šī ir slīdošā teksta rinda ar linku vai jebko citu

Saules staru labirintos

Līva Freimane

Klāt ir vasara, kad beidzot varam ļauties saules stariem. Bet saulītei ir arī ēnas puse – starojuma kaitīgums, no kura jāsargās, Šoreiz izsmeļoša jaunākā informācija par saules staru raksturu, kā arī to, kā pareizi izvēlēties labāko aizsardzības līdzekli

Izprotam sauli
Saules starojums sastāv no dažāda garuma elektromagnētiskiem viļņiem, kas rada siltumu (infrasarkanie stari), gaismu (redzamais starojums), kā ari ultravioletā starojuma, kas ietekmē dzīvības procesus uz Zemes, tai skaitā cilvēka organismu. Diemžēl šī ietekme ir divējāda – gan laba, gan postoša. Ir trīs veida ultravioletie stari – UVA, UVB un UVC. UVC ir cilvēka veselībai visbīstamākie, taču, par laimi, ozona slānis aiztur gandrīz visu šo starojumu. Ozona slānis pasargā arī no lielas daļas UVB staru, un rezultātā 99 procenti no starojuma, kas mūs sasniedz, ir UVA, Ilgu laiku zinātnieku un mediķu vidū pastāvēja uzskats, ka cilvēkam ar saules aizsargkrēmu palīdzību jāizvairās no pārmērīga daudzuma UVB stariem, jo, papildus labajai spējai sintezēt organismā D vitamīnu, tie rada apdegumu, bojā DNA struktūru un var Izraisīt vēža šūnu veidošanos. Tomēr pēdējos gados veiktie saules iedarbības pētījumi atklāj pavisam citu ainu: lielākais novecošanas izraisītājs un ādas vēža risks rodas tieši no UVA stariem, pret kuriem lielākā daļa kosmētikas produktu aizsardzību nenodrošina,

Kas īsti ir SPF?
SPF (sun protection factor) jeb saules aizsardzības faktors ir mērvienība, kas raksturo saules staru filtru spēju pasargāt no UVB stariem. SPF norāda, cik ilgu laiku cilvēks var pavadīt saulē negūstot apdegumu. Ja bez aizsardzības krēma āda kļūst apsārtusi pēc 12 minūtēm, tad ar SPF 10 krēmu šis laiks pagarinās līdz 120 minūtēm (12×10).
Tas nozīmē – uz krēma rakstītais SPF faktors 2, 10 vai pat 45 norāda tikai aizsardzību pret UVB stariem, bet nepasaka, vai šis kosmētikas produkts sniedz jebkādu UVA aizsardzību.
Priekšstats, ka, uzklājot SPF 15 vai 30 krēmu, āda Ir pilnībā pasargāta no kaitīgās iedarbības, slēpj draudus daudz nopietnākām saules traumām. Tā kā UVB staru iedarbība ir ātri jūtama (rodas apsārtums, Iedegums vai apdegums), to daudzumu cilvēkam ir vienkāršāk kontrolēt – tiklīdz saulīte sāk «kost» stiprāk, meklējam kur paslēpties. Turpretim UVA stari nav uzreiz sajūtami, taču tie atstāj nopietnas ilgtermiņa sekas – paātrināta ādas novecošana un ļaundabīgo veidojumu sekmēšana. Ja ar UVB filtra palīdzību pasargājam ādu no apdeguma un visu pēcpusdienu priecīgi gozējamies pludmales saulē, pakļaujam sevi nesamērīgi lielai kaitējošā UVA starojuma devai.
Valstīs, kur saulīte priecē cilvēkus biežāk nekā Latvijā, UVA staru ietekme uz veselību medicīnas un valsts institūcijas satrauc visvairāk, Piemēram, 2004. gadā Austrālijā, Sidnejas Ādas vēža izpētes institūtā, Prinča Artura hospitālī veiktais pētījums liecina, ka UVB aizsardzības krēmu radītā drošības ilūzija ir iemesls saules staru izraisīto ādas saslimšanu pieaugumam. Savukārt ASV, Ņujorkas Ādas vēža apvienība ziņo, ka melanoma (ādas ļaundabīgā audzēja bīstamākais paveids) ir visstraujāk pieaugušais vēža saslimšanas paveids pēdējo 10 gadu laikā.
Lai gan ir pierādīts, ka UVA starojums iekļūst dziļākos ādas slāņos nekā UVB, zinātnieki uzskatīja, ka maz ticama ir iespēja UVA fotoniem saistīties ar cilvēka šūnu DNA un izraisīt to mutācijas un rezultātā ļaundabīgus veidojumus. UVA ir vislielākais viļņu garums, bet tiem piemīt mazāk saules radiācijas enerģijas. Taču vienā no pēdējiem pētījumiem, kurā tikai analizēta UVA un UVB ietekme uz šūnu DNA, pētnieki secināja, ka UVA starojums izraisa daudz vairāk mutāciju ādas šūnās, nekā domāts iepriekš. Turklāt UVA izraisītie šūnu bojājumi atrodas daudz dziļākos ādas slāņos nekā UVB radītie.
Šis atklājums licis pārvērtēt iepriekšējos uzskatus un rekomendācijas sakarā ar ādas vēža aizsardzības pasākumiem. Jāņem vērā arī fakts, ka garākie UVA stari dažādās sezonās un laika apstākļos iedarbojas praktiski vienādā stiprumā, tādēļ esam tiem pakļauti nepārtraukti.
Vēl viens nozīmīgs UVA iedarbības aspekts ir šo staru radītā fotonovecošana. Tieši UVA stari ir «atbildīgi» par grumbiņu rašanos saules ietekmē. Staru iedarbībā samazinās dabiskā kolagēna sintēze ādā, tā kļūst mazāk elastīga. Tādējādi par jaunības eliksīru uzskatāms tāds krēms, kas efektīvi pasargā no UVA un UVB stariem un satur antioksidantus, kas mazina saules nodarīto kaitējumu ādai.
SPF raksturo tikai bloķēto UVB staru daudzumu, bet neko nepasaka par UVA aizsardzību, Nav nozīmes meklēt krēmu ar maksimāli lielu SPF faktoru, jo bloķēto staru daudzums būtiski neatšķiras
SPF 10 – 90,0%
SPF 20 – 95,0%
SPF 30 – 96,7%
SPF 60 – 98,3%

Lieta ar zivīm
Tātad esam nonākuši līdz atziņai, ka saules aizsargkrēmam jāsatur vielas, kas bloķē plaša spektra starojumu. Bet, izrādās, arī šeit ir kāds klupšanas akmens. Bieži vielas, ko izmanto saulītes atvairīšanai, var nelabvēlīgi ietekmēt veselību un apkārtējo vidi. Vērā ņemams Ir atklājums, ka daudzi saules aizsardzības produkti satur estrogēnus (sievišķos dzimumhormonus) imitējošas ķīmiskas vielas. Tas tika konstatēts, kad vides pētnieki fiksēja gadījumus, kad daudzas piekrastēs mītošas zivju sugas pēkšņi sāka mainīt savu dzimumu no vīrišķā uz sievišķo. Zinātnieki atklājuši, ka paltusa zivju sugas tēviņi, tāpat kā «jūras mēles» (butes kārtas dzimta), kas barojas līdzās notekūdeņu izvadīšanas vietām Kalifornijas (ASV) piekrastē, pārvēršas par mātītēm, un kā ticamākais šo pārvērtību iemesls tam ir ķīmisks savienojums, kas ietilpst losjona, ko lieto aizsardzībai pret saules stariem, sastāvā, Tai pašā laikā šveiciešu pētnieki atklājuši, ka Šveices upēs dzīvojošo zivju audos uzkrājas citas iedeguma krēmu sastāvā esošas vielas, kas arī spēj izmainīt zivs dzimumu. Par vainīgajiem zivju feminizācijas gadījumos zinātnieki atzīst tieši sintētiskos UV staru filtrus, kas nomazgājoties no ķermeņa, nemainot sastāvu izkļūst cauri notekūdeņu attīrīšanas iekārtām un nosēžas ūdenstilpņu dabiskajās dūņās, tā nonākot zivju barībā. Zinātnieki ir uztraukušies par to, ka salīdzinājumā ar zivīm cilvēks šo ķīmisko savienojumu ietekmei ir pakļauts daudz lielākā pakāpē, pirmkārt, pārklājot savu ādu ar losjonu, kā arī lietojot dzeramo ūdeni un no zivīm pagatavotus ēdienus, Kā zināms, estrogēnas iedarbības sintētiskas vielas kaitē cilvēka organisma hormonālajai sistēmai, rada disbalansu un sekmē nelabvēlīgu šūnu veidojumu rašanos.

Dabiskas saules aizsardzības nodrošināšanai
Izvairīties pilnībā no saules stariem nav iespējams. Ja ir vēlme sevi pasargāt no kaitīgās iedarbības, var izvēlēties produktus, kas satur dabīgus saules aizsargfiltrus
Titāna dioksīds ir fizikāla saules staru barjera, kas bloķē gan UVA, gan UVB, gan arī UVC starojumu. Titāna dioksīds ir dabisks neorganisks pigments, kas, iestrādāts krēmā, pārklāj ādu ar atstarojošu un sargājošu kārtiņu. Ikvienam, kas ir norūpējies par pilnīgu ādas aizsardzību, titāna dioksīds ir viela, kas jāmeklē krēmu sastāvā. Turklāt, pateicoties savai neorganiskajai izcelsmei, titāna dioksīds ir viens no inertākajiem un nealerģiskākajiem saules staru filtriem. Tas nebūt nav mazsvarīgi, zinot, ka daudzas sintētiskās organiskās aizsargvielas var kairināt ādu un izraisīt alerģiju. Salīdzinot ar citiem filtriem, likumdošanā atļautais vielas daudzums ir 25 procenti, turpretim lielākā daļa citu vielu ir ierobežotas līdz 2-10 procenti.
Otra populāra viela, kas līdzvērtīga titāna dioksīdam, ir cinka oksīds. Izpēti sastāvdaļu sarakstu; ja tajā ir minēts Titanium Dioxide vai Zinc Oxide – zini, ka šis krēms aizsargā gan no UVA, gan UVB stariem.
Papildus neorganiskajiem pigmentiem dabā var atrast vēl citus UV filtrus. Augos sastopamie karotionoīdi (sarkanie un dzeltenie pigmenti) veic dubultiedarbību – gan bloķē saules starus, gan kā antioksidanti mazina to nodarīto kaitējumu. Piemēram, smiltsērkšķis, kas ir dabā viens no spēcīgākajiem antioksidantiem un satur visu veida dabiskās E vitamīna formas, jau antīkajā Grieķijā ticis izmantots kā līdzeklis ādas jaunības saglabāšanai. Dzelteno ogu ekstrakts ne vien sargā ādu, bet arī sekmē šūnu atjaunošanās procesus un iznīcina saules staru radītos brīvo radikāļus. Vēl augi, kas satur karotionoīdus un citas bioloģiski aktīvās vielas, ir labi zināmās kliņģerītes, mežrozītes un arī tomāti. No svešzemju augiem populārs antioksidants ir zaļā tēja. Kombinējot šos un citus augus kopā ar neorganiskajiem pigmentiem, tiek iegūti spēcīgi saules aizsargkrēmi ar pretnovecošanas darbību. Un turklāt – pilnīgi dabiski.
Noslēgumā, apkopojot visus «par» un «pret», jāsecina, ka saules aizsargkrēmos jāmeklē dabiskas saules aizsargvlelas, kas pasargā gan no UVA, gan UVB starojuma, un pēc iespējas jāizvairās no potenciāli bīstamām un nevajadzīgām sastāvdaļām.

FAKTI
Zinātnieki ir atklājuši, kādiem sintētiskajiem UV filtriem piemīt hormonus imitējoša vai toksiska iedarbība. Ja krēma sastāvā atrodi kādu no šīm vielām, labāk to atstāj veikala plauktā:
Benzophenones (dlxoybenzone, oxybenzone)
Avobenzone
Homosalate (HMS)
Octyl-methoxycinnamate (OMC) –
PABA esteri

Vairāk par šo tēmu:

Saules apdegumi un pārkaršana

Pat vislabāko nodomu vadītiem, cilvēkiem saulē mēdz pazust laika izjūta. Sekas mēs visi labi zinām – sarkana, sāpīga āda, nespēja naktī pagulēt. Mēdz būt arī

Lasīt »

Saule, tu neesi mans draugs

Līdz ar pirmajiem pavasara saules stariem tu sāc vieglāk elpot, brīvāk justies, esi spēcīgas enerģijas pilns. Tad pienāk brīdis, kad degungals, vaigi, piere, arī zods,

Lasīt »