Inga Zemīte
Vīrieši aizvien vairāk rūpējas par savu izskatu, izmantojot arvien plašāko vīriešiem paredzētās kosmētikas klāstu, uz ko norāda uzraksts uz iesaiņojuma – vīriešiem (“for men”). Viens no galvenajiem vīriešiem domātās kosmētikas attīstības virzieniem ir saistīts ar skūšanos.
Bārdai ir bioloģiska, fizioloģiska un psiholoģiska nozīme. Bārda ir arī seksuāls elements, tā sāk augt pubertātes vecumā līdz ar androgēnu parādīšanos zēna organismā. Pirmā skūšanās ir svarīgs notikums, kas iezīmē zēna pārtapšanu vīrietī. Ir novērots, ka dažādi psiholoģiski stāvokļi, piemēram, nervu saspīlējums, bailes un pārstrādāšanās, var paātrināt, bet alkohola lietošana ievērojami palēnināt bārdas augšanu. Tā kā bārda dienā izaug apmēram 2 milimetrus gara, skūšanās ir ikdienas nepieciešamība. Ir aprēķināts, ka vīrieši skujoties pavada sešus savas dzīves mēnešus. Skūšanās atkārtoti ievaino sejas un kakla ādu. Tas vīrieša ādai ir pastāvīgs kairinājums. Virsējie ādas slāņi tiek noņemti ar spēku, pirms šūnas ir gatavas nolobīties spontāni. Šūnas nepaspēj nobriest, un ādas virspusē parādās jaunas šūnas, kas vēl nav spējīgas aizsargāt pret apkārtējās vides kaitīgo ietekmi. Arī ādas tauku aizsargslānis cieš no pārmērīgas spirtotu losjonu iedarbības. Šūnas zaudē ūdeni, jo tajās nav lipīdu, kas tām palīdzētu ūdeni saglabāt, un āda kļūst sausa, plēkšņaina un blāva. Kad virsējās ādas slāņa šūnas ūdens zuduma dēļ izžūst, tā kļūst jutīga pret sviedru, sebuma un apkārtējās vides kairinājumu.
Lietojot bārdas nazi, ādas ārējā slānī rodas ļoti sīki iegriezumi, kas var iekaist. Kļūst skaidrs, ka vīriešiem nepieciešami skūšanās līdzekļi, kas novērš šīs problēmas.
Kosmētika, ko lieto pirms skūšanās
Viens no svarīgākajiem skūšanās (manuālas vai elektriskas) posmiem ir ādas un bārdas sagatavošana. Jo labāk bārda tiek sagatavota pirms tās nogriešanas ar asmeni, jo vieglāk bārdas nazis slīdēs tai pāri. Mitrajā skūšanās procesā bārdas matu rezistence (pretošanās spēja) mazinās, līdz ar to mazinās arī iespēja traumēt ādu. Skūšanās produkti satur ziepes un lubrikantus (mitrinošas un ietaukotas vielas). Mazgāšanās ar karstu ūdeni un ziepēm pirms skūšanās līdzekļa uzklāšanas atvieglo mitro skūšanos. Skujoties ar elektrisko skuvekli, bārda kļūst stīvāka un cietāka, āda sausāka un attaukojas. Lai mazinātu kairinājumu, obligāti kosmētiskā papildus jāiekļauj lipīdi. Spirta daudzums pirmsskūšanās losjonos kopumā ir lielāks nekā pēcskūšanās losjonos. Saistvielas tiek pievienotas, lai stīvinātu bārdu.
Skūšanās kosmētiskie līdzekļi
Bārdas ziepes nav tās pašas mazgāšanās ziepes. Tās ir taukainākas, un tām ir lielāka absorbēšanas spēja, to iedarbības laiks ir ilgāks un putas nesausina. Skūšanās krēmi ir speciāli veidoti sausai un jutīgai ādai, tie labāk mitrina un ietauko ādu. Putojošie skūšanās krēmi ir ziepjainas emulsijas, kas satur 40–50% taukskābju. Aerosolveida skūšanās krēmi līdzinās ziepēm, kas ļoti labi šķīst ūdenī, tā saglabājot efektivitāti arī zemā temperatūrā.
Pēcskūšanās kosmētiskie līdzekļi
Ar pēcskūšanās losjoniem un karstu dvieli tiek noņemtas krēma paliekas un relaksēta āda. Tā kā āda skujoties ir viegli ievainojama, losjonam tiek pievienots asiņošanu apturošs līdzeklis (alauns vai alumīnija sulfāts). Losjoni aizver ādas poras, kas ir atvērušās ūdens iedarbības dēļ, mazina dedzināšanas sajūtu, aptur asiņošanu no iegriezumiem un liegi iesmaržina ādu. Teorētiski šie spirtu saturošie losjoni cīnās pret infekcijas attīstīšanos iegriezumos. Spirta daudzums ir tāds, lai neradītu dedzināšanas sajūtu. Pēc skūšanās lietojot piemērotus līdzekļus, nevajadzētu rasties nekādai diskomforta sajūtai.
Patoloģiskas ādas problēmas, kas saistītas ar bārdu
Dažiem ļoti tumšas ādas īpašniekiem dažkārt ir tumšas ēnas uz vaigiem, kas parādās apmēram pulksten piecos pēcpusdienā, īpaši pēc agrīnas skūšanās. Šī neērtība nav jāuzskata par patoloģisku un jāatšķir no pārmērīgas ādas pigmentācijas, jo āda ir sakairināta, bārdu skujot tai pārāk tuvu, vai fotoreakcijas dēļ, ko izraisījusi kosmētika. Jālieto caurspīdīgs sejas pūderis, ko pārklāj pāri visai sejai, lai padarītu tumšos laukumus gaišākus.
Ādas problēmas var pastiprināties, ja problēmzona atrodas bārdas apvidū. Skujoties nepatīkamas sajūtas var būt bakteriālās infekcijas dēļ, kas rodas ievainotajā ādā vai pseidofolikulīta dēļ. Folikulīts visbiežāk attīstās, stafilokoku infekcijai iekļūstot matu folikulā, rodas bārdas sikoze (hronisks matu maisiņu iekaisums), parādās strutu pūslīši un papulas. Kā jebkura strutaina ādas infekcija arī šīs ir jāārstē, lietojot lokālus antibakteriālus līdzekļus, kā fuzidīnskābi vai citus, kas ievērojami samazina nepieciešamību pēc iekšķīgi lietojamām antibiotikām. Vēlams lietot antibakteriālās ziepes, jo tās mazina mikroorganismu skaitu uz ādas virsmas.
Bārdas pseidofolikulīts ir biežs bārdas matu folikulu iekaisums. Tas attīstās, ja cieši saritinājušies vai cirtaini matiņi tiek noskūti ļoti tuvu ādai un noskūto matu gali ataugot izduras cauri folikula sienas ādai vai arī ja cirtainie matiņi iegriežoties ieaug atpakaļ folikulā, izraisot ieaugušo matu veidošanos. Līdzīgi tas notiek, ja matiņi tiek izrauti. Pseidofolikulītu ļoti bieži novēro negroīdiem. Šiem vīriešiem vai nu jāpārtrauc skūties, vai, ja tas nav iespējams, jāvairās skūt matiņus pārāk tuvu ādai. Vieglos gadījumos var palīdzēt antibiotiku krēmi. Dažkārt, ja āda iekaist pēc skūšanās ar asmeni, šim nolūkam var lietot depilācijas krēmu. Depilācijas krēmā var būt dažādas sastāvdaļas. Bārija sulfīda depilācijas krēms darbojas ātri – dažu minūšu laikā. Tas ir visērtākais lietošanai un pēc tā lietošanas āda ir mīksta un maiga, taču tam ir raksturīga nepatīkama smaka. Kalcija tioglikolāta depilatoram ir viegla sēra smaka, ko var nomaskēt ar smaržām, taču tas neatstāj ādu tik maigu kā bārija sulfīda produkti.
Ar skūšanos nesaistītas patoloģijas
Ņemot vērā androgēnu labvēlīgo ietekmi uz bārdas matiņiem, tie parasti ar laiku neizkrīt atšķirībā no garajiem galvas matiem, dažkārt notiek pat otrādi – bārda vīriešiem, kam izkrīt galvas mati, aug griezdamās. Tomēr arī bārdas matiņi var izkrist, parasti perēkļveidīgi. Tomēr biežāk izkrīt mati, kā arī uzacis un skropstas, un ķermeņa apmatojums. Pamanot šādus laukumus, vēlams laikus doties pie ārsta, jo slimībai ir tendence progresēt un var zaudēt matus pavisam.
Ja skūties ir sarežģīti, paliek iespēja izaudzēt bārdu, kuras kopšana gan prasa zināmu laiku un piepūli. Parasti bārdu mazgā ar tiem pašiem šampūniem, ar ko galvas matus, 1–2 reizes nedēļā vai pēc nepieciešamības. Jāatceras, ka bārdas formas veidošanai var izmantot arī friziera pakalpojumus.