
Balsenes iekaisums
Arī pie balsenes iekaisuma ir raksturīgas sāpes kaklā. Sāpes jūtamas, norijot ēdienu, ari siekalas, temperatūra parasti ir normāla vai tikai nedaudz paaugstināta. Ir balss skaņas izmaiņas, aizsmakums, var būt pat pilnīgs balss zudums.
Tas rada diskomfortu, samazinās darba spējas. Balsenes iekaisumu ārstē, ievērojot saudzējošu diētu, jāizvairās no asiem, skābiem ēdieniem, tādiem, kas var izraisīt kairinājumu un tūsku. Nebūtu ieteicami karsti ēdieni un dzērieni, jo tie nevis novērš, bet rada pietūkumu.
Balsenes iekaisums visbiežāk piemeklē cilvēkus, kuru darbs saistīts ar pastiprinātu balsenes piepūli runājot. Piemēram, skolotāji, lektori.
Sāpes kaklā – simptoms audzējam
Audzēji aukslēju mandelēs, degunā, aizdegunē, balsenē vai krūšu dobumā var būt par iemeslu ilgstošām sāpēm kaklā. Visbiežāk šādi simptomi ir smēķētājiem, jo viņiem balsenes vēzis sastopams 5-7 reizes biežāk nekā nesmēķētājiem. Parasti sāpes izteiktāk jūtamas miera stāvoklī, pēc runāšanas. Tām pievienojas klepus, bet temperatūra ir normāla. Noteikt audzēju var, veicot LOR orgānu apskati, kompjūtertomogrammu, vēlāk, ja nepieciešams, biopsiju. Attiecīgi pēc histoloģijas datiem tiek noteikts, vai audzēju ārstēt apstarojot vai operēt.
Laikus diagnosticēts un izoperēts audzējs ļauj turpināt pilnvērtīgu dzīvi, protams, ir atsevišķi ierobežojumi, kas pēc tam jāievēro.
Audzēja riska grupā pirmkārt ietilpst smēķētāji, it sevišķi tie, kas pie cigaretes ķeras agrā jaunībā, kad organisms ir nenobriedis un uzņēmīgāks pret kancerogēnajām vielām. Diemžēl riskam ir pakļauti arī cilvēki, kuru darbs saistīts ar ķīmiskām vielām, ilgstošu, regulāru strādāšanu stipri putekļainās telpās piemēram, celtnieki, galdnieki. Lai izvairītos no šo vielu nokļūšanas elpceļos, darba laikā obligāti jālieto speciālās aizsargmaskas!
Uz kaklu izstarojošu sāpju iemesls var būt arī saslimšanas krūšu kurvja orgānos, vairogdziedzera kaites. Šādu simptomu gadījumā noteikti nepieciešami ārsta izmeklējumi. Jāatceras, ka bīstamas ir sildošas procedūras un dažādas kompreses, jo tās aktivizē audzēju izplatību.
Atcerieties!
■ Pret sāpēm kaklā ir jāizturas ar lielu nopietnību, nekādā gadījumā nevajag nodarboties ar pašārstēšanos!
■ Ja sāp kakls, ir paaugstināta temperatūra un slikta pašsajūta uz mājām jāizsauc ģimenes ārsts, kurš, iespējams, nozīmēs otolaringologa konsultāciju un analīzes.
■ Vakcinācija ir efektīvs infekcijas slimību profilakses līdzeklis.
■ Atcerieties, ka potēšanās pilnībā neaizsargās no saslimšanas ar infekcijas slimību, bet inficējoties potētajiem slimības gaita noris vieglākā formā.